B550 Tomahawk sistem çoğunlukla açılmıyor ve VGA ışığı yanıyor

coolsnowman

Decapat
Daha fazla  
Daha kendim toplayalı bir sene olmadan bilgisayarım çoğu zaman açılmamaya başladı. Açılmadığında anakartaki VGA lambası yanıyor ve BIOS bile ekrana gelmiyor. Uğraşarak bazen altıncı denememde falan BIOS ekranını geçiyor ve Windows açılıyor. Açıldığında ekran kartını zorlayan oyunlara girerek test ettim bilgisayarda kapanma falan olmadı. BIOS'u en son sürüme güncellemiştim. CMOS pilini çıkarıp yeniden taktım. Güç kaynağına buradaki (https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/360025085372-How-to-Test-a-power-supply-unit) ataş testini yaptım güç kaynağının fanı dönüyor. Bilgisayarı açmak dert olduğu için bilgisayarı kapamaya korkar oldum. Sorun nerede olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. Bilgisayar özellikleri:
  • Anakart: MSI B550 Tomahawk
  • Ekran Kartı: MSI 5700XT Gaming X
  • İşlemci: Ryzen 5600X
  • Bellek: Corsair 2x16 GB 3600 MHz RAM
  • SSD: Corsair Force MP600 1TB
  • Güç Kaynağı: Corsair RM850 - 850 Watt 80 Plus

Ben yeni topladığım sistemde yaşamıştım hiç gelmiyordu ekran. Garanti falan uğraştım 20 gün. En son eski ekran kartımı takarak BIOS'dan PCI-e slot ayarını Auto'dan Gen 3'e getirdim düzeldi. Sizinki arada bir açılıyormuş ama o durumu bilemedim.

Sorunu yaşadığım zamanki bios sürümüyle şimdiki bios sürümüm farklı. Bu süre zarfında farklı bios güncellemeleri çıktı ve ben de biosu güncelledim. Artık sorunu uzun zamandır yaşamıyorum.
Şu anki bios sürümünüz nedir ? bende son bios güncellemesini yaptıktan sonra olmaya başladı

Geri
Yukarı