B550 anakart için işlemci önerisi

AGESA 1.0.8.0 sonrasi B550 anakartlar icin destek genisleyince kullanicilar Zen ve Zen+ islemcileri de calistirabildi. B550 anakartlarda 1600AF kullananlar da var.

Buna yapılacak olan şudur, aynı overclock esnasında uyardığın gibi "use at your own risk" der geçersin.
Bu söylediğin şeyle resmi olarak destek sunmadığını kabul etmiş oldun zaten.

Bu söylediğin şeyle resmi olarak destek sunmadığını kabul etmiş oldun zaten.

Resmi destek yok ama sorunsuz çalışıp çalışmadığı önemli. Linus'un forumlarındakiler olsun, başkaları olsun neredeyse her testi yaptık sonuç aynen devam. Bu biraz da "GTX 750 Ti ile FSR açmayacaksın destek yok" demeye geliyor. Oluyorsa ve donanımı elimize almıyorsak neden faydalanmayalım. Hem yapı olarak Zen2 bir işlemcinin sıkıntı çıkarmadığı bir ortamda Zen+ neden ve nasıl bir sıkıntı çıkarabilir. 300 serisi bir anakartta 5000 serisi bir Ryzen'ın stabilite kaybı bundan çok daha yüksek bir ihtimal.

Resmi destek yok ama sorunsuz çalışıp çalışmadığı önemli. Linus'un forumlarındakiler olsun, başkaları olsun neredeyse her testi yaptık sonuç aynen devam. Bu biraz da "GTX 750 Ti ile FSR açmayacaksın destek yok" demeye geliyor. Oluyorsa ve donanımı elimize almıyorsak neden faydalanmayalım. Hem yapı olarak Zen2 bir işlemcinin sıkıntı çıkarmadığı bir ortamda Zen+ neden ve nasıl bir sıkıntı çıkarabilir. 300 serisi bir anakartta 5000 serisi bir Ryzen'ın stabilite kaybı bundan çok daha yüksek bir ihtimal.
Aksini iddia etmiyorum ki zaten. Sadece resmi desteği olmadığından dolayı taktığında çalışırsa ne mutlu; çalışmazsa da şaşırmamak lazım demeye çalışıyorum.

Aksini iddia etmiyorum ki zaten. Sadece resmi desteği olmadığından dolayı taktığında çalışırsa ne mutlu; çalışmazsa da şaşırmamak lazım demeye çalışıyorum.

Orası öyle, buna ben de katılıyorum. @Emr_1945 sen neden sinirlendin paşam, bugün 2700X'i B550 takıp kullanabilmen senin yararına bir eylem ileride yapabileceğin yükseltmeler için. Güzel bir indirimden kapar alırsın ileride PCIe 4.0, kaliteli VRM, M.2 soğutma gibi dertlerin olmaz. Ben geçen sene aldım kurtardım daha elimde 1500X varken.
Screenshot_1.jpg

Orası öyle, buna ben de katılıyorum. @Emr_1945 sen neden sinirlendin paşam, bugün 2700X'i B550 takıp kullanabilmen senin yararına bir eylem ileride yapabileceğin yükseltmeler için. Güzel bir indirimden kapar alırsın ileride PCI-e 4.0, kaliteli VRM, M.2 soğutma gibi dertlerin olmaz. Ben geçen sene aldım kurtardım daha elimde 1500X varken.

Konudan kopmuşsun. Anakart değişmeyi düşünmüyorum. Aldığım anakarta ne takabilirim? Onu tartışıyoruz. Desteklesin veyahut desteklemesin 2700X'i takmak umurumda değil yeni işlemci önermelerini istedim. Aradan gelip bak tak dene istersen demen iyi bir şey ama deneyeceğim yazmama rağmen tartışmanız beni sinir etti. İki ihtimal var ya çalışacak ya da çalışmayacak bu kadar konuşmanız sadece konuda kirlilik yapıyor. Başka sıkıntı yok. Cevaplayanlar sen dahil @kino teşekkür ederim.

Konudan kopmuşsun. Anakart değişmeyi düşünmüyorum. Aldığım anakarta ne takabilirim? Onu tartışıyoruz. Desteklesin veyahut desteklemesin 2700X'i takmak umurumda değil yeni işlemci önermelerini istedim. Aradan gelip bak tak dene istersen demen iyi bir şey ama deneyeceğim yazmama rağmen tartışmanız beni sinir etti. İki ihtimal var ya çalışacak ya da çalışmayacak bu kadar konuşmanız sadece konuda kirlilik yapıyor. Başka sıkıntı yok. Cevaplayanlar sen dahil @kino teşekkür ederim.

Aldığın anakarta istediğini takabilirsin. Teknik olarak 5950X bile mümkün ancak ben 5600 öneririm f/p olarak. Tekli çekirdek gücü farkı Zen+ ve Zen3 arasında muazzam yüksek, 2700X'in 8 çekirdekle yapabileceklerinin çok daha iyisini o işlemci 6 adetle yapacaktır. Daha üzerine çıkmaya gerek var mı bilmiyorum.

Giriş seviyesi bir B550 ile tepe nokta işlemci kullanmak tam bir hata bizim Türk insanında var zaten bu özellik ekran kartı, işlemci geri kalanı yapıştır en ucuz parçalar sonra forumda soru üstüne soru mavi ekran, PC kasıyor, donuyor, yanıyor her zaman dengeli sistem kurmakta yarar var 5800X gibi bir işlemcinin hakkı ya iyi bir X570 ya da dopdolu b550.
Giriş seviye bir b550 ile orta seviye bir işlemci kullanacağız zaten. 5800x'in tepe nokta olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Pc kasıyor, donuyor, mavi ekran problemlerinin hiçbiri dediğinden kaynaklanmıyor. b550 ye 5950x'te taksam donmaz,mavi ekran yemez. Eğer aldığım b550 nin vrm sıcaklıkları 110 dereceye çıkarsa ( Bu çok olaki değil ama öyle olduğunu varsayalım ) 5950x all core 4.7 ghz ise 4.0 ghz calısmaya başlar. Ve bu hiçbir şekilde mavi ekran, donma, kasma yapmaz. Eğer konuştuğumuz işlemci 5950x olsa sana hak verebilirdim ama 5800x ile giriş seviyesi bir anakart gayet normal. 5800x All core load altında oclu halde 170 civarı watt çekiyor. 6 + 2 fazlı bi anakartın vrmleri bile yeterde artar.

Giriş seviyesi bir B550 ile tepe nokta işlemci kullanmak tam bir hata bizim Türk insanında var zaten bu özellik ekran kartı, işlemci geri kalanı yapıştır en ucuz parçalar sonra forumda soru üstüne soru mavi ekran, PC kasıyor, donuyor, yanıyor her zaman dengeli sistem kurmakta yarar var 5800X gibi bir işlemcinin hakkı ya iyi bir X570 ya da dolu B550.
Kafanıza göre donanım kuralları uydurmayın.
Giriş seviye bir B550 ile orta seviye bir işlemci kullanacağız zaten. 5800X'in tepe nokta olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Düşünmene gerek yok, direkt tepe nokta değil. İnsanlar belirli bir bütçenin üstüne bulunan her şeyi tepe nokta sanıyor. Fiyatına bakıyor, "Heeee, pahalıysa üst seviyedir." diyor :D B550M S2H dediğimiz anakart, stok 5800X ile yer aldığı testlerde 67 derece VRM sıcaklığına ulaşıyor ve bu son derece normal seviyede bir VRM sıcaklığı.

Türkiye'deki bu denge canavarları yüzünden kimse iyi sisteme sahip olamıyor zaten.

Kafanıza göre donanım kuralları uydurmayın.

Düşünmene gerek yok, direkt tepe nokta değil. İnsanlar belirli bir bütçenin üstüne bulunan her şeyi tepe nokta sanıyor. Fiyatına bakıyor, "Heeee, pahalıysa üst seviyedir." diyor :D B550M S2H dediğimiz anakart, stok 5800X ile yer aldığı testlerde 67 derece VRM sıcaklığına ulaşıyor ve bu son derece normal seviyede bir VRM sıcaklığı.

Türkiye'deki bu denge canavarları yüzünden kimse iyi sisteme sahip olamıyor zaten.
@Amanita @bunyamia

Yeni konular

Geri
Yukarı