AYT matematik düşük olup AYT fen yüksek olursa hemşirelik gelir mi?

miss the rage

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Kafama takılan birkaç soru var. Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Şimdi benim bu sene hedefim hemşirelik. TYT netlerim sırasıyla 36 TR, 16-17 sos.
26 -27 mmat, 14-15 arası fen toplam 90 küsür. AYT de mat 7-10 arası, fizik 9-11, kimya 7-8, biyoloji 10-11 toplam 40 civarı.OBP 60.

Arkadaşlar ben TYT AYT'nin açıklamasını bile bilmiyordum. Her şeye sıfırdan başladım 1 sene mezuna kaldım. 2 yıldır evde çalışıyorum hiçbir özel ders almadım ve dershaneye falan gitmedim. Leş gibi bir durumdan çıkıp buralara geldim. 2 senede her şeyi tertemiz bitiremedim o yüzden AYT fene odaklandım. AYT matım çok kötü o yüzden mantıklı düşünüp iyi olduğum yere odaklandım. Sizce AYT mat bu kadar düşük AYT fen bu kadar yüksekken hemşirelik gelir mi? Sadece merak. Puan hesaplaması falan yaptım 100 120 k (sıralama) arası geliyor. Ama mat düşük olduğu için kafamda şüpheler oluştu. Bu hafta sonu sınava gireceğim ona göre cevaplar verirseniz memnun olurum moralimin bozulmasını istemem. İyi günler.

Geçen sene 120 binle alan bir hemşirelik bölümüne girenlerin net ortalamaları:
Screenshot_20230612_180517_Chrome.jpg

Geçen sene sınavın aşırı basit olmasını düşünürsek gidebilirsin gibi duruyor. Fen dersinin standart sapması daha yüksek daha fazla puan kazandırıyor ama matematik ortalamasının altında kalırsan bu sefer standart sapmadan negatif etkilenirsin. TYT netinin yüksek olmasıyla da büyük ihtimal 100-120k dan iyi bir sıralama yapman olası. Burada gözüken TYT netleri cidden sınavın çok kolay olduğunu varsayarsak çok düşük. Normalde 90 civarında takılırken 2022'yi çözdüğümde 105 gördüm.

Eki Görüntüle 1818006
Geçen sene sınavın aşırı basit olmasını düşünürsek gidebilirsin gibi duruyor. Fen dersinin standart sapması daha yüksek daha fazla puan kazandırıyor ama matematik ortalamasının altında kalırsan bu sefer standart sapmadan negatif etkilenirsin. TYT netinin yüksek olmasıyla da büyük ihtimal 100-120kdan iyi bir sıralama yapman olası. Burada gözüken TYT netleri cidden sınavın çok kolay olduğunu varsayarsak çok düşük. Normalde 90 civarında takılırken 2022'yi çözdüğümde 105 gördüm.

Evet 2022 YKS kolaydı ve bu netleri görünce açıkçası içim bir cız etti...Bu sene büyük ihtimal Türkçe zor olacak ki umarım öyle olur çünkü çok hazırım zor gelmesine. Matematik zor gelince çoğu kişi düşüyor çünkü buna hazırlıklı olmuyor çoğu öğrenci. Ayrıca hemşirelik bölümü 200k sıralama ya kadar düşebiliyor ve okuduğun üniversite çok da katkı sağlamıyor kariyerine -özel hariç- bence. Yani benim hedefim sadece hemşirelik. Sadece gitmek istiyorum ülkenin gidişatı, artan fiyatlar, gün geçtikçe kötüleşen eğitim...Sence 2023 YKS nasıl olur? Umarım Türkçe belirleyici olur LGS gibi. 2023 LGS Türkçeyi fulledim 2 3 soru harici kolaydı tabii bizim gördüğümüz müfredata göre.

Öncelikle selam :)

TYT netinin durumu iyi. Sınavda bir aksilik olmazsa ve AYT tarafında da aynı şeyleri yaparsan kazanırsın.

Umarım hocam yani ülkenin durumundan dolayı hep en kötü senaryoyu düşünüyoruz. O yüzden 200K sıralamaya kadar düşen hemşirelik için elimden geleni yapacağım.

Eki Görüntüle 1818006
Geçen sene sınavın aşırı basit olmasını düşünürsek gidebilirsin gibi duruyor. Fen dersinin standart sapması daha yüksek daha fazla puan kazandırıyor ama matematik ortalamasının altında kalırsan bu sefer standart sapmadan negatif etkilenirsin. TYT netinin yüksek olmasıyla da büyük ihtimal 100-120kdan iyi bir sıralama yapman olası. Burada gözüken TYT netleri cidden sınavın çok kolay olduğunu varsayarsak çok düşük. Normalde 90 civarında takılırken 2022'yi çözdüğümde 105 gördüm.

Ayrıca OBP benim için çok kötü. Anadolu lisesine gidiyordum ve EA bölümünde olduğum için zaman kaybı olarak düşündüm. Okula gitmeyip evde ders çalıştım bütün gün. Hocalar da sadece geçer not verdi ve devamsızlığımı sildiler. Keşke diğer torpilli arkadaşlarım gibi 85 90 olsaydı...Sağlık olsun.

Son düzenleme:
Evet 2022 YKS kolaydı ve bu netleri görünce açıkçası içim bir cız etti...Bu sene büyük ihtimal Türkçe zor olacak ki umarım öyle olur çünkü çok hazırım zor gelmesine. Matematik zor gelince çoğu kişi düşüyor çünkü buna hazırlıklı olmuyor çoğu öğrenci. Ayrıca hemşirelik bölümü 200k sıralama ya kadar düşebiliyor ve okuduğun üniversite çok da katkı sağlamıyor kariyerine -özel hariç- bence. Yani benim hedefim sadece hemşirelik. Sadece gitmek istiyorum ülkenin gidişatı, artan fiyatlar, gün geçtikçe kötüleşen eğitim...Sence 2023 YKS nasıl olur? Umarım Türkçe belirleyici olur LGS gibi.
Genelde LGS ile parallelik gösteriyor YKS gene 2022 benzeri bir sınav bekliyorum ama 2022 de fazla kolay 2022'den bir tık zor olacak gibi.

Öncelikle evde sıfırdan bu netlere ulaşmak herkesin harcı değildir, tebrik ederim. Netleriniz özellikle TYT tarafında oldukça iyi. AYT için ise ben bu sene AYT'nin kolay olacağını varsayıyorum, içime öyle doğdu. Bence çok rahat hemşirelik bölümüne girebilirsiniz, matematiği çok daha iyi yapıp çok daha iyi yerlere ulaşmanız dileğiyle.

Öncelikle evde sıfırdan bu netlere ulaşmak herkesin harcı değildir, tebrik ederim. Netleriniz özellikle TYT tarafında oldukça iyi. AYT için ise ben bu sene AYT'nin kolay olacağını varsayıyorum, içime öyle doğdu. Bence çok rahat hemşirelik bölümüne girebilirsiniz, matematiği çok daha iyi yapıp çok daha iyi yerlere ulaşmanız dileğiyle.

Teşekkürler öncelikle. TYT zor gelirse ki beklentim Türkçe zor olması. 2022 TYT de 37D 2 yanlış yaptım. Matematik zor olursa patlarız. AYT de de en iyi olduğum ders biyoloji. Bu saatten sonra AYT mat adına pek bir şey yapamam o yüzden garantiye çalışacağım. Yapacağız ya güveniyorum kendime. ÖSYM umarım beklenmedik bir şey yapmaz. Matı zor Türkçeyi kolay yapmak gibi.

Genelde LGS ile parallelik gösteriyor YKS gene 2022 benzeri bir sınav bekliyorum ama 2022 de fazla kolay 2022'den bir tık zor olacak gibi.

Evet 2022 TYT matematik de 2 3 soru kafa karıştırıcı. Fen kolay. Sosyal de felsefe zor. Türkçe de 25 38 arasındaki paragraf soruları çok eleyici. Dil bilgisi aşırı kolay.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı