B12 testi nerede yaptırılır?

• Konuyu başlatan BERWAR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 39B
@tristessehivernale Aç şekilde mi kan vermem gerekiyor kesin olarak?

11-12 yaşlarımda iken bendede gastrit bulunuyordu. Doktorum Helikobakter Pilori adında bir hastalığın teşhisini koymuştu.
Size de geçmiş olsun. Ben de böyle bir şey yok. Patoloji sonucunda da doktor tehlikeli bir şey olmadığını söyledi. Benim mide sorunu 1 yıldır oldu o da benim yüzünden hazır kahveler öyle yaptı bana, her gün 3-4 tane NEscafe sütlü köpüklü içiyordum bağımlısı olmuştum, sonra mideyi bozdu.

Gerçekten çok zor bir durum. Sizin ki ne seviye de bilmiyorum ama ben o zamanlarda neredeyse 2-3 günde bir gece uykularımdan uyanıp affedersiniz istifra ediyordum.
Benim hiç bu kadar şiddetli bir ağrı olmadı, ağrıması çok çok nadir oluyor. Eskiden ilk başlarda göğüs, sırt, boğaz ağrısı, ağızda ekşime, diş çürümesi falan yaptı şu an bu acıları yaşamıyorum. Hala kalbin olduğu yani sol tarafın üstünde yatmakta zorlanıyorum mide batıyor gibi oluyor. Bir de eskiden ilk başlarda yediğin yemek midenden taşıyordu bunu insan hissedebiliyordum şimdi o da yok. Kudret narı macunu mide taşmasını giderdi ben de.

Saçınız Seboraik dermatit yüzünden dökülüyor mu?
Evet dökülüyor neden? Fazla olmasa da dökülüyor biraz. Bir de bizim ailede saç dökülmesi genetik zaten. Tabii daha kel olmamışım, bu iyi.

@Tisy Namazla çözülecek bir şey ise kılarız sorun değil.

Sağlık ocağında test yapacaklardır. Aç olarak gidiniz. Bence gitmişken şekerinize, minerallere, diğer vitaminlere, hormonlara da baktırınız.
İlaçlar o kadar etki ediyor mu gerçekten, umarım öyledir.
Evet, eksikliğiniz varsa gerçekten etki ediyor. Belirgin bir şekilde farkı hissediyorsunuz.

Doktorunuz ilaç yazarsa B12'yi metilkobalamin olarak almanızda fayda var.

Gecmiş olsun.

Kardeşimde de B12 eksikliği olduğundan bir süre sonra B12 v.b. kan değerlerini kontrol ettirmek istedik.

Bizim buradaki sağlık ocağı alınan kan örneklerini ambulans ile hastahaneye gönderdiğinden sabah gitmemiz gerekti. Gittiğimizde doktora durumu anlattık ve ilgili kan değerlerine bakılmasını istedik. Doktor bizi ilgili hemşireye yönlendirip kan aldırdı.

Sonuçları öğleden sonra sağlık ocağına giderek öğrendik.

1 hafta önce bende bu şikayetlerle dahiliyeye gitmiştim doktorun istemesi sonucu kan verdim ve sonuçlara göre 2 vitamin değerim çok düşük çıktı. Bu değerler D ve B12 vitamini, sırasıyla D vitamini 10 B12 vitamini ise 150 civarı çıktı yani normal değerlerinin çok altında. Şuan doktorun yazdığı ilaçları kullanıyorum ve etkisini hissettiğimi söyleyebilirim.

1 hafta önce bende bu şikayetlerle dahiliyeye gitmiştim doktorun istemesi sonucu kan verdim ve sonuçlara göre 2 vitamin değerim çok düşük çıktı. Bu değerler D ve B12 vitamini, sırasıyla D vitamini 10 B12 vitamini ise 150 civarı çıktı yani normal değerlerinin çok altında. Şuan doktorun yazdığı ilaçları kullanıyorum ve etkisini hissettiğimi söyleyebilirim.

Büyük ihtimal Benexol ve Devit-3 kullanıyorsunuz bunlar normal değerlere geldiğinde aklınıza dahi gelmeyecek çoğu şeye etki eden faktörler. Üşüme, saç dökülmesi, uyku düzensizliği, yorgunluk, bitkinlik, cilt kuluruğu, ağız içinde aft denilen yaralar, uyuma isteği, ruh hali dengesizlikleri gibi sayabileceğimiz daha bir çok şeye etki eder. Aslında düzenli 1-2 ayda bir kan verip genel sonuçları yani sadece B12 ve D değil her şeyi değerlendirmekte fayda var.

Not: Doktora gideceğiniz gün aç gitmeniz gerekiyor.

Eğer iğne takviyesi verirse hap istemenizi öneririm. Bana B12 için iğne verilmişti zamanla iğnelerin arası çok uzuyor ve unutuyorsun. Bana ilk kutu günlük, ikinci kutu iki günde bir, üçüncü kutu haftada bir, dördüncü kutu ayda bir şeklinde iğne olarak verdi ben haftalık olanda yaptırmayı unuttum. Vücuttaki B12 desteği birden kesilince daha kötü oldum kafayı kaldıramadım hep uyku hali. Bu konuya genelde annem takıntılı olduğu için bir ara yine test yaptırmıştık. Doktor ne için gittiğimizi sorunca annem B12 seviyeme takık o yüzden geldik demiştim. Böyle dememden kaynaklı mıdır bilmem ama B12 seviyem alt sınırın 5-10 puan üzerinde olmasına rağmen sıkıntı yok demişti. Bu arada B12'nin alt ve üst sınırı arasında uçurum var :) Düşük olmasına rağmen sıkıntım yok işime gelmeyeni unutuyorum. Tek sorunum uyku hali.

Unutkan biri değilim ama sanki son zamanlarda okuduğum kitaplar sanki aklımda kalmıyor gibi, kafam mı çok yoğun, psikolojik mi bilemiyorum.
Bende bunlar var. Okulda hoca ders anlatıyor veya hoca bana bir şey söylüyor hemen unutuyorum. Bende bir ara sağlık ocağına gidip B12 testi yaptırmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı