Babam annem ile sürekli kavga ediyor

dksişm

Centipat
Arkadaşlar benim engelli bir teyzem var, bende onu çok severim. Kardeşim var küçük bir tane de o da teyzemi çok sever. Neyse işte dün anneannem gile gittik bahçede oturuyoruz ailecek dedemde kardeşime teyzem engelli olduğu için onun sineklerini kovmasını istedi (teyzem yürüyemiyor konuşamıyor hareket edemiyor tekerlekli sandalye ile çıkartıp gezdiriyoruz) sonra işte güldük eğlendik eve geldik, bu olay dün yaşandı, fakat bugün babam birden dedemin kardeşime baskı ile sinek kovdurttuğunu söyledi ve dedemin bu huyunu sevmediğini belirtti, tamam kovsun sineklerini yardımcı olsun eğlendirsin fakat dedesinin zoru ile yapmasın dedi, sırf dedesi diyor diye yapıyor çocuk dedi, bunu bilmem artık fakat kavgaların çoğu bu şekilde başlıyor işte. Annem hayattan zevk almıyorum diyor artık bana çok üzüldüm cidden bunu duyunca. Fakat babamda oldukça masum bir insan. Her 2 tarafta ne kadar masum olsalar aile meselelerinden kavga çıkıyor ama bolca, eskiden olmazdı fazla fakat son 4-5 aydır inanılmaz arttı bu kavgaların sayısı, kavgalarda herhangi bir şiddet küfür falan yok belirteyim sadece sözlü olarak kavga ediyorlar fakat dediğim gibi iki tarafta şu an çok mutsuz tabii bu psikolojik olarak bana da yansıyor, siz ne önerirsiniz büyüklerim olarak yapabileceğim bir şey var mı? Ailenin tüm bireylerinin bu şekilde mutsuz olmasını istemiyorum ben, çünkü herkese yansıyor üstelik onların durumu da aşırı üzüyor beni.

Arkadaşlar benim engelli bir teyzem var, bende onu çok severim. Kardeşim var küçük bir tane de o da teyzemi çok sever. Neyse işte dün anneannem gile gittik bahçede oturuyoruz ailecek dedemde kardeşime teyzem engelli olduğu için onun sineklerini kovmasını istedi (teyzem yürüyemiyor konuşamıyor hareket edemiyor tekerlekli sandalye ile çıkartıp gezdiriyoruz) sonra işte güldük eğlendik eve geldik, bu olay dün yaşandı, fakat bugün babam birden dedemin kardeşime baskı ile sinek kovdurttuğunu söyledi ve dedemin bu huyunu sevmediğini belirtti, tamam kovsun sineklerini yardımcı olsun eğlendirsin fakat dedesinin zoru ile yapmasın dedi, sırf dedesi diyor diye yapıyor çocuk dedi, bunu bilmem artık fakat kavgaların çoğu bu şekilde başlıyor işte. Annem hayattan zevk almıyorum diyor artık bana çok üzüldüm cidden bunu duyunca. Fakat babamda oldukça masum bir insan. Her 2 tarafta ne kadar masum olsalar aile meselelerinden kavga çıkıyor ama bolca, eskiden olmazdı fazla fakat son 4-5 aydır inanılmaz arttı bu kavgaların sayısı, kavgalarda herhangi bir şiddet küfür falan yok belirteyim sadece sözlü olarak kavga ediyorlar fakat dediğim gibi iki tarafta şu an çok mutsuz tabii bu psikolojik olarak bana da yansıyor, siz ne önerirsiniz büyüklerim olarak yapabileceğim bir şey var mı? Ailenin tüm bireylerinin bu şekilde mutsuz olmasını istemiyorum ben, çünkü herkese yansıyor üstelik onların durumu da aşırı üzüyor beni.
Kaç yıllık evliler?

Yapabileceğin ufak bir şey var o da çevreye elinden ne kadar geliyorsa sevgi yaymak. Öfke ayırır, kıskançlık parçalara böler, anlayışsızlıksa yok eder. Ve sevgiyse bağlar. Ne yazık ki aklıma bu geldi. Birbirlerinin gerçekten sevmemiş olsalar evlenmezlerdi bence. İki tarafında fedakarlık ve anlayış göstermesi gerekiyor. Bunları onlara kardeşinle birlikte hatırlat ve arada kaldığınızı ve bu şekilde büyürseniz aynısını sizin de yaşayacağınızı söyleyin. Çünkü insan doğru olmasını gerekeni düşündüğünü değil gördüğünü yapar çünkü içine işler gördüğü. Umarım mutlu olursun kardeşim. Allah'ım evinize bereket huzur ve uzun hayırlı ömür versin.

@dksişm mümkünse aile zirayetlerini kısa süreli ve uzun aralıklarla yapmak sorunu çözecektir. Ama böyle ufak tefek olaylarda bir kişi gergin bir şekilde konuşuyorsa diğer kişinin olumlu bir şekilde cevap vermesi kısaca konuyu kapatması gerekiyor. Böyle konularda taraflar konuşmaya devam ettiği sürece tatsızlık yaşanır ve genellikle mutsuzlukla biter. Siz müsait bir zamanda babanız ile ayrı anneniz ile ayrı olarak sergiledikleri tavır ve konuşmalardan rahatsız olduğunu ve üzüldüğünü belirt ve bir taraf sinirli ve gergin durumdayken diğer tarafın sakin ve olumlu şekilde kalıp konuyu kısa sürede kapatması gerektiğini anlatırsan baban ile annen daha dikkatli olacaktır. Böyle akraba konularından çoğu aile içinde tartışma çıkar önemli olan bilinçli şekilde konuyu en kısa sürede kapatmak en iyi çözümlerden biridir.

Hiç düşünüp kendini yorma kardeşim olur öyle. Senin hiç bilmediğin problemlerle boğuşuyor olabilirler. Kendi sorunlarını kendileri çözerler.

Yeni konular

Geri
Yukarı