HTML vs HTML5?

Selamun aleykum. Ben HTML oğrenmek istiyorum ama ilk hangi sürümünü? İnternette araştırdım ilm HTML eski sürümünü öğrenmeden, direkt HTML5'e geçmek mantıklı olmaz. Ama eski sürümünü bulamiyorum.

HTML 2.0 gibi. Nerden bulabilirim? Ne yapayim?

Eski sürümüne gerek yok bence. Direkt HTML5 ile başla ardından CSS, JS ile kendini geliştirmeye bak. Ama öğrenirken sıralamaya dikkat edersen daha kolay gelir hızlı öğrenirsin.

Selam

HTML

HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili anlamına gelir. Böylece HTML, web sayfasına yapı ve stil sağlamak için metin tabanlı bir biçim kullanır. Bir biçimlendirme dili olduğu için, bir yapı ve stil tanımlamak için etiketleri kullanır. Ve Köprü Metni, HTML'nin tıklandığında sizi yeni bir sayfaya yönlendirebilecek metin içerebileceği anlamına gelir. Örneğin, web sayfasındaki herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda, o bağlantı sizi yeni web sayfasına yönlendirir. Bu işlevsellik, Köprü Metni olarak bilinir.

Sözdizimi:

[CODE lang="html" title="Sözdizimi"]<!DOCTYPE html>
<html>
<kafa>
<başlık>

</title>
</head>
<body>
</body>
</html>[/CODE]

HTML5

HTML5, HTML'nin gelişmiş bir sürümüdür. <video> , <audio> ve <canvas> gibi yeni etiketlerle birlikte HTML'nin tüm özelliklerini içerir. Anlambilimi dahil etmek için de etiketler vardır ve bu etiketler <article>, <header>, <footer> vb.dir. HTML5, HTML'yi en son multimedyayı ve grafikler, müzik vb. dahil yeni özellikleri destekleyecek şekilde geliştirir.

Sözdizimi:

[CODE lang="html" title="Sözdizimi"]<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
<kafa>
<meta karakter kümesi="UTF-8">
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">
<meta http-equiv="İçerik Türü" content="text/html; charset=utf-8">
<title></title>
</head>
<body>
<article>HTML5</article>
<section>Gelişmiş HTML'dir<bölüm>
<section>Multimedya özelliklerini destekler<bölüm>
</body>
</html>[/CODE]

Daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye bakın

HTML bilmesem de programlama bilen birisi olarak şunu diyebilirim. HTML 5'te fazla vardır eksik yoktur. Aynı fonksiyon, işlev yoksa bile daha iyisi vardır. Belki de adı farklıdır ama vardır. Bu yüzden direkt HTML 5 daha mantıklı olacaktır. Eski siteler üzerinde çalışmayacaksanız eskileri öğrenmenize gerek yok.
Güzel yorum ama eksikler var. Tüm eksikler de aynı işlevin CSS ile gerçekleştirilebilmesinden dolayı zaten. Mesela <center> tag'i kaldırıldı. Yine çalışıyor orası ayrı ama desteklenmiyor ve kullanılması yanlış.

HTML1 HTML2 gibi bir sıra izlemek mantıksız olur. Direkt HTML5'ten başlayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı