Çözüldü B450M S2H Sistemde Düşük RAM Frekansı ve Mavi Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HK1892

Femtopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba.

Yeni sistem topladım ve yaklaşık 4 gündür yapmadığım şey kalmamasına rağmen mavi ekran hatası alabiliyorum sıfır cihazda.

Şimdi RAM değerine baktım ve 2133 MHz olarak gördüm. Ama 3200 MHz olması gerekmez mi? Modelini aşağıda paylaştım. Ayarlar ile hiç oynamadım ve overclock yapmadım. Kendiliğinden bu değeri veriyor. Sizce bu normal mi? Bundan kaynaklı olarak mavi ekran alıyor olabilir miyim? X.M.P. kapalı durumda, açmalı mıyım sizce? Düzelebilir mi?

- Gigabyte B450M S2H.
- Ryzen 5 3500X.
- Corsair CV550 80+ Bronze.
- Kioxia Exceria 500 GB NVMe.
- Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC.
- 2 X G.Skill 8 GB Ripjaws 3200 MHz
- Windows 10 Pro 64 Bit.

Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

P00920-115650.jpg

Son düzenleme:
Merhaba @yika38 .

Dün chipset güncellemeden önce aldığım hatalara ait Minidump;

1

Bu da bugün aldığım mavi ekran hatasına ait tek Minidump

2

Chipset için Gigabyte sitesinde yayınlan son driver indirildi ve kuruldu, sonra azaldı mavi ekran hatası ama hala veriyor 2 numaralı olan Minidump dosyasında göreceğiniz üzere.,

@Artorias74 BIOS güncel hocam.

Merhaba @yika38.

Dün chipset güncellemeden önce aldığım hatalara ait minidump;

1

Bu da bugün aldığım mavi ekran hatasına ait tek minidump.

2

Chipset için Gigabyte sitesinde yayınlan son driver indirildi ve kuruldu, sonra azaldı mavi ekran hatası ama hala veriyor 2 numaralı olan minidump dosyasında göreceğiniz üzere.

@Artorias74 BIOS güncel hocam.

RAM için BIOS'tan XMP ayarını açmalısınız.

Sizce mavi ekran hataları ile X.M.P. kapalı olması arasında bir bağlantı olabilir mi?

Bence öyle bir bağlantı yok ama XMP 2133'den 3200 MHz'ye çekmenize yarar. Bu da hatrı sayılır bir performans artışı sağlar.

Şu an video izlerken bile korkuyorum hocam. O kadar çok uğraştım ki anlatamam. Bilgisayarı açamıyorum korkudan. O kadar yıl hayal kurup gelen bilgisayarda böyle hatalar alınca...

Deneyeceğim ama, sağolun ilginiz için. Mavi ekran hataları odaklıyım şu an. Canım inanılmaz sıkkın.

@Yusuf koca galiba öyle yapacağım. Mavi ekran hatası hele bir çözülsün, rahat bir nefes alayım. :)
Ama 4 gündür çözüm bulamadım. Konu da açtım ama nafile.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı