Tüketici hakem heyeti ve ayıplı mal tespiti

aquablue

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dün almış aldığım telefon kurulumu yaptıktan sonra kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Ayıplı mal olduğunun tespiti için direkt olarak tüketici hakem heyetine başvurabiliyor muyum?
Kanun maddesini okuduğumda ayıplı mal bildiriminin 30 gün içinde satıcıya yapılması gerektiğini söylüyor. Bunu yapabilmek için de ürünü markaya göndermem gerekiyor. Konuştuğum kişi direkt olarak hakem heyetine başvurmanın süreci kısaltacağını söyledi. Tüketici hakem heyetine başvursam satıcı firma belirlenen gün içinde bildirim yapmadığım için talebimi geri çevirebilir mi? Kanun maddesinden anladığım kadarıyla öncelikle satıcı ile görüşülüp, anlaşmazlığa düşüldüğü durumda hakem heyetine başvurmak gerektiği.

Önce aldığınız yerle iletişime geçseniz? Belki bu ürün kusurluymuş deyip direkt değiştirirler. Olumsuz yanıt alırsanız THH'ye başvurursunuz.
Turkcell bayisinden alınmış. Sorduğumda kendilerinin de servise göndereceklerini, servisten gelen yanıta göre davranacaklarını söylediler. Oradaki çalışan servisin genelde yeni cihaz ile değişim sağladığını, bedel iadesine yanaşmadığını söyledi. Eğer servise yollarsam sürecin uzayacağını, bu sebeple direkt olarak tüketici hakem heyetine başvurabileceğimi söyledi. Ama kanunu okuduğumda kafam karıştı. Tüketici hakem heyeti sanki üretici ile alıcı arasındaki anlaşma olanağı tükendikten sonra devreye girebiliyor.

Satıcının geri iadeyi kabul etmediğini sebep göstererek tüketici hakem heyetine başvuru yaptım. Gerekirse bilirkişi atanıp ürünün ayıplı olup olmadığının tespit edilmesini istedim. Teknik servisin ürünü sorunsuz olarak addedip süreci uzatmasından çekindim.
Süreç hakkında gelişmeleri de yazacağım.

Son düzenleme:
Önce servise gönderseydiniz keşke. Tüketici Hakem Heyetinde kafadan 2 ay bekliyorsunuz. Servisler 20 iş günü içinde sonuçlandırıyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı