B450M-S2H ile R5 3600'ü CBP kapalı kullanmak sıkıntı yaratır mı?

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Amacım düşük voltajda yüksek GHz. Bu anakart bu işlemleri kaldırabilir mi? Diyelim 4.2 GHz değerini 1.35V ile yakaladım, bu değere sabitlesem anakart zarar görür mü? Biraz giriş seviyesi bir anakart olduğu için böyle bir soru sordum. Veya önerdiğiniz bir tahmini değer var mı? Stok soğutucu ile kullanıyorum. Isı şikayetim yok OCCT testinde maksimum 72-73 derece görüyorum ancak 60-65 yapabileceğime inanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.35V yüksek sayılır. Onun yerine UV, custom PBO değerleri ve auto OC ile destekle işlemciyi. Daha iyi sonuçlar alabilirsin. 2020 silikonsa direkt bas overclock ancak 1.35V değil de daha düşük olsun, 1.3-1.275V civarı.

Hayır herhangi bir problem yaratmaz, zaten o kadar da kötü bir anakart değil. Ben de aynı anakartı R5 2600 ile kullanıyorum, CPB kapalı 3,9 GHz sabit voltajla kullanıyorum. Çok daha sağlıklı bu şekilde sıcaklık açısından.

İşlemci revize modelse o değerleri görmeseniz bile 4GHz sabit voltaj ile kullanabileceğinizi düşünüyorum.
Hocam şöyle bir şey oldu, ben işlemciyi 2019 Kasım'da almıştım, ancak kutunun içinden işlemcinin pini yamuk çıktı. Ben kutuyu 2020 Haziran'da açtım. Trendyol kabul etmedi doğal haliyle ancak tedarikçi firmaya götürdüm ve yenisini verdiler. Yani yeni verdikleri işlemci zannedersem 2020 üretimli bir işlemci. Ne düşünüyorsunuz revize olup olmadığı konusunda?

Okuduklarıma göre 2020 yılının ilk çeyreğinden sonra alınan işlemcilerde OC açısından bir avantaj var. Düşük frekans değerlerinde az ısınarak yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Bunu denemeden bilemeyiz sanırım. Benim önerim stok soğutucu ile 4GHz üstüne çıkmamanız. Lakin 4.2GHz denemeniz bir şey kaybettirmez. Gerekli testleri yapar, uygun görürseniz öyle kullanırsınız.

Hocam şöyle bir şey oldu, ben işlemciyi 2019 Kasım'da almıştım, ancak kutunun içinden işlemcinin pini yamuk çıktı. Ben kutuyu 2020 Haziran'da açtım. Trendyol kabul etmedi doğal haliyle ancak tedarikçi firmaya götürdüm ve yenisini verdiler. Yani işlemcim zannedersem 2020 model bir işlemci. Ne düşünüyorsunuz revize olup olmadığı konusunda?

O şekilde anlaşılmaz belki de pini düzeltip vermişlerdir. İşlemcinin üstünde yazan kodu söylemeniz lazım.
Şunu da ekleyeyim. MSI B450M'a Pro Max ile 1.1v ile 4.2GHz'de kullandım ve sorun yaşamadım. Ama stok soğutucu sorun olduğu için CBP kapalı stok ayarlarda 63 görüyor yükte.

O şekilde anlaşılmaz belki de pini düzeltip vermişlerdir. İşlemcinin üstünde yazan kodu söylemeniz lazım.
Hayır, işlemciyi direkt verdiler farklı bir kutuda. İşlemciyi kutulu bir şekilde götürdüm ve kendi kutum elimdeyken yeni kutuyla geldi. Pini düzeltip verilmedi yani. Kendi ürünüm bendeyken yenisi verildi.
Okuduklarıma göre 2020 yılının ilk çeyreğinden sonra alınan işlemcilerde OC açısından bir avantaj var. Düşük frekans değerlerinde az ısınarak yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Bunu denemeden bilemeyiz sanırım. Benim önerim stok soğutucu ile 4GHz üstüne çıkmamanız. Lakin 4.2GHz denemeniz bir şey kaybettirmez. Gerekli testleri yapar, uygun görürseniz öyle kullanırsınız.
Neden 4.2 GHz yapmamalıyım, stok soğutucu zorlanabilir diye mi? Başka bir arkadaş daha 4 GHz kullanmamı önermişti.

Dediğim gibi anlamak için işlemci üstünde yazan kodu öğrenmeniz lazım.
Kutusunda yazıyor mu bu kod? Yazıyorsa kutuya bakayım.
1604061196117.png

Adsız.png
asdasd.png

Arkadaşlar Clock Tuner for Ryzen programından voltaj denemesi yaptım ve şu değerleri aldım. Bu program iyi bir program mıdır?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı