B450 Tomahawk Max BIOS'u bozuldu

Priviyet Putin

Hectopat
Herkese merhaba, son zamanlarda bilgisayarımda çok fazla mavi ekran alıyordum ve dün bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra görsellere eklediğim mavi ekranı aldım. Her seferinde PC'yi kapatıp açınca mavi ekran düzeldiği için tekrardan PC'yi kapatıp açtım ancak tekrardan açıldığında "reboot and select proper boot device" yazısı çıktı. Bunun üzerine SSD'den Windows'un zarar gördüğünü düşünerek hemen bir Windows kurulum USB'si hazırlayıp bilgisayarı yeniden başlattım ve Windows'u kurmaya başladım.

Her şey sorunsuz gidiyordu Windows kuruluyordu bir sıkıntı yoktu ve bir anda "your motherboard BIOS is damaged" yazısıyla karşılaştım ve şok oldum. Yazıdan sonra beni anakartın BIOS'una attı ve yeni BIOS kurmamı istedi. Ben de anakart üreticinin sitesinden en güncel BIOS'u temiz bir USB'ye indirdim ve BIOS'u güncellemeye başladı. Tekrardan sorunsuz bir şekilde % barı dolmaya ve BIOS kendini güncellemeye başladı.

Güncelledikten sonra PC kendini yeniden başlattı ve bir daha da hiçbir şekilde ne klavye ne mouse ne ekran herhangi bir şekilde tepki vermedi PC. Anakartın BIOS'u bozuldu yüksek ihtimalle, bir bilgisayar teknik servisine gitsem bu durumu düzeltebilirler mi yoksa anakart çöp mü oldu?

IMG_1094.jpeg
IMG_1102.jpeg
IMG_1106.jpeg

PC açarken BIOS'a girme tuşuna bastığında giriyor mu? Giriyor ise USB ile temiz bir Windows kur. Daha sonra BIOS güncellemesi yap.

@Kishire nin dediği gibi ilk olarak BIOS pilini çıkarıp sıfırlamayı deneyin. Yine açılmazsa RAM bellekleri çıkarıp sadece 1 tanesini takarak yine deneyin. Yine başarısız olursanız;

Bu rehber ihtiyacınızı karşılayacaktır diye umuyorum.

BIOS sıfırladın mı hiç? Sıfırlamadıysan BIOS pilini çıkar-tak yaparsan sıfırlanır. Rehberler mevcut onunla ilgili.

Hocam BIOS pilini çıkar tak da yaptım hatta direk yeni BIOS pili taktım belki bitmiştir diye ama bana mısın demedi açılmıyor

@Kishirenin dediği gibi ilk olarak BIOS pilini çıkarıp sıfırlamayı deneyin. Başarısız olursanız;

Hemen kontrol ediyorum hocam

@Kishirenin dediği gibi ilk olarak BIOS pilini çıkarıp sıfırlamayı deneyin. Yine açılmazsa RAM bellekleri çıkarıp sadece 1 tanesini takarak yine deneyin. Yine başarısız olursanız;

Hocam bu rehberi uyguladım ancak flash BIOS butonuna bastıktan sonra normalde yanıp sönmesi gereken ışık sabit bir şekilde yanıyor ve hiçbir şey olmuyor

@Priviyet Putin Hocam dediklerimi atlamadan denerseniz açılacağını umuyorum. Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Açma tuşuna 5-6 kere arka arkaya basın, içindeki elektrik boşalsın. Ardından BIOS pilini çıkarıp en az 1 dakika bekleyin. Her iki RAM belleği söküp sadece 1 tanesini A2 slotuna takın. BIOS pilini takın. Fişi takın ve PC'yi başlatın.

@Priviyet Putin Hocam dediklerimi atlamadan denerseniz açılacağını umuyorum. Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Açma tuşuna 5-6 kere arka arkaya basın, içindeki elektrik boşalsın. Ardından BIOS pilini çıkarıp en az 1 dakika bekleyin. Her iki RAM belleği söküp sadece 1 tanesini A2 slotuna takın. BIOS pilini takın. Fişi takın ve PC'yi başlatın.

Hocam uğraşlarınız için teşekkür ederim ama yine çare olmadı. CMOS reset bile denedim o da olmadı.
Bilgisayarı her açtığımda anında CPU error ışığı yanıyor ve flash BIOS'ta çalışmıyor. Reddit'te benimle aynı problemi yaşayan birinin postunu gördüm başka insanlar da bu problemi yaşamışlar ancak hiçbir çözüm göremedim hafta sonu bilgisayarcıya götürmeyi planlıyorum ( Anakartın BIOS çipi artık üretilmiyor bir şey yapabileceklerini sanmıyorum).

Geri
Yukarı