"Aynada kendimizi 5 kat daha güzel görürüz." cümlesi ne kadar haklı?

Ben kendimi aynada bile habeş maymunu gibi görüyorsam gerçek hayatta Allah bilir neyimdir. 🤡

Test ettim arkadaslarimla. Fark yok. Aynayla normalde ayni gozukuyorlar. Yani yalan bir bilgi bence.
Konuyu tam anlayamadınız sanırım. Başkaları üzerinde bunu test edemezsiniz. Çünkü çoğu konuda olduğu gibi güzellik konusunda da herkes kendisinden sorumludur. Başkalarının ne kadar çekici olduğu veya ne kadar kusurları olduğu doğal olarak seni ilgilendirmez. Ama kendi üzerinde ki kusurlarda herkesten çok ilgilendirir seni. Kendini daha çekici bulmaktan bahsedilmiş bu yazımızda. Başkalarını değil.

5 kat değil. Tam olarak ne denmek istemiş bilmiyorum ama bu olay olmasın?

Bu yazıyı daha öncesinde okumuştum. Bu yazı konumuzdan biraz sapıyor yani bu olay değil. Burada daha çok kendi görüntümüzün ters haline maruz kaldığımız ve ona alıştığımız için arka kamerada normal halini görmemiz sonucuyla kendimizi beğenmediğimizi dile getirmiş.

Ayna da görüntümüz ters olarak aktarılır. Eğer "ayna" efekti uygulamadan fotoğraf çekersen görüntü ters değil, direk olduğu gibi düz aktarılır. Bu düz aktarılan görüntüye alışkın olmadığın için kendini çirkin ya da tuhaf buluyorsun. Ayna efektini kullandıktan sonra sana gelen gariplik ortadan kalkacaktır. Yani bu farkın nedeni alışkanlık.

Dostum yoksa olduğundan 5 kat daha çirkin olduğun gerçeği seni rahatsız mı etti 😉?
İlgimi çekti. Çünkü buna doğrudan inanmak oldukça güç birşeydir. Senelerdir aynada ki halini gerçek görüntün sandıktan sonra böyle bir yazıyı hatırlamak beni bu konu üzerinde çok düşündürdü. Ve bende bunun doğruluğunu yanlışlığını hepimizin edindiği birikimleri ortaya dökerek tartışmak istedim. :)

Konuyu tam anlayamadınız sanırım. Başkaları üzerinde bunu test edemezsiniz. Çünkü çoğu konuda olduğu gibi güzellik konusunda da herkes kendisinden sorumludur. Başkalarının ne kadar çekici olduğu veya ne kadar kusurları olduğu doğal olarak seni ilgilendirmez. Ama kendi üzerinde ki kusurlarda herkesten çok ilgilendirir seni. Kendini daha çekici bulmaktan bahsedilmiş bu yazımızda. Başkalarını değil.
Sanirim yanlis anladim. Ama baslikta yazdigin cumlenin aynalarin kanunu degismedigi surece herkes icin gecerli olmasi gerekmiyor mu? Benim arkadasima normal hayatta bakarken gordugumun 5 katini aynada gormem gerekmiyor mu? Burada baskalarinin kusurunun konuyla ne alakasi oldugunu hic anlamadim. Eger tartistigimiz sey kendimizi aynada analizimiz ise 5 kat daha yakisikli gorunup gorunmedigimizi asla bilemeyecegiz sanirim.

İlgimi çekti. Çünkü buna doğrudan inanmak oldukça güç birşeydir. Senelerdir aynada ki halini gerçek görüntün sandıktan sonra böyle bir yazıyı hatırlamak beni bu konu üzerinde çok düşündürdü. Ve bende bunun doğruluğunu yanlışlığını hepimizin edindiği birikimleri ortaya dökerek tartışmak istedim. :)
Aynada ters görüntümüz olduğu için sana tipsiz geliyordur normal halin. Yoksa aynısındır merak etme .

Ayna da görüntümüz ters olarak aktarılır. Eğer "ayna" efekti uygulamadan fotoğraf çekersen görüntü ters değil, direk olduğu gibi düz aktarılır. Bu düz aktarılan görüntüye alışkın olmadığın için kendini çirkin ya da tuhaf buluyorsun. Ayna efektini kullandıktan sonra sana gelen gariplik ortadan kalkacaktır.
Maalesef ki bu olay asimetri konusu gibi basit birşey değil. Bunu ön kamerayla da test ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı