Ayıplı motoru dava etmek için ne gibi tüketici haklarım var?

mami_12

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 gün önce bir elektrikli motor almıştık ve aldığım ilk anda 2 sinyali ve kornası bozuk çıktı. Her neyse hemen değiştirip ilgilendiler ve eve gittik eve geldiğimde motoru şarja taktım sonra 5 6 saat sonra denemek için şarjdan çıkardım, bu sefer de kontak kapanmadı sabaha kadar açık durdurdu. Ertesi gün gittik hemen sorun çozüldü 3. gün yine şarja taktım 8 saat durdu sürmek için çıkardım yaklaşık 10 15 dakika sonra şarji hemen bitti. Bugün götürdük servise göndereceğiz dediler eğer servisden geldiğinde yine bozuk olursa yenisini talep edeceğim ya da dava açacağız. Tüketici hakem heyetini başvurcağız benim ne haklarım var bilen yazabilir mi? Konuyu çok uzattım olayı anlayın diye. (bu arada neden aldığın gün iade etmedin diyenler olacak bize orada bu gibi sorunlar normal durumdur fabrikada işci olmadağı için kontrol etmeden yolluyorlar dediler bizde tamam o zaman doğrudur dedik.)

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Servis üründe herhangi bir kusur bulursa iade - ayıpsız misli ile değişim gibi haklarınızı kullanabilirsiniz. Fakat yaptığınız işlemleri mümkün olduğunca belgeleyin, mesela elinizde herhangi bir servis raporu mevcut mu, Aldığınız yer kurumsal mı, yapılan işlemlerin (korna tamiri vs) belgesi mevcut mu?

Sonuçta THH'ye bunları kanıtlanız gerekir.

Ek olarak garanti süresi boyunca birden fazla kez ürün arızalanırsa (servis tamir ettikten sonra tekrar herhangi bir arıza oluşması) tüketici yine seçimlik haklarından istediğini kullanabilir.

İncelemek isterseniz Garanti mevzuatına ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna bakabilirsiniz.

İlk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Servis üründe herhangi bir kusur bulursa iade - ayıpsız misli ile değişim gibi haklarınızı kullanabilirsiniz. Fakat yaptığınız işlemleri mümkün olduğunca belgeleyin, mesela elinizde herhangi bir servis raporu mevcut mu, Aldığınız yer kurumsal mı, yapılan işlemlerin (korna tamiri vs) belgesi mevcut mu?

Sonuçta THH'ye bunları kanıtlanız gerekir.

Ek olarak garanti süresi boyunca birden fazla kez ürün arızalanırsa (servis tamir ettikten sonra tekrar herhangi bir arıza oluşması) tüketici yine seçimlik haklarından istediğini kullanabilir.

İncelemek isterseniz Garanti mevzuatına ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna bakabilirsiniz.
Çok teşekur ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı