B450M S2H ve R7 3700X sistemde işlemci boşta 67 derece

LKM49

Centipat
PC Windows'ta boştayken işlemci 67 dereceye kadar çıkıyor. 45'e kadar iniyor sonra tekrar 60 dereceye çıkıyor. Sürekli böyle. Bununla birlikte CPU fanı surekli hızlanıp yavaşlıyor. İşlemciyi daha yeni aldım. Sorun neden kaynaklı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
giphy.gif

Sistem özelliklerinizi yazın. Fanı doğru taktığınıza emin misiniz?

Herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum, büyük ihtimalle Core Performance Boost açık, ki zaten varsayılan olarak açık o.
İşlemcin boştayken bile boost yapıyor olabilir, bunu frekansa bakarak anlayabilirsin.

Eğer boştaki sıcaklıkları düşürmek istiyorsan Windows Güç planlarından Ryzen Balanced güç planını seçebilirsin. (Bu güç planının olması için chipset sürücüsünün yüklü olması gerek.)
Eğer direkt boşta boost yapmasın diyorsan direkt BIOS'tan Core Performance Boost ayarını kapatabilirsin.
M.I.T. -> Advanced CPU Settings -> Core Performance Boost -> Disabled.

Hangi kasayı kullanıyorsunuz? İşlemci fanı olarak Wraith Prism mi kullanıyorsunuz?
İşlemcinin kendi stok fanını kullanıyorum.
CPB açıkken bir anda voltaj fırlıyor ve düşüyor. Sorun büyük ihtimalle bu.
Bunun dışında soğutucu tam oturmamış olabilir. Ya da dengesiz bir OC yaptınız.
Cpb dediginiz tam olarak ne oluyor. Nasil duzeltebilirim

Ben de sizinle aynı işlemciyi kullanıyorum fakat ben böyle bir sıkıntı yaşamadım. Bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.

CPB açıkken bir anda voltaj fırlıyor ve düşüyor. Sorun büyük ihtimalle bu.
Bunun dışında soğutucu tam oturmamış olabilir. Ya da dengesiz bir OC yaptınız.
Çok saolun kapattim duzeldi. Tesekkurler tekrardan.
Herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum, büyük ihtimalle Core Performance Boost açık, ki zaten varsayılan olarak açık o.
İşlemcin boştayken bile boost yapıyor olabilir, bunu frekansa bakarak anlayabilirsin.

Eğer boştaki sıcaklıkları düşürmek istiyorsan Windows Güç planlarından Ryzen Balanced güç planını seçebilirsin. (Bu güç planının olması için chipset sürücüsünün yüklü olması gerek.)
Eğer direkt boşta boost yapmasın diyorsan direkt BIOS'tan Core Performance Boost ayarını kapatabilirsin.
M.I.T. -> Advanced CPU Settings -> Core Performance Boost -> Disabled.
Çok saolun kapattim duzeldi. Tesekkurler tekrardan

Yeni konular

Geri
Yukarı