B550M DS3H anakarta 4x8 RAM takınca PC açılmıyor

sr_kurtul

Yoctopat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte B550M DS3H 4733MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 4.40 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm
Merhaba.

Öncelikle detaylı olması için sistemimi paylaşayım;
  • Goodram 16 GB(8x2) ırdm RGB 3600MHz CL18 DDR4 RAM (IRG-36D4L18S-16gdc)
  • Gigabyte B550M DS3H 4733MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart
  • XFX Radeon RX 6700 XT speedster SWFT 12 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
  • AMD Ryzen 5 5600 4.40 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci.
  • Corsair 500GB MP600 GS NVMe okuma 4800 MB-yazma 3500 MB M.2 SSD (CSSD-F0500GBMp600GS)
  • DeepCool CG540 650W 80+ tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
Arkadaşlar sistemimin RAM'leri buşekilde idi oynadığım oyun gereksinimi dolayısıyla 8x4 yapmak istedim. Aynı marka aynı RAM'lerden sipariş verdim. 8x3 olarak çalışıyor ama 4. RAM'i takınca PC'ye ekran gelmiyor veya otomatik olarak kendini sürekli resetliyor açılıyor gibi oluyor geri reset atıyor bir anda elektrik kesiyor sistem. Bir ara açıldı sistem denemeler sonucunda görev yöneticisinden kontrol ettim 32 GB gördüm sonra dondu ve mavi ekran aldım kapandı. 2-3 gün sonra inat ettim tekrardan denedim bu sefer kendini resetledi resetledi 4-5 kere sonra açıldı sistem 32 GB gördüm sistemi ve kullandım o şekilde ve 32 GB olduğunu hissettirdi. Ama kapatıp sabah açmaya çalıştığımda açılmadı. Çoklu pencereli mmrpg oynuyorum 24 saat kapatmadığım için bir zaman sonra şişiyor sistem o sebepten gerek duydum. Bu arada araya sıkıştırayım bunu merak edenler olur hangi oyunmuş diyen olur diye. Neyse konuya dönecek olursak durum bu şekilde şu an sistemi 4x8 olarak kullanıyorum ama 3 RAM'im Goodram 3600 yukarıda belirttiğim şekilde ama en son RAM diğer PC'den aldım taktım çalıştı G.Skill hayliyle performans kaybı oluyor ben bu sistemi nasıl 4x8 yaparım manuel ayarlar mı yapmam gerekli bilen olursa söylesin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Memory Menagement hatası aldım. Bilgisayar açıldı XMP Kapatınca ama gene dediğim gibi mavi ekran geldi. 2 kere res attı kendine ve açıldı şuan 32 GB ama galiba kapatıp açtığımda gene sürekli aynı hata ile karşılaşacağım. Ramlerden birisi bozuk olma ihtimali varmı ?
Ayrıyeten zaten Bios pilini çıkardığım için Otomatik olarak XMP kapalı konuma geçiyor. XMP ile açmaya çalıştığımda sürekli kendini resleyerek XMP kapatıyor galiba Şuan 2400mhz görüyorum ramleri

Memory Menagement hatası aldım. Bilgisayar açıldı XMP Kapatınca ama gene dediğim gibi mavi ekran geldi. 2 kere res attı kendine ve açıldı şuan 32 GB ama galiba kapatıp açtığımda gene sürekli aynı hata ile karşılaşacağım. Ramlerden birisi bozuk olma ihtimali varmı ?
Sadece yeni RAM'leri takıp sistemi çalıştırmayı deneyin. Düzgün çalışıyorsa uyumsuzdurlar yüksek ihtimalle.

Şöyle bir durum yaşadım az önce 2x8 ram olarak çalıştırdım. sonra 1 tane daha taktım 8x3 çalışmadı sonra dedim kendi kendime 1 saat önce çalışıyordu. En son taktığımı cıkardım diyerini taktım 8x3 olarak çalıştı. 4 ünde 1 tanesi galiba diğerleri ile uyumsuz anladığım kadarıyla onu taktığımda sistem açılmıyo. Zorluyor açmak için ve işlemciye yük bindiriyor %100 ünü kullanmayan oyun %100 kullandı felan galiba ayıkladığım ramde bir sıkıntı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı