B350 Anakart ve Ryzen 3600X Uyumu

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba, Ryzen 3600X işlemci siparişi verdim, kardeşimin ve benim olmak üzere 2 adet bilgisayarımız mevcut, Gigabyte AB350M GAMING 3 ve MSI B350M Mortar anakartlar bulunmakta, BIOS güncellemesinden sonra 3600X bu anakartlarda performans kaybı olmadan stabil olarak çalışır mı?

NOT: İleride Ryzen 4000 serisine güncelleme yapacağım ve belki biraz overclock yapma ihtimalimden dolayı B450 Tomahawk anakart almayı düşünüyorum fakat yeni anakart alana kadar bu anakartları kullanmayı düşünüyoruz.

Son düzenleme:
Merhaba, Ryzen 3600X işlemci siparişi verdim, kardeşimin ve benim olmak üzere 2 adet bilgisayarımız mevcut, Gigabyte AB350M GAMING 3 ve MSI B350M Mortar anakartlar bulunmakta, BIOS güncellemesinden sonra 3600X bu anakartlarda performans kaybı olmadan stabil olarak çalışır mı?

NOT: İleride Ryzen 4000 serisine güncelleme yapacağım ve belki biraz overclock yapma ihtimalimden dolayı B450 Tomahawk anakart almayı düşünüyorum fakat yeni anakart alana kadar bu anakartları kullanmayı düşünüyoruz.
B350 kötü bir anakart değil. İdarelik değil hep kullansanız bile sorun olmaz merak etmeyin. Basit OC işlemlerini de kaldırır ama çok fazla zorlamayın derim.

Dediğiniz şeyler için de bence ileride B450 Tomahawk yerine ileriye dönük olarak X570 bir anakart tercih edin. B350 ile B450 arasında çok fazla fark yok. O kadar para verip geçmeye değeceğini sanmam.

B350 ile overclock işine girmem büyük ihtimalle, en azından iyi bir soğutmam olmadığı sürece.
İyi bir X570 ise ortalama 1500 TL falan, zaten Ryzen 4000 serisinden sonra soket değişeceği için X570 yerine B450 Tomahawk daha mantıklı geliyor açıkçası, ileride alacağım işlemcide 4600X falan olacak büyük ihtimal.

Ryzen 3600X yıllarca rahat yeter. 4. nesil almak, o işlemcinin üzerine, çok mantıksız. 2-3 yıl yeterli bence. O zaman da 5. veya 6. nesil olur ve yeni sokete geçilir. Anakartlar ise B350 serisinin iyi anakartlarından bence update yapmaya gerek yok. Ha illa 4. nesil Ryzen alacaksanız yeni çıkacak olan B550 serisinden alabilirsiniz.

@Aydinikus Dediğiniz mantıklı fakat ben genelde CS:GO oynadığım için ve bu oyun için de tek çekirdek performansı önemli olduğu için güncellemek istiyorum ileride, 4000 serisi ile tek çekirdek performansı iyice artacaktır. Mesela şuan kullandığım 2600X'te kötü bir işlemci değil, çoğu ekran kartını besleyecek güçte ama CS:GO'da çok FPS drop yaşıyorum, tekli çekirdek performansı biraz kötü.

@Aydinikus Dediğiniz mantıklı fakat ben genelde CS:GO oynadığım için ve bu oyun için de tek çekirdek performansı önemli olduğu için güncellemek istiyorum ileride, 4000 serisi ile tek çekirdek performansı iyice artacaktır. Mesela şuan kullandığım 2600X'te kötü bir işlemci değil, çoğu ekran kartını besleyecek güçte ama CS:GO'da çok FPS drop yaşıyorum, tekli çekirdek performansı biraz kötü.
Oyun oynayacaksan B450 Tomahawk modelinde ses konusunda sıkıntı var bunu belirteyim. Realtek ses programından başka programı desteklemiyor, Sound Blaster ve Nahimic gibi. Bu da sesi bayağı etkiliyor. Kulaklık ile Rainbowu ses ayarı %100 yapıp oynuyorum. Eski kullandığım anakartta böyle bir sorun yoktu o yüzden bu kadar rahat söylüyorum bunu.

Anakartın modelini girip sitesinden desteklediği işlemcilere ve bios versiyonlarına bak. Muhtemelen o anakartın stock versiyonu 1. nesil destekliyor sadece.

Anakartınız 3600X’e OC yapsanız bile yeterli. en sağdaki tikler stok 3700X/3800X ve OC yapılmış 3600/3600X anlamına geliyor.
7177B666-0859-4703-986E-520F89F3AAB7.png

@Giray6161 Corsair Void ve Steelseries Arctis 3 kulaklıkları mevcut, bu kulaklıkların driverları sorun mu çıkarır yani Tomahawk anakartta?

@MCK23 Elimde 2600X mevcut, BIOS güncelledikten sonra 3600X'i takıcam.

@Vorplody Evet hocam bu listeyi ben de görmüştüm ve elimizdeki 2 anakart için de "yeşil" renk gözüküyor.

İşlemci bugün geldi, birazdan BIOS güncelleyip takacağım bakalım :)

@Giray6161 Corsair Void ve Steelseries Arctis 3 kulaklıkları mevcut, bu kulaklıkların driverları sorun mu çıkarır yani Tomahawk anakartta?

@MCK23 Elimde 2600X mevcut, BIOS güncelledikten sonra 3600X'i takıcam.

@Vorplody Evet hocam bu listeyi ben de görmüştüm ve elimizdeki 2 anakart için de "yeşil" renk gözüküyor.

İşlemci bugün geldi, birazdan BIOS güncelleyip takacağım bakalım :)
Bana sorarsanız anakart ihtiyacınız yok. OC yapsanız bile rahatlıkla besler diye düşünüyorum. Sistemi kurduktan sonra elinizde soğutucu varsa OC deneyin isterseniz aynı anda VRM sıcaklıklarını da gözlemleyin duruma göre karar verirsiniz.

Geri
Yukarı