B12 testi nerede yaptırılır?

• Konuyu başlatan BERWAR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 39B
Ben de bu değerlere çıkar mıyım acaba?

Valla abi onu pek bilemem ama sana şöyle diyeyim, ben af edersin hayvan gibi tıkınıyordum. Her türlü vitamin olan besinleri ye diyebilirim sadece o zaman normale gelecektir bence. Bir de B12'nin fazlası da zararmış diye biliyorum yani çok yüksekte olmayacak.

Çok sağol. Ben de halsizlik yok, unutkan olduğumu da sanmıyorum ilginç şekilde nasıl oluyor anlamadım. Kitap okurken sıkıntı yaşıyorum, diğer türlü bir şeyi unuttuğum falan yoktu. Ama bazen anlık bazı şeyleri unutup sonra tekrar hatırlayabiliyordum.
Bir kere gerçekten kendini daha iyi hissediyorsun ben onu anladım. Odaklanma sorunum vardı o da büyük oranda çözülmüştü. Benim unutma problemi vardı şimdi de var ama eskisi gibi değil. Bir şeyleri daha çabuk ezberliyorum. Umarım seninki de düzelir.

Midem için bir şey demedi, aile hekimine gittim. Önceden de kendim mide iltihabı ve seboraik egzamanın B12 eksikliğine neden olduğunu nette okumuştum. Mideden şüpheliniyordum, doktora dedim, mide iltihabı buna neden olabilir mi evet dedi bana. Anemi olunca ne oluyor?
B12 kan hücresi üretiminde önemli bir yere sahip. Eksiklik oluştuğu zaman vücudunuzda üretilen kırmızı kan hücreleri azalıyor bu da yorgun hissetmenize, uykulu olmanıza... sebebiyet veriyor. Anemiye kısaca kansızlık diyebiliriz.

Mide sorununuz uzun süreden beri geçmediyse ve B12 eksikliğinin sebebi buysa hap kullansan bile sorunun devam etme ihtimali var. Eğer sorunların devam ederse doktorunla tekrardan görüşmeyi ihmal etmezsen iyi olur.
Anladım, peki bu B12 değerleri 600-700 olanlar ne yiyor, onlarda o kadar yüksek ben de düşük.

Son zamanlarda ette tüketmiyorum uzun süredir, B12 için et önemli herhalde. Çok fazla tükettiğimi söyleyemem açıkçası.
Evet, et gerçekten çok iyi bir B12 deposu. Dediğiniz gibi B12 için et önemli. Sizin de değerleriniz yakında yükselecektir merak etmeyin. 🙂

Mide sorununuz uzun süreden beri geçmediyse ve B12 eksikliğinin sebebi buysa hap kullansan bile sorunun devam etme ihtimali var. Eğer sorunların devam ederse doktorunla tekrardan görüşmeyi ihmal etmezsen iyi olur.
Gastrit kısa sürede geçen bir şey değil herhalde. 1 yıl oldu ilaç kullanalı, 6-7 ay Endoskopi olmadan reflü ilaçları kullandım, o ilaçlar iltihabı götürmedi, ama ağrının yok olmasına neden olmuştu. Endoskopi olduktan sonra mikrop öldürücü ilaçlar, asit düzenleyici farklı ilaçlarda verdiler, 3 aya giriyorum gastrit ilaçlarını kullanmaya şu an çok daha iyiyim eskiye göre. Eskiden tükürük kanlı geliyordu, nadirde olsa dışkıdan kan gelebiliyordu, şu an bunlar olmuyor ben de artık. Yardımların için sağol.

@BERWAR hocam merhaba b12 sonrasi ciddi anlamda uykusuzluk veya yorgunluk gecti mi ? Birde gastirt icin kullandiginiz herhangi bitkisel bir seyler var mi ?

Benimde midemde iltihap var ve b12 dusuk oldugunu düşünüyorum musait olamadim doktora gideceğim ama uykusuzluk cidden sorun oldu bende…

hocam merhaba b12 sonrasi ciddi anlamda uykusuzluk veya yorgunluk gecti mi ? Bir de gastirt icin kullandiginiz herhangi bitkisel bir seyler var mi?
Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Yorgunluk sorunu yok bende, uykusuzluk geç uyurum genelde. Mide sorunu yaşamadan öncede öyleydi. Bitkisel ilaç olarak kudret narı macunu kullandım faydasını gördüm. Mide ilaçları B12 vitaminin düşmesine etki ediyor. B12 takviyesi alın.

Geri
Yukarı