Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ruckun1

Attopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yeni PC topladım. Windows 11 kurdum. PC'yi açınca anakarttaki VGA ışığı sürekli yanıyor ama görüntü geliyor. BIOS'u güncelledim. RAM'larım 6000'lik. Anakartım 6400 destekliyor. BIOS da standartta 4800 görünüyor. 4800 de iken bir problem yok, önce monitörü açıyorum sonra kasayı hiçbir ışık yanmıyor, RAM'lar 4800KEN önce kasa sonra monitör açarsam VGA ışığı yanıyor. RAM'ları BIOS'tan EXPO ile 6000'e çekince PC BIOS'u göremeden direkt Windows'a giriyor ve VGA ışığı sürekli yanıyor ( burada monitörü önce veya sonra açmamın bir önemi kalmıyor). RAM'lar 6000 de iken PC'yi açarken F2 yaparsam bu sefer kasa BIOS'a giriyor ancak görüntü gelmiyor. Windows'tan Shift'le yeniden başlat diyerek BIOS'a girmeyi denediğimde RAM'lar 4800KEN bir problem yok ama 6000'e çekince yine görüntüyü kesiyor. RAM'larda, ekran kartında, işlemcide, SSD de, DisplayPort'ta da bir problem yok hepsi düzgün takılı ve hepsi düzgün çalışıyor. DP ekran kartına bağlı bu arada.

Sorum şu RAM'ları 6000'e çekince BIOS'u neden göremeden Windows açılıyor ve VGA aşığı sürekli yanıyor, BIOS'a girmeye çalışınca da görüntüyü neden kesiyor?

Sistem özelliklerim.
İşlemci: Ryzen 5 7600 X
Anakart: ASUS TUF Gaming B650M-E Wi-Fi
RAM: G.Skill flare X5 2*16 GB 6000 MHz CL32 DDR5.
Ekran kartım: Palit 4070 Super Dual 12 GB 192 bit.
SSD: Kingston KC3000 1 TB M.2 7000 okuma 6000 yazma.
Güç: MSI MPG A850G 850W 80+ Gold.
Monitör: MSI 27 inc G272qpf 2K IPS 170 Hz.

Çözüm
Size bunu defalarca söylememe rağmen kabul etmiyorsunuz, kasa monitöre değil, monitör kasaya yetişemiyor, herhalde bunu 3. yazışım.

Monitörü açtığınız anda sistemde açılırsa sorun olmaz, diğer türlü sistem hızlı açılıyor monitör yetişemiyor, sistemde görüntü veremediğini düşünüp VGA LED yakıyor.

Bunu ilk sizde görmedim bu şekilde birçok konu çözümledim.
2 ihmal var ya IGPU'dan dolayı yapıyor, ya da monitörünüz geciktiği için yapıyor.

Aygıt Yöneticisi'nden veya BIOS'tan iGPU Radeon Tm'yi devre dışı bırakıp yeniden başlatın, sönmezse monitör gecikmesinden kaynaklanıyor, sistem ile monitörü aynı anda açtığınızda yanmayacaktır.

BIOS görememe sorunu anakartın BIOS versiyonu ile alakalı, güncelleme veya eski sürüme dönüp denemek lazım.

Benzer sıkıntıyı HDMI bağlantısı ile yaşıyorum. BIOS ekranı geliyor ama Win ekranı gelmiyordu. Kabloyu değiştirince düzeldi. (öncesinde 1 format, 4-5 driver kurma vs 6 saatlik uğraş)

Ekran kartı ile ilgili bir problememim yok. En yüksek ayarlarda güzel FPS'ler alıyorum. Oyundan atma görüntü gidip gelmesi yaşamıyorum. BIOS son sürümde bir önceki sürüme düşürmeyi düşündüm ama denemedim, bir deneyeyim. YouTube'da bir videoda MSI anakartlarda DP ile gelmeyen BIOS, HDMI'la geldiğini gördüm. Bir de HDMI deneyeceğim. Bir haftadır çözemedim sorunu tüm öneri ve çözümleri bekliyorum 🙏😌

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı ile ilgili bir problememim yok en yüksek ayarlarda güzel FPS'ler alıyorum oyundan atma görüntü gidip gelmesi yaşamıyorum. BIOS son sürümde bir önceki sürüme düşürmeyi düşündüm ama denemedim bir deneyeyim. YouTube'da bir videoda MSI anakartlarda DP ile gelmeyen BIOS HDMI'la geldiğini gördüm bir de HDMI deneyeceğim. Bir haftadır çözemedim sorunu tüm öneri ve çözümleri bekliyorum 🙏😌

Benim sorunumda görüntü gelip gitmiyordu. BIOS'a giriyor ama Win'e girmiyordu. (saçma bir şekilde). Bazen anlamsız arızalar olabilir farklı bir kablo ile deneyin tekrar ediyorsa. DP girişlerini değiştirin (birden fazla var ise)

Benim sorunumda görüntü gelip gitmiyordu. BIOS'a giriyor ama Win'e girmiyordu. (saçma bir şekilde). Bazen anlamsız arızalar olabilir farklı bir kablo ile deneyin tekrar ediyorsa. DP girişlerini değiştirin (birden fazla var ise)

Ekran kartımda 3 DP çıkışı var hepsini denedim aynı sonuç.

HDMI ile denedim BIOS geliyor VGA ışığı yanmıyor. Sorun kablo mu monitör mü o zaman?

Sorun kablo monitör vb değilmiş. BIOS'tan UEFI'yi kapatıp CSM'yi açtım düzeldi. Muhtemelen UEFI acikken hizli acilmaya calisip okuma hatasi veriyordu. Sorun çözüldü konu kapanabilir.

Merhaba arkadaşlar. Yeni PC topladım. Windows 11 kurdum. PC'yi açınca anakarttaki VGA ışığı sürekli yanıyor ama görüntü geliyor. BIOS'u güncelledim. RAM'larım 6000'lik. Anakartım 6400 destekliyor. BIOS da standartta 4800 görünüyor. 4800 de iken bir problem yok, önce monitörü açıyorum sonra kasayı hiçbir ışık yanmıyor, RAM'lar 4800KEN önce kasa sonra monitör açarsam VGA ışığı yanıyor. RAM'ları BIOS'tan EXPO ile 6000'e çekince PC BIOS'u göremeden direkt Windows'a giriyor ve VGA ışığı sürekli yanıyor ( burada monitörü önce veya sonra açmamın bir önemi kalmıyor). RAM'lar 6000 de iken PC'yi açarken F2 yaparsam bu sefer kasa BIOS'a giriyor ancak görüntü gelmiyor. Windows'tan Shift'le yeniden başlat diyerek BIOS'a girmeyi denediğimde RAM'lar 4800KEN bir problem yok ama 6000'e çekince yine görüntüyü kesiyor. RAM'larda, ekran kartında, işlemcide, SSD de, DisplayPort'ta da bir problem yok hepsi düzgün takılı ve hepsi düzgün çalışıyor. DP ekran kartına bağlı bu arada.

Sorum şu RAM'ları 6000'e çekince BIOS'u neden göremeden Windows açılıyor ve VGA aşığı sürekli yanıyor, BIOS'a girmeye çalışınca da görüntüyü neden kesiyor?

Sistem özelliklerim.
İşlemci: Ryzen 5 7600 X
Anakart: ASUS TUF Gaming B650M-E Wi-Fi
RAM: G.Skill flare X5 2*16 GB 6000 MHz CL32 DDR5.
Ekran kartım: Palit 4070 Super Dual 12 GB 192 bit.
SSD: Kingston KC3000 1 TB M.2 7000 okuma 6000 yazma.
Güç: MSI MPG A850G 850W 80+ Gold.
Monitör: MSI 27 inc G272qpf 2K IPS 170 Hz.

Sorun kablo monitör vb değilmiş. BIOS'tan UEFI'yi kapatıp CSM'yi açtım düzeldi. Muhtemelen UEFI acikken hizli acilmaya calisip okuma hatasi veriyordu. Sorun çözüldü konu kapanabilir.

O sistemde CSM açmak saçma, yeni UEFI bir sistem bu, hız konusunda haklısınız, yavaşladığı için VGA yanmıyor ama bunun sebebi yine monitör, sisteme yetişemiyor, sistemde görüntü veremediğini zannedip VGA LED yakıyor, size kolay bir deneme şekli önerdim denemediniz, denediyseniz de cevap vermediniz.

O sistemde CSM açmak saçma, yeni UEFI bir sistem bu, hız konusunda haklısınız, yavaşladığı için VGA yanmıyor ama bunun sebebi yine monitör, sisteme yetişemiyor, sistemde görüntü veremediğini zannedip VGA LED yakıyor, size kolay bir deneme şekli önerdim denemediniz, denediyseniz de cevap vermediniz.

Yok yok denedim başka kablo ile ama yine aynı oldu zaten kablom Paugge'nin kablosuydu, çok teşekkür ederim tekrardan 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı