Baba evden atarsa dava açılabilir mi?

İslerde surunmek? Oglum sen zorluk gormemissin, millet 15 yasinda 6'da kalkip beylikduzunden sancaktepeye gidiyor calismaya, paradigmadan sikayet ediyorsan kalkacaksin calisacaksin, yapamiyosan bu isi babanin agzina bakacaksin aha boyle.
Yetiştiğin aileye ve sana dayatılan düşünce kalıplarına üzüldüm, doğruyu yanlışı unutmuşsun zorluk kıyaslaması yapıyorsun burada. Sor bakalım o 15 yaşında kalkıp işe gidenlere mutlular mı, herkesin onlar gibi olmasını erkeklik sanıyorsun sanırım yazıks.

Yetiştiğin aileye ve sana dayatılan düşünce kalıplarına üzüldüm, doğruyu yanlışı unutmuşsun zorluk kıyaslaması yapıyorsun burada. Sor bakalım o 15 yaşında kalkıp işe gidenlere mutlular mı, herkesin onlar gibi olmasını erkeklik sanıyorsun sanırım yazıks.

Kardeşim adam haklı devir değişti diyerek kendini avutmaya gerek yok ihtiyaç varsa çalışacaksın bileğinin hakkıyla kazanacaksın 19 yaşına gelmişsin senin yaşında çocuğu oluyor milletin lise 1 değilsin artık. Babanla kavga edecek kadar büyüdüysen işe girecek kadar da olmuşsun demektir. Çalışanlara da hamal ve amele diyemezsin haberin olsun. Kusura bakma sözlerim kişisel değil senin gibi düşünen topluluğa. Babana dava açmayı kafana koymuşsun burada teyit etmeye çalışıyorsun ama yine bir işe girmekten tedirginsin.

Kardeşim adam haklı devir değişti diyerek kendini avutmaya gerek yok ihtiyaç varsa çalışacaksın bileğinin hakkıyla kazanacaksın 19 yaşına gelmişsin senin yaşında çocuğu oluyor milletin lise 1 değilsin artık. Babanla kavga edecek kadar büyüdüysen işe girecek kadar da olmuşsun demektir. Çalışanlara da hamal ve amele diyemezsin haberin olsun. Kusura bakma sözlerim kişisel değil senin gibi düşünen topluluğa. Babana dava açmayı kafana koymuşsun burada teyit etmeye çalışıyorsun ama yine bir işe girmekten tedirginsin.
Kimseye hamal demedim, hamallık yaptırılan işlere dedim. 19 yaşındaki bir gencin, hayalleri olan bir insanın sırf bir kişi yüzünden bunların hepsini çöpe atıp hiç bilmediği bir işe girip çalışmasını bekliyorsunuz tüm düzenini bozup, bir kişi yüzünden. Siz bence farkında değilsiniz söylediğiniz şeyleri "19 yaşına gelmişsin erkek ol çalış biraz" kafasındasınız ama öyle olmuyor o işler.

"Babanı dava etmeyi kafana takmışsın" diyor adam bana; ulan insan babasını keyfinden dava eder mi? Ben de istiyorum babamla aram iyi olsun, iyi anlaşalım ama öyle bir insan değil bu adam, ailenin içerisine girmeden nasıl geniş çaplı yorumlar yapabiliyorsunuz böyle ben dava açıp açamayacağımı sordum söylediğiniz şeylere bak. Tüm hayatım zehir ediliyor burada birde üç beş insanın söylediği bu üzücü şeyleri çekiyorum. Hayatın gerçekleri diyerek avutmayın kendini, size böyle öğretilmiş hayatın gerçekleri.

Son düzenleme:
Kimseye hamal demedim, hamallık yaptırılan işlere dedim. 19 yaşındaki bir gencin, hayalleri olan bir insanın sırf bir kişi yüzünden bunların hepsini çöpe atıp hiç bilmediği bir işe girip çalışmasını bekliyorsunuz tüm düzenini bozup, bir kişi yüzünden. Siz bence farkında değilsiniz söylediğiniz şeyleri "19 yaşına gelmişsin erkek ol çalış biraz" kafasındasınız ama öyle olmuyor o işler.

Dava aç. Kazansan bile çok bir şey değişeceğini sanmıyorum. Aileni zaten kafada silmişsin. Eğitim hayatına kadar bakarlar hukuki açıdan. Bitti an kovarlar. Bitmesine yakın iş baksan iyi olur. Sonuçta kimse üniversiteden direk mezun olanları kolay kolay almaz. Az maaş ile çalışmaya başlar. Sonrasında daha iyi iş yerlerine girersen hayatını devam ettirirsin.

Dava aç. Kazansan bile çok bir şey değişeceğini sanmıyorum. Aileni zaten kafada silmişsin. Eğitim hayatına kadar bakarlar hukuki açıdan. Bitti an kovarlar. Bitmesine yakın iş baksan iyi olur. Sonuçta kimse üniversiteden direk mezun olanları kolay kolay almaz. Az maaş ile çalışmaya başlar. Sonrasında daha iyi iş yerlerine girersen hayatını devam ettirirsin.
Ben zaten mesleğimi elime almak istiyorum ama bunu okuyarak yapmak istiyorum, sonra çalışacağım zaten iple çekiyorum o günü babam zaten bunu bildiği için bu okuma hakkımı da elimden almaya çalışıyor. Bir işe girsem bile o paraya da konmaya çalışacak, yukarıdaki arkadaşlar anlamıyor ki beni tutturmuşlar "İşe gir, çalış"

Ben zaten mesleğimi elime almak istiyorum ama bunu okuyarak yapmak istiyorum, sonra çalışacağım zaten iple çekiyorum o günü babam zaten bunu bildiği için bu okuma hakkımı da elimden almaya çalışıyor. Bir işe girsem bile o paraya da konmaya çalışacak, yukarıdaki arkadaşlar anlamıyor ki beni tutturmuşlar "işe gir, çalış"

Hocam, elinizin altında para bulunsun diye diyorlardır bence. Sonuçta kendiniz dediniz bitireceğim diye. Bittikten sonra babanız size para vermez zaten. Ben çalışmanızdan ziyade halka arz gibi durumlardan yararlanmanızdan yanayım. En azından biraz birikmişiniz olur. Okul bitene kadar belki aileniz verir. Sonrasında iş başvurularınızın kabulü vs. olacak. Peki şirket ne zaman alacak seni. Elinin altında para varsa sıkıntı yok o zaman.

Zor durumda kalmanızı istemem.

Ben zaten mesleğimi elime almak istiyorum ama bunu okuyarak yapmak istiyorum, sonra çalışacağım zaten iple çekiyorum o günü.

Hocam sen ne kadar mesleği almak istesen de karşında merhametsiz bir hayat var neden barbie dünyası beklersiniz ki, gerçek hayatı anlatınca ona göre akıl verince geri kafalı oluyoruz halbuki bir bak bir çık sokağa akşam 5, 6, 7 saatlerinde bak insanlara sana hiç zevkine çalışıyorlar gibi geliyor mu?

Diyelim ki babamla kavga ettik, bana bakmayı reddetti ve evden attı. Muhtemelen böyle olacak, birbirimize gireceğiz. Detay vermiyorum ama böyle bir durumda onu dava edebilir miyim? Beni o tercih etti, sonuçta bana bakmak zorunda değil mi? Nereye nasıl başvurabilirim? (19 olacağım yakında)

18'e girdiğin an istediğin zaman dava aç her türlü kaybedersin artık reşitsin.

Ben zaten mesleğimi elime almak istiyorum ama bunu okuyarak yapmak istiyorum, sonra çalışacağım zaten iple çekiyorum o günü babam zaten bunu bildiği için bu okuma hakkımı da elimden almaya çalışıyor. Bir işe girsem bile o paraya da konmaya çalışacak, yukarıdaki arkadaşlar anlamıyor ki beni tutturmuşlar "İşe gir, çalış"

Kendini ifade etme sorunun var o zaman ben ilk okuduğumda anladığım senin çalışmak istemiyor oluşun ve ailenin sana bakmasını dava yolu ile sağlamak olarak anladım.

Sanırım anlaşamadığınız bir durum var. Buraya geldiniz ve "Babam beni evden atacak dava açacağım" yazıyorsunuz. Yani potansiyel bir evsizsin. Potansiyel bir düşkünsün. Adam seni evden atacak (Öyle söylüyorsun.) ve diyorsun ki projem var hayalim var. Kusura bakma ama senin projelerini severler. Forumda kimse üniversite sınavına çalışan birine "Git dışarıda hamallık yap, inşaatta çalış." demez. İsterse 5. mezununa kalsın. 25 yaşına gelip hala evde YKS'ye hazırlansa bile demez. Ama senin evden atılma durumun var. Bir yerde birikmiş paran yoksa; sana koşulsuz evini açacak kimsen yoksa sokakta beş parasız ne yapmayı planlıyorsun? Üniversiteye hazırlanmak demek bir takım temel ihtiyaçların görülüyor (Kalacak yer, yemek, internete ve ders kaynaklarına erişim...) ise hazırlanırsın. Bunlar tamam değilse üniversite çalışma işini bir kenara bırakırsın ve cebine para sokmaya uğraşırsın. Ne yazık ki hayatın realitesi bu. Yoksa biz sana düşman mıyız ki senin üniversite okumanı istemeyelim. Sana düşman değiliz ki hayallerinin peşinden koşmanı, projelerini gerçekleştirmeni istemeyelim. Ama evinize gelip babanı ikna etme gibi bir şansımız olmadığına göre, babanın da yasal olarak seni evde bakmasına devam etmeni sağlama şansın olmadığına göre başka seçenek kalmıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı