Avrupa nasıl bir yer?

Yani arkadaşlar. Sözel bölüm okuyorum sözel bölümden seçebileceğim hangi mesleği Avrupa'da icra edebilirim?
Yeteneğin varsa grafikerlik, çizim veya çevirmenlik, rehberlik yapabilirsin. Sözelin pek bir meslek imkanı yok zaten. Oralarda hukuk, öğretmenlik okumak zor gelebilir. Dili kendi dilin gibi bilmen lazım. Eşit ağırlığa kay.

Yeteneğin varsa grafikerlik, çizim veya çevirmenlik, rehberlik yapabilirsin. Sözelin pek bir meslek imkanı yok zaten. Oralarda hukuk, öğretmenlik okumak zor gelebilir. Dili kendi dilin gibi bilmen lazım. Eşit ağırlığa kay.

Aslında dil ile ilgiliyim öğrenmeyi seviyorum. Dil bölümüne geçmeli miyim?

Hocam Almanya da okumak o kadar zor ki Almanya da üniversite bitirme oranlarından anlayabilirsiniz saçma sapan kurallar var gerçekten sizi çok zorlar ben de Almanya da okuyacaktım sonra biraz araştırma sonucu gitmemeye karar verdim ama tabii siz bilirsiniz zaten AB vatandaşısınız diğer ülkelerin üniversite sistemlerini araştırın derim öyle karar verin.

Hocam Almanya da okumak o kadar zor ki Almanya da üniversite bitirme oranlarından anlayabilirsiniz saçma sapan kurallar var gerçekten sizi çok zorlar ben de Almanya da okuyacaktım sonra biraz araştırma sonucu gitmemeye karar verdim ama tabii siz bilirsiniz zaten ab vatandaşısınız diğer ülkelerin üniversite sistemlerini araştırın derim öyle karar verin.

Seçeneklerin en olası durumu dildir. Genellikle oraya gidip belli bir mesleği olmayanlar kasiyerlik, garsonluk falan tarzı işler yapar.

Hocam aslında bende okumaktan çok bu tip asgari ücretli işleri istiyordum. Türkiye'den kötü duruma düşmem değil mi asgari ücret ile?

Hocam aslında bende okumaktan çok bu tip asgari ücretli işleri istiyordum. Türkiye'den kötü duruma düşmem değil mi asgari ücret ile?
Garsonluk yap, krallar gibi yaşarsın. Bahşiş kültürü oldukça fazla zaten. Ben 2. iş olarak çalışıyordum arkadaşımın tavsiyesi ile, Türkiye'de ki iyi bir iş ile aynı parayı kazanıyordum. Bahşişte cabası. (Fransa.) Almanya'da öyledir.

Aslında dil ile ilgiliyim öğrenmeyi seviyorum. Dil bölümüne geçmeli miyim?

Dile ilginiz varsa eğer Bulgarcayı biliyorsanız zaten hemen hemen balkan dillerinin çoğunu bilmiş oluyorsunuz bilmiyorsanız öğrenin çok faydalı olur, Almanca öğrendiğiniz vakit de İskandinav dillerini 2-3 ay içinde çözersiniz ve çevirmenlik vs yapabilirsiniz.

Avrupa ülkelerine Türk olarak gitmek her ne kadar zor olsa da (zenofobi) orda düzgün bir yaşam kurarsanız gayet iyi bir şekilde yaşanabilir (ara sıra yaşanan zorluklar sayılmazsa). Okumak için giderseniz zor diyebilirim çünkü ilk öncelikle dili bilmek gerekiyor, sonrasında eğitim sistemi farklı ve bildiğim kadarıyla zor (bundan pek emin değilim Alman arkadaşlarımdan Almanya ile ilgili biraz bilgilendirildim). En ideali bir meslek edinip gitmek (veya evlenmek🥲). Tabi meslek dediğim de doktorluk felan olması lazım, yoksa biraz zor. Diğer türlü nasıl gidilir pek bi fikrim yok bilen varsa bilgilendirebilir faydalanırız :')

Geri
Yukarı