Rehber Az kullanılan HTML etiketleri

Berkay Davas

Megapat
Makaleler
29
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Böyle bir liste oluşturmak istedim. Listeyi zamanla güncelleyeceğim. Örnek kullanımları da en altta link olarak güncel tutacağım.

1. datalist

Aslında select etiketi gibi çalışmaktadır. Tek fark içermediği değerlerin de seçilebilmesine olanak tanır. Kullanımı biraz farklıdır. Bir input etiketine eklediğiniz list parametresi ile kullanılır. Görünümü tarayıcılardaki önerilere benzer.

2. details

Kullanıcının istek üzerine açıp kapatabileceği ek ayrıntıları belirtir. Varsayılan olarak kapalıdır. Açıldığında genişler ve içindeki içeriği görüntüler. Önizleme göstermek için summary etiketi kullanılır.

3. meter

Bilinen bir aralıktaki kesirli bir değeri tanımlar. Örneğin, disk kullanımı veya 100 üzerinden sınav notu.

4. progress

Bir görevin tamamlanma sürecini temsil eder. Genelde yükleme ilerlemeleri için kullanılır. meter etiketi ile çok benzerdir.

Fazla kullanılmasa bile <meta name="theme-color" content="#AD1111"/> tarayıcı tema rengini ayarlayan kod var. İşlevi güzel bir etiket.
Aslında konunun amacı bu değildi ama bu mesaj bana meta etiketlerini anlatan bir konu fikri verdi. Zaman bulursam yazmaya çalışacağım. Belki sen de yazabilirsin :)

Aslında konunun amacı bu değildi ama bu mesaj bana meta etiketlerini anlatan bir konu fikri verdi. Zaman bulursam yazmaya çalışacağım. Belki sen de yazabilirsin :)

Yok hocam, siz yazın bence. Ben çoğunluk Desktop App üzerine hakimim. Sizin web bilginiz benden çok daha üstün :)

Geri
Yukarı