Avrupa uygar mı?

Ben gercekten hala Avrupa ile sidik yaristirmanin ne gibi bir amaci olabilecegini anlamiyorum. Boyun ne, posun ne? Ne icin kendilerinin mesul olmadigi -sozde yahut gercek onemi yok- evrensel hukuk kurallarina aykiri davranışlar ile itham ediliyor şu anki Avrupa? Ne gibi bir sey elde edilecek, sonuc degisecek mi? Camur atinca uygarliklari mi eksilecek? Yahut Dogu bir anda cag mi atlayacak?

Sizdeki konu acma sebebinin özsevicilik olduğunu dusunuyorum. Bununla bir yere gelemezsiniz, gelemedik zaten. "Bati Bati diyorsunuz ama neler neler yapmislar bakin" amacli bir konunun baska aciklamasi yok cunku. Uygar dunyalarinda yasarlarken sen de agzin acik, bos konular acmaya devam et diyorum. Avrupa dibine kadar uygardır, gecmisleri; su anki kıskanılası durumlarinin zeminini de hazirlamistir.

Modernlik güçlü olanın kültürüdür. Orta Çağ'da güçlü olan İslam dünyasıydı, modern olanlar da. Günümüzde güçlü olan Avrupa, modern olan da. Uzak Doğu milletleri Avrupa'dan daha güçlü hale gelseydi onlar gibi yaşamak modernlik olurdu bugün. Bu yüzden günümüzde modernleşme ve Batılılaşma terimleri aynı anlamda kullanılıyor. Kısacası uygar, çağdaş, modern, medeni kavramları aslen gerçeği yansıtmaz. Tarihi güçlüler ve kazananlar yazar sözüne benzetebilirsiniz.

Hiç bir zaman Avrupa yanlısı biri değilim, fakat yorumlar hep tek düze ve basit. Tabi ki Avrupanın şuan ki bir çok şeyi yaptığı istilalardan soykırımlardan sömürgelerden geliyor, fakat bizim tarihimize bakın özellikle Osmanlı dönemine. O kadar toprak o kadar zenginlik o kadar iyi yetiştirilmiş adamlar, o zamanda kim de vardı bunlar? Biz gelişemedik olduğumuz yerde saydık hatta geriye gittik. Konu kültürdür edeptir şudur budur olursa orası ayrı. Fakat uygarlıktan bahsediyoruz. Gelişmekten, bilimden, teknolojiden. Yıl 2022 düşünün insanlar yol havalanı gibi şeyler yapıldı veya yapılıyor diye seviniyor ( herhangi bir parti veya siyasi düşünce için konuşmuyorum, a partiside yapabilir b partiside, insanların neye sevindiğini vurgulamak için söylüyorum), beklentilerimiz de düşük yani ülke olarak.

Ekonomik ve iç güvenlik kaygılarından dolayı olabileceğini düşünüyorum. Kur farkı belli, Türkiye'den gelenlerin para harcayabileceklerine pek ihtimal vermiyor olabilirler. Bir de gelenler geri dönmez gibi bir kaygıları varsa reddetmeleri normal. Artan korona vakalarından da olabilir, bilemiyorum.
Ya siyahi nefreti? güneyde hala süren ırkçılık?

Ben araplaşmadan ötürü olduğuna dâhâ çok ihtimal veriyorum.
Araplaşmak?

Modernlik güçlü olanın kültürüdür. Orta Çağ'da güçlü olan İslam dünyasıydı, modern olanlar da. Günümüzde güçlü olan Avrupa, modern olan da. Uzak Doğu milletleri Avrupa'dan daha güçlü hale gelseydi onlar gibi yaşamak modernlik olurdu bugün. Bu yüzden günümüzde modernleşme ve Batılılaşma terimleri aynı anlamda kullanılıyor. Kısacası uygar, çağdaş, modern, medeni kavramları aslen gerçeği yansıtmaz. Tarihi güçlüler ve kazananlar yazar sözüne benzetebilirsiniz.
Çağdaşlık ile uygarlık ayrı şeylerdir.

Doğu bölgesindeki maymunları dünya sevmiyor, para-siyaset-kriz-itibar, dış-iç politikalar da pastanın kirazı.
İnsanları maymun diye nitelendirmeniz çok yanlış. Ayrıca Araplaşmak derken neyi kast ettiniz anlamadım.

Ben gercekten hala Avrupa ile sidik yaristirmanin ne gibi bir amaci olabilecegini anlamiyorum. Boyun ne, posun ne? Ne icin kendilerinin mesul olmadigi -sozde yahut gercek onemi yok- evrensel hukuk kurallarina aykiri davranışlar ile itham ediliyor şu anki Avrupa? Ne gibi bir sey elde edilecek, sonuc degisecek mi? Camur atinca uygarliklari mi eksilecek? Yahut Dogu bir anda cag mi atlayacak?

Sizdeki konu acma sebebinin özsevicilik olduğunu dusunuyorum. Bununla bir yere gelemezsiniz, gelemedik zaten. "Bati Bati diyorsunuz ama neler neler yapmislar bakin" amacli bir konunun baska aciklamasi yok cunku. Uygar dunyalarinda yasarlarken sen de agzin acik, bos konular acmaya devam et diyorum. Avrupa dibine kadar uygardır, gecmisleri; su anki kıskanılası durumlarinin zeminini de hazirlamistir.
Avrupa ile sidik yarıştırmakla ne ilgisi var konun benim bu yazıda bahsettiğim şey Avrupa'nın öbür uluslar çamur atıp kendilerini uygar göstermek öbürlerine vahşi deyip kendilerine uygar demek betiklerde bile görebilirsiniz öbür uluslardan vahşiler diye bahsetmelerini. Uygar dünyaları demişsiniz ancak sanırım Amerika'nın arka sokaklarını görmediniz her şey filmlerde gördüğünüz gibi değil. Çoğu batı ülkesinde ırkçılık hala devam ediyor başkanları da bunu destekliyor. Örneğin Fransa başbakanı. Ben Türkiye iyi bir ülke demiyorum. Ancak sizin gibi batı seviciliği yapanların gerçekleri bilmemesi aşırı saçma. Amerika'da hala ırkçılık var ara sokaklardaki insanların neler çektiğini anlamak için çürük elma filmini izlemelisiniz. Ayrıca hala Afrika'yı sömürüyorlar. Daha geçen Güney Afrika Cumhuriyetinde fabrikada grev yapan işçileri polisler taramalı tüfekle taradı. Afrika'nın en iyi ülkelerindendir Güney Afrika.

Son düzenleme:
Ya siyahi nefreti? güneyde hala süren ırkçılık?
Şimdi bu dediklerinin Avrupa uygarlığıyla ne ilgisi var? Uygarlık diyorum bak, olaya kültürel, teknolojik, eğitim, sanat gibi açılardan bakman gerek. Bütün Avrupa halkı siyahilerden nefret mi ediyor? Bütün Avrupa halkı ırkçılık mı yapıyor? Avrupa'daki uygarlık sana kalk ırkçılık yap mı diyor? "Uygarlık" ayrı uygarlığın içinde yaşayan insanların yaptığı ayrı. Irkçılık Avrupa halkında bir kültür haline gelseydi ve herkes tarafından sistematik bir şekilde uygulansaydı dediğinde haklı olurdun, o zaman Avrupa uygarlığını bu açıdan eleştirebilirdik.

Avrupa ile sidik yarıştırmakla ne ilgisi var konun benim bu yazıda bahsettiğim şey Avrupa'nın öbür uluslar çamur atıp kendilerini uygar göstermek öbürlerine vahşi deyip kendilerine uygar demek betiklerde bile görebilirsiniz öbür uluslardan vahşiler diye bahsetmelerini. Uygar dünyaları demişsiniz ancak sanırım Amerika'nın arka sokaklarını görmediniz her şey filmlerde gördüğünüz gibi değil. Çoğu batı ülkesinde ırkçılık hala devam ediyor başkanları da bunu destekliyor. Örneğin Fransa başbakanı. Ben Türkiye iyi bir ülke demiyorum. Amerika'da hala ırkçılık var ara sokaklardaki insanların neler çektiğini anlamak için çürük elma filmini izlemelisiniz. Ayrıca hala Afrika'yı sömürüyorlar. Daha geçen Güney Afrika Cumhuriyetinde fabrikada grev yapan işçileri polisler taramalı tüfekle taradı. Afrika'nın en iyi ülkelerindendir Güney Afrika.
Hala daha uygarlığın tanımını bilmeden konuşuyorsun. Uygarlığı kişiler ve küçük gruplar üzerinden yorumluyorsun ve yanlış noktalara varıyorsun.

Ancak sizin gibi batı seviciliği yapanların gerçekleri bilmemesi aşırı saçma
Senin bu yeni öğrendiğin bilgileri biz zaten yıllardır biliyoruz. Avrupa uygularlığının diğer uygarlıklardan önde olduğu bir gerçek, bunu savununca kimse batı sevicisi olmuyor. İnsanları bilip bilmeden etiketleme.

Şimdi bu dediklerinin Avrupa uygarlığıyla ne ilgisi var? Uygarlık diyorum bak, olaya kültürel, teknolojik, eğitim, sanat gibi açılardan bakman gerek. Bütün Avrupa halkı siyahilerden nefret mi ediyor? Bütün Avrupa halkı ırkçılık mı yapıyor? Avrupa'daki uygarlık sana kalk ırkçılık yap mı diyor? "Uygarlık" ayrı uygarlığın içinde yaşayan insanların yaptığı ayrı. Irkçılık Avrupa halkında bir kültür haline gelseydi ve herkes tarafından sistematik bir şekilde uygulansaydı dediğinde haklı olurdun, o zaman Avrupa uygarlığını bu açıdan eleştirebilirdik.

Hala daha uygarlığın tanımını bilmeden konuşuyorsun. Uygarlığı kişiler ve küçük gruplar üzerinden yorumluyorsun ve yanlış noktalara varıyorsun.

Senin bu yeni öğrendiğin bilgileri biz zaten yıllardır biliyoruz. Avrupa uygularlığının diğer uygarlıklardan önde olduğu bir gerçek, bunu savununca kimse batı sevicisi olmuyor. İnsanları bilip bilmeden etiketleme.
Onların avukatı mısın? Belirttiğim gibi benim karşı olduğum nokta bize barbar deyip kendi geçmişleriyle övünmeleri.

İnsanları maymun diye nitelendirmeniz çok yanlış. Ayrıca araplaşmak derken neyi kast ettiniz anlamadım.

Avrupa ile sidik yarıştırmakla ne ilgisi var konun benim bu yazıda bahsettiğim şey Avrupa'nın öbür uluslar çamur atıp kendilerini uygar göstermek öbürlerine vahşi deyip kendilerine uygar demek betiklerde bile görebilirsiniz öbür uluslardan vahşiler diye bahsetmelerini. Uygar dünyaları demişsiniz ancak sanırım Amerika'nın Arka Sokaklar'ını görmediniz her şey filmlerde gördüğünüz gibi değil. Çoğu batı ülkesinde ırkçılık hala devam ediyor başkanları da bunu destekliyor. Örneğin Fransa başbakanı. Ben Türkiye iyi bir ülke demiyorum. Ancak sizin gibi batı seviciliği yapanların gerçekleri bilmemesi aşırı saçma. Amerika'da hala ırkçılık var ara sokaklardaki insanların neler çektiğini anlamak için çürük elma filmini izlemelisiniz. Ayrıca hala Afrika'yı sömürüyorlar. Daha geçen Güney Afrika cumhuriyetinde fabrikada grev yapan işçileri polisler taramalı tüfekle taradı. Afrika'nın en iyi ülkelerindendir Güney Afrika.

Hocam Amerika ne alaka? Konu Avrupa değil mi? Amerika da ırkçılığın yaygın olduğunu herkes biliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı