B350 Tomahawk Anakarttan Güç Gelmiyor

CALISKAN16

Hectopat
Selamlar herkese, bundan bir ay önce i5 7500 ile B250M PRO GAMING anakartımı Ryzen'e geçme isteğimden dolayı satıp 2.el Ryzen 2600X ile B350 Tomahawk aldım. Alıp montajladıktan sonra çalıştırdığımda hiçbir tepki olmayıp anakartın LED'i yanıp sönüyor yani elektrik gelip kesiliyor hemen. Anakartı aldığım adama yolladım 1600'de çalıştığını gösteren video yolladı. Belki BIOS Update tam değildir diye garantiye yolladım orada da BIOS güncelleme yapıldı herhangi bir sorun görülmedi. İşlemciyi de garantiye yolladım çalışıyor mu çalışmıyor diye sorunsuz çalışıyormuş. PSU'yu da bilgisayarcıda denedim farklı sistemde çalışıyordu ramimde daha önceden çalışıyordu onu da başka zaman denediğinde çalıştığını söyledi bilgisayarcı. Şimdi farklı psuyla deniyebilceğim bilgisayarcı arıyorum o arada önerileri bekliyorum.

Not: Uzay montaj denedim kısa devre olabilir diye sonuç yine aynı. RAM'i farklı slotlara denedim yine aynı. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Montajın çalışmayan halinin detaylı olarak göstererek videosunu atabilirsen belki yardımcı olabiliriz. Çünkü zaten bir sürü şey denemişsiniz.

Oncelikle merhaba. 2. el sistem toplamayi seven bir kisiyim. Bu dediginiz olaylari cok yasadim. Mesela “Msi z77a-g43” isimli 2. El aldigim anakartta yaşamistim. Uzay montajda kurulu sekilde calisan sistemi kasanin icine montajladim ve denedigimde calismadi. Bende tekrar uzay montaj kurdum. Tum parcalarim çalışıyordu. Hepsini denemistim. Ama anakart calismiyordu. Bende kutusuna koydum. 2 gun sonra uzay montaj kurdugumda calisti. Daha sonra kasaya yerlestirdim. Yine calismamisti. Bende biraz arastirip tanidiklarima sordugumda onlardan, anakarti elektriklendirmissin diye bir cevap aldim. Yani elimi topraklama yapacak bir cisme dokunmadan yaptigimdan dolayi olmus. Tabi sizin durum farkli da olabilir ama boyle bir sey yasamistim. Birkac gun anakarta ellemeyin sonra duvar gibi bir cisme elinizi surttukten sonra anakarti monte edin.

Kasaya gelen gücü kesin, power tuşuna 5-6 kere arka arkaya tekrarlı şekilde basarak statik elektrik boşaltın. Bu işlemden sonra deneyin sistemi sorun düzelmemişse her ihtimale karşı statik boşaltma işlemini kasaya gelen gücü kestikten sonra bir süre bekleyerek tekrarlayın.

Bilgisayarcıya gidip Ryzen 1000 serisi ile deneme şansınız var mı? Ekran kartı ve PSU nedir?
Aldığım kişide 1600 serisi var o denedi sorunsuz çalışıyor.Garantiye yolladığımda 2.nesil içinde bios update yaptı sorunsuz çalışıyormuş 2.nesilde de.
Oncelikle merhaba. 2. el sistem toplamayi seven bir kisiyim. Bu dediginiz olaylari cok yasadim. Mesela “Msi z77a-g43” isimli 2. El aldigim anakartta yaşamistim. Uzay montajda kurulu sekilde calisan sistemi kasanin icine montajladim ve denedigimde calismadi. Bende tekrar uzay montaj kurdum. Tum parcalarim çalışıyordu. Hepsini denemistim. Ama anakart calismiyordu. Bende kutusuna koydum. 2 gun sonra uzay montaj kurdugumda calisti. Daha sonra kasaya yerlestirdim. Yine calismamisti. Bende biraz arastirip tanidiklarima sordugumda onlardan, anakarti elektriklendirmissin diye bir cevap aldim. Yani elimi topraklama yapacak bir cisme dokunmadan yaptigimdan dolayi olmus. Tabi sizin durum farkli da olabilir ama boyle bir sey yasamistim. Birkac gun anakarta ellemeyin sonra duvar gibi bir cisme elinizi surttukten sonra anakarti monte edin.
Hocam parçalara ellemeden önce üstümdeki statiği boşaltıp öyle montajlıyorum.Değişen birşey yok malesef.
Kasaya gelen gücü kesin, power tuşuna 5-6 kere arka arkaya tekrarlı şekilde basarak statik elektrik boşaltın. Bu işlemden sonra deneyin sistemi sorun düzelmemişse her ihtimale karşı statik boşaltma işlemini kasaya gelen gücü kestikten sonra bir süre bekleyerek tekrarlayın.
En başta dediğinizi yapmıştım hocam bi faydası olmadı uzay montajda denemiştim değişen birşey yok.

Aldığım kişide 1600 serisi var o denedi sorunsuz çalışıyor.Garantiye yolladığımda 2.nesil içinde bios update yaptı sorunsuz çalışıyormuş 2.nesilde de.

Hocam parçalara ellemeden önce üstümdeki statiği boşaltıp öyle montajlıyorum.Değişen birşey yok malesef.

En başta dediğinizi yapmıştım hocam bi faydası olmadı uzay montajda denemiştim değişen birşey yok.

Hocam anakartin ustundeki bilesenlerin hepsinden enerji gecip gecmedigini multimedya aletiyle ölçme sansiniz varsa emin olmak için ölçün. Doğrusu uzuldum cok sıkıntılı durum cunku

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı