Okumalı mıyım?

Muhammett44

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, çok kafama taktığım karar veremediğim bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Üniversite sınavına hazırlanıyorum 20 yaşındayım bu sene de büyük hevesle mezuna kalmıştım ancak bu seneyi de değerlendiremedim. Psikolojik nedenlerden dolayı doğru düzgün ders çalışamadım daha çok psikolojim bozuldu, okuma hevesim kalmadı okumak istememin sebepleri aşırı yalnız olmam. Açık lise mezunu olduğum için hiç arkadaşımın olmaması doğru dürüst eğlenememem bir de ailemin okumamı istemesi. Akrabaların karşısında ezik hissetmek istememem bu nedenlerden dolayı okumak istiyordum ancak bu sene için puanım fizyoterapi ve rehabilitasyon ya da iç mimarlık gibi bölümlere yetiyor burslu değil ama %100 ücretli okuyacağım bu bölümleri. Okursam bu bölümler olacak benim hayalimdeki bölüm diş hekimliği tıp falandı ama bunlara puanım yetmiyor. Babamın küçük bir fabrikası var sanayide, eğer bu sene okumazsam fabrikada bir iki sene amele gibi çalışacağım daha sonra masa başına geçeceğim babamın işini yapacağım durum böyle arkadaşlar ben de ders çalışacak güç kalmadı psikolojik olarak çöktüm zaten mental sağlığım normalde de yerinde değildi daha fazla mezuna kalamam bu sene ne olacaksa olsun okuyamazsam tek korkum hep böyle yalnız kalmaya devam edecek olmam kız arkadaşım olsun istiyorum arkadaşlarım olsun istiyorum canım sıkıldığında arayıp konuşabileceğim bir dostum olsun istiyorum okumanın da okumamanın da avantajı var eğer okumazsam sanayi ortamı kendi işimiz deli para kazanırım arabam olur iyi bir bilgisayar sistemim olur IPhone'um olur ama bir iki sene çok yorulacağım masa başına geçene kadar ve yalnızlık sorunum devam edecek sanayide arkadaş yok. Son olarak eklemek istediğim okumazsam yıllarım boşa gitmiş olacak 4 yıldır evdeyim sözde sınava hazırlanıyorum hayalimdeki bölümü kazanamamak beni üzüyor ücretli iç mimarlık okumak ne kadar mantıklı onu da bilmiyorum umarım derdimi anlatabilmişimdir, kıymetli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, çok kafama taktığım karar veremediğim bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Üniversite sınavına hazırlanıyorum 20 yaşındayım bu sene de büyük hevesle mezuna kalmıştım ancak bu seneyi de değerlendiremedim. Psikolojik nedenlerden dolayı doğru düzgün ders çalışamadım daha çok psikolojim bozuldu, okuma hevesim kalmadı okumak istememin sebepleri aşırı yalnız olmam. Açık lise mezunu olduğum için hiç arkadaşımın olmaması doğru dürüst eğlenememem bir de ailemin okumamı istemesi. Akrabaların karşısında ezik hissetmek istememem bu nedenlerden dolayı okumak istiyordum ancak bu sene için puanım fizyoterapi ve rehabilitasyon ya da iç mimarlık gibi bölümlere yetiyor burslu değil ama %100 ücretli okuyacağım bu bölümleri. Okursam bu bölümler olacak benim hayalimdeki bölüm diş hekimliği tıp falandı ama bunlara puanım yetmiyor. Babamın küçük bir fabrikası var sanayide, eğer bu sene okumazsam fabrikada bir iki sene amele gibi çalışacağım daha sonra masa başına geçeceğim babamın işini yapacağım durum böyle arkadaşlar ben de ders çalışacak güç kalmadı psikolojik olarak çöktüm zaten mental sağlığım normalde de yerinde değildi daha fazla mezuna kalamam bu sene ne olacaksa olsun okuyamazsam tek korkum hep böyle yalnız kalmaya devam edecek olmam kız arkadaşım olsun istiyorum arkadaşlarım olsun istiyorum canım sıkıldığında arayıp konuşabileceğim bir dostum olsun istiyorum okumanın da okumamanın da avantajı var eğer okumazsam sanayi ortamı kendi işimiz deli para kazanırım arabam olur iyi bir bilgisayar sistemim olur IPhone'um olur ama bir iki sene çok yorulacağım masa başına geçene kadar ve yalnızlık sorunum devam edecek sanayide arkadaş yok. Son olarak eklemek istediğim okumazsam yıllarım boşa gitmiş olacak 4 yıldır evdeyim sözde sınava hazırlanıyorum hayalimdeki bölümü kazanamamak beni üzüyor ücretli iç mimarlık okumak ne kadar mantıklı onu da bilmiyorum umarım derdimi anlatabilmişimdir, kıymetli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Babanız iş olarak ne yapıyor veya üretiyor?
Fizyoterapi okursanız veya iç mimarlık okursanız sizi tatmin edecek bir iş kurabileceğinize veya bulabileceğinize inanıyor musunuz?
Hocam fizyoterapiye ücretli gidecek birinin tıp kazanması da aşırı imkiansız bence artık mezuna kalmayın yeterince yıpranmışsınız seneye de nasıl olacağınız meçhul ya üniversitey gidin ya da işe atılın( yerinizde olsam işe atılırım).

Fizyoterapist özel hastane veya devlette çalışabilir ama özel hastane asgari ücret veriyormuş mimarlığın sahası geniş bir de seve seve yapacak mısın mesleğini meçhul işsiz kalma ihtimalide var ve mimarlık okuyacaksan el becerisi ve çizim yeteneği gerekiyor maket ve çizim yaparsın sürekli okulda ve okul uzayabilir bence sanayide çalış çeşitli iş sahalarında çalışmış biri olarak söylüyorum sanayi ortamı başka ve para kazanınca moralin düzelir kendi paranla sistem ve telefon alınca iyi olur.

Fizyoterapi okursanız veya iç mimarlık okursanız sizi tatmin edecek bir iş kurabileceğinize veya bulabileceğinize inanıyor musunuz?
Hocam fizyoterapiye ücretli gidecek birinin tıp kazanması da aşırı imkiansız bence artık mezuna kalmayın yeterince yıpranmışsınız seneye de nasıl olacağınız meçhul ya üniversitey gidin ya da işe atılın( yerinizde olsam işe

Hocam fizyoterapiye ücretli gidecek birinin tıp kazanması da aşırı imkiansız bence artık mezuna kalmayın yeterince yıpranmışsınız seneye de nasıl olacağınız meçhul ya üniversitey gidin ya da işe atılın( yerinizde olsam işe atılırım).
Bu sene son, ya okuyacağım ya da okumayacağım mezuna kalmam benimde aileminde sabrı kalmadı
Duvar kalıbı üretiyoruz bahçe duvarları minare kalıpları isteğe bağlı özel logolu kalıplar vs. İş yerinde iki tür çalışan var biri amele olarak çalışan diğeri masa başında çizim yapan telefon görüşmeleri yapan durum bu hocam okumazsam 2 sene amele işi yapacağım işi öğreneceğim sonra masa başına geçeceğim severek de yapacağımı düşünüyorum kendi işimizi. Fizyoterapi okursam devlette çalışmam kpss hazırlanmam yani özelde iş bulabilirsem o da düşük ihtimal, belki kendi yerimi açarım son çare olarak. İç mimarlık içinde aynı durum devlette çalışmam özelde iş bulabilirsem çalışırım iş bulamazsam kendi fabrikamızda bu bölümü okuduğum için direkt masa başında işe başlarım çünkü bizim işimizde çizim işleri ile ilgili. Ama hocam 4 5 sene okuyup kendi yerimizde çalışacaksam hiçbir anlamı yok bana göre neden okulla zaman kaybedeyim ben sırf arkadaş edinmek eğlenmek için üniversiteye gitmek istemiyorum okuduğum bölümünde geleceğime faydası olması gerekiyor ama bu söylediğim 2 bölüm sırf okumak için okuyacağım bölümlermiş gibi geliyor son olarak hocam üzüldüğüm şey okumazsam akrabalar beni aşağılayacak babam okumuş birisi benim de okumamı istiyordu babamı gururlandıramadigim icin bu da beni çok üzer ama sırf bu sebeplerden dolayı da okunur mu bilemiyorum. Hocam son olarak hayalim tıp diş dedim ancak babam avukat olmamı istiyor kendi işimize de çok faydası olurdu bu bölümü kazanacağımı bilsem seve seve okurdum ama puanım yetmiyor acaba diyorum ki seneye fabrikada çalışırken sınava tekrar mı hazırlansam hem iş hem ders ikisi bir arada çok zor olur ama sınava birkaç sefer girdiğim için az çok olayı çözdüm hukuk kazanmak imkansız değil az çok temelim de var bilemiyorum sizin tavsiyeniz nedir

Fizyoterapist özel hastane veya devlette çalışabilir ama özel hastane asgari ücret veriyormuş mimarlığın sahası geniş bir de seve seve yapacak mısın mesleğini meçhul işsiz kalma ihtimalide var ve mimarlık okuyacaksan el becerisi ve çizim yeteneği gerekiyor maket ve çizim yaparsın sürekli okulda ve okul uzayabilir bence sanayide çalış çeşitli iş sahalarında çalışmış biri olarak söylüyorum sanayi ortamı başka ve para kazanınca moralin düzelir kendi paranla sistem ve telefon alınca iyi olur
Fizyoterapist özel hastane veya devlette çalışabilir ama özel hastane asgari ücret veriyormuş mimarlığın sahası geniş bir de seve seve yapacak mısın mesleğini meçhul işsiz kalma ihtimalide var ve mimarlık okuyacaksan el becerisi ve çizim yeteneği gerekiyor maket ve çizim yaparsın sürekli okulda ve okul uzayabilir bence sanayide çalış çeşitli iş sahalarında çalışmış biri olarak söylüyorum sanayi ortamı başka ve para kazanınca moralin düzelir kendi paranla sistem ve telefon alınca iyi olur.
Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim aşağıya tekrar durumumu yazdım daha iyi karar verebilmek adına onu da okur musunuz

Hukuk okursan eğer bayağı iyi bir avukat olman lazım ve saatlerce telefon görüşmeleri adliyeden adliye gidiş ama bayağı iyi bir avukat olman lazım ve hukuk bittikten sonra ruhsat almak için sınav var artık eskisi gibi değil ama bir avantajı var avukatlığın noterliğe başvuru yaparsan rahatlar oda sıra gelmesi uzun sürebilir doğuda görev yapıp 1-2 yıl kıdem alınca iyi yere geçersin bir şey değil yazdıklarım yardımcı olduysa.

Bu sene son, ya okuyacağım ya da okumayacağım mezuna kalmam benim de aileminde sabrı kalmadı.

Duvar kalıbı üretiyoruz bahçe duvarları minare kalıpları isteğe bağlı özel logolu kalıplar vs. iş yerinde iki tür çalışan var biri amele olarak çalışan diğeri masa başında çizim yapan telefon görüşmeleri yapan durum bu hocam okumazsam 2 sene amele işi yapacağım işi öğreneceğim sonra masa başına geçeceğim severek de yapacağımı düşünüyorum kendi işimizi. Fizyoterapi okursam devlette çalışmam KPSS hazırlanmam yani özelde iş bulabilirsem o da düşük ihtimal, belki kendi yerimi açarım son çare olarak. İç mimarlık içinde aynı durum devlette çalışmam özelde iş bulabilirsem çalışırım iş bulamazsam kendi fabrikamızda bu bölümü okuduğum için direkt masa başında işe başlarım çünkü bizim işimizde çizim işleri ile ilgili. Ama hocam 4 5 sene okuyup kendi yerimizde çalışacaksam hiçbir anlamı yok bana göre neden okulla zaman kaybedeyim ben sırf arkadaş edinmek eğlenmek için üniversiteye gitmek istemiyorum okuduğum bölümünde geleceğime faydası olması gerekiyor ama bu söylediğim 2 bölüm sırf okumak için okuyacağım bölümlermiş gibi geliyor son olarak hocam üzüldüğüm şey okumazsam akrabalar beni aşağılayacak babam okumuş birisi benim de okumamı istiyordu babamı gururlandıramadigim icin bu da beni çok üzer ama sırf bu sebeplerden dolayı da okunur mu bilemiyorum. Hocam son olarak hayalim tıp diş dedim ancak babam avukat olmamı istiyor kendi işimize de çok faydası olurdu bu bölümü kazanacağımı bilsem seve seve okurdum ama puanım yetmiyor acaba diyorum ki seneye fabrikada çalışırken sınava tekrar mı hazırlansam hem iş hem ders ikisi bir arada çok zor olur ama sınava birkaç sefer girdiğim için az çok olayı çözdüm hukuk kazanmak imkansız değil az çok temelim de var bilemiyorum sizin tavsiyeniz nedir?

Hocam kendinizi kandırmayın eğer ciddi disiplininiz yoksa çalışırken sınava hazıelanamazsınız bence sizin için en iyisi iç mimarlık okuyup ileride ister babanızın yanında ister özel sektörde veyahut kendi işinizi kurmak olacak gibi duruyor. Yerinizde olsam üniversite okur sonra babamın yerinde işe başlardım.

Hocam babanın mesleği varsa niye okuyacaksın sal gitsin. Kendi mesleğinde elin işinden çok daha fazla rahat edersin. Amir şef ne der derdin olmaz. Baba mesleğinden devam et.

Geri
Yukarı