B450M S2H Realtek sürücüsü görünmüyor

navavanerr

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16
İşlemci
Ryzen 3 3200G
Öncelikle merhaba,

Gigabyte B450M S2H anakart kullanmaktayım. Technopat'da ve Google üzerinden yaptığım araştırmada bu anakartı kullananların Realtek sürücüsünde problem yaşadığı sayısız konu gördüm. Ben de bu problemi yaşamaktayım. Yaklaşık 5-6 ay önce bilgisayarımın jak girişlerini kullanabiliyordum. Elimde 5+1 ses sitemi var ve ses sisteminin AUX çıkışı var. Bu AUX çıkışından kablo ile kasanın arkasındaki jaklara bağlandığımda masaüstüne bildirim geliyor, gelen bildirimde "yeni cihaz algılandı, bu cihazı nereye taktınız" yazıyordu ve ben arka panel jak girişi seçeneğini işaretliyor ve kullanıyordum. 5-6 aydır ses sistemimi kullanmadım ancak dün akşam ihtiyacım oldu, taktığımda herhangi bir bildirim vs. olmadı. Çok fazla yöntem denedim ancak sorunun çözümüne ulaşamadım. Kablom ve ses sistemim sağlam, aynı kablo ile telefona bağladığımda çalışıyor. Sonrasında tesadüf eseri kasanın ön tarafındaki jakların da çalışmadığını fark ettim. Yaklaşık 2 ayda bir kasamın içini temizlediğim için kabloyu çıkartmış olabileceğim aklıma geldi, kontrol ettim ancak kablo bağlantıları sağlam ve doğru. Ne yaptıysam sorunu çözemedim ve en sonunda temiz kurulum yaparak format attım. Formattan sonra en güncel driverları anakartımın kendi sitesinden indirerek kurdum ancak sorun devam etti. Aygıt yöneticisinde gizli aygıtları göster gibi seçenekleri yapmama rağmen Realtek görünmüyor, önceden bilgisayarda Realtek Audio Console adı uygulamaya tıklardım ve jaklarım dahil bazı seçenekler görünürdü. Şu an ne kadar driver yüklediysem de (Technopat paylaşımındaki Realtek universal sürüm dahil, birçok Driver'ı DDU ile temizleyerek kurup denedim) o Realtek Audio Console uygulaması gelmiyor. Google mağazadan yüklüyorum uygulama geliyor ancak açılırken bağlanılamıyor diye hata veriyor. Anakart sitesinde var olan tarihleri farklı 5 ses driverını DDU ile temizleyerek ayrı ayrı kurup denedim ancak bir sonuç alamıyorum.

BIOS'um güncel, hatta kullanmaktan nefret ettiğim halde driver yükleyen programlardan medet umup yükledim ve denedim ancak sorun çözülmedi. Aygıt Yöneticisi dahil bilgisayarımda jaklarla ve Realtek ile ilgili hiçbir şey yok, anakartı aldığıma pişman oldum, önceden olsa 500-600 TL civarındaydı atar yenisini alırdım ancak şu an fiyatlar malum. Bu anakartta herkes problem yaşıyor sanırsam ancak ben yaklaşık 10 saattir bu problemi yaşayan yüzlerce insan görmeme rağmen problemini çözebilen kimseye rastlamadım. Bu sorunu yaşayıp çözebilen varsa yardımlarını bekliyorum. DDU ile veya tekrardan format atarak denemeler de yapabilirim. Not: Aygıt yöneticisinde görülen VoiceMeeter problem yaratabilir mi acaba diye düşünerek formattan sonra VoiceMeeter yüklemeden de denedim ancak sorunum aynı.

Ekran Görüntüsü (2).png

B450M S2H nin ön portları problemli algılamıyor çoğu zaman. Ayarlarda bi seçenek var onu işaretleyip kaldırınca düzeliyordu. Tam hatırlayamadım şimdi. Ön ve arka portları birleştir gibi bir şeydi. Ben öyle kullanıyorum.

B450M S2H nin ön portları problemli algılamıyor çoğu zaman. Ayarlarda bi seçenek var onu işaretleyip kaldırınca düzeliyordu. Tam hatırlayamadım şimdi. Ön ve arka portları birleştir gibi bir şeydi. Ben öyle kullanıyorum.
Evet ayarlardan düzeltiliyor, ancak o ayarlar realtek kontrolcüsünden yapılıyor. O kontrolcüyü bir getirebilsem ama olmuyor. Bela gibi anakart almışım nereden seçtim lanet ettim aldığım güne.

Microsoft Store'dan indirin.
İndirdim, indirirken hata vermesine rağmen bir şekilde sorunu çözüp yükledim. Ancak uygulamaya tıkladığımda RPC'ye bağlanılamıyor diye uyarı veriyor. Araştırdım ve bu uyarı da benim yaşadığım sorunla bağlantılı bir problemmiş. Onu da çözemedim maalesef.

İndirdim, indirirken hata vermesine rağmen bir şekilde sorunu çözüp yükledim. Ancak uygulamaya tıkladığımda RPC'ye bağlanılamıyor diye uyarı veriyor. Araştırdım ve bu uyarı da benim yaşadığım sorunla bağlantılı bir problemmiş. Onu da çözemedim maalesef.
Bunu deneyebilir misiniz: Realtek Universal Driver

Yardımınız için çok teşekkür ederim, bunu da denemiştim bir sonuç alamamıştım, şimdi tekrardan güvenli modda DDU ile temizleyip tekrardan deneyeceğim, belki bu sefer düzelir.
Umarım DDU'dan bir sonuç alırsınız. Ucuz etin yahnisi derler bunada. Bende aynı anakartı kullanıyorum. Kulaklığımın ses kartı olmasa sinirden çöpe atabilirdim anakartı.

Herhangi bir sonuç alamadım, realtek'in sitesinden birsürü codec vs denedim olmuyor. Sanırsam çözülebilecek bir problem değil. Yeni anakart tek çözüm gibi duruyor.

Geri
Yukarı