Babam Çok Asabi davranıyor

American Banana

Hectopat
Selam forum. 42 yasinda bir babam var. Kucuklugumden beri hic anlasamayiz, konusmayiz, sarilmayiz sebebi ise benim biraz daha anneci olmamdan kaynaklaniyor olabilir. Dedim ki tamam ne kadar aramizda mesafe olsa da o benim babam. Fakat artik is cigrindan cikti arkadaslar, babam her seyi kiriyor, sovuyor, bu arada siddet gormuslugum vardir cok fazla, telefonumu aldi emanet diye sacma sapan bir seye sinirlendigi icin telefonumu param parca etti. Bilgisayar sozu verdi alacagim dedi, hicbir sey almadi ustune azarladi, ilgisizlik, fakirlik. Televizyon almistik o zamanlar iste Smart TV'ler yeni cikmisti Samsung TV'miz vardi onu da kirdi. Simdi de telefon almiyor, surekli bagirip cagiriyor, is stresi deseniz benim enistem iki iste calisiyordu motor ustunde cit sesi cikmiyordu, cocuklarini tatile goturuyordu, kac kez tatil yaptiysak enisteme borcluyum. Fakat babam bu yaz tatile bile goturmedi, evde kaldim. Bu arada babam amcamin oglunu sevip durur onunla cok iyi anlasir, konusurlar, babam o ne derse kaale alir. Arkadaslar yardimlarinizi bekliyorum cildirayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Psikolog değilim ama yardımcı olmaya çalışabilirim. Yaş kaç, baban ne iş yapıyor, anne çalışıyor mu, maddi imkansızlıklar yaşıyor musunuz? Nerede yaşıyorsunuz bölge olarak? Sürekli şiddet görüyor musun? ( Sen ve annen dahil ).

@American Banana Bak sevgili dostum, durumun zor. Büyük bir ihtimalle maddi sıkıntı var evde. Olabilir bir nebze babanı anlamaya çalış önce ergenlikte olduğun için bunca sorgulaman çok normal. Yani ev geçindirmek böyle bir devirde gerçekten zor. Ekonomik kriz var memlekette ve iyi gelir giren evler bile artık sadece hayati ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Böyle bir ortamda Allah asgari ücret ile ev geçindiren abilerimize, ablalarımıza sabır versin.
Peki sen ne yapabilirsin bu durumda? Birincisi oturaklı bir kafa yapısına sahip olman lazım güzel kardeşim. Bilmiyorum kaçıncı sınıftasın. Fakat oku. OKU! OKU! OKU! Tek çaren bu. Liseyi bitir kazan üniversiteni güzelce. Farklı bir şehre git. Engel olmaya falan çalışırlarsa dinleme. Yap kaydını sen gizlice. Korkma burada sık sık konu aç fikir danış biz yardımcı oluruz sana. Sonra KYK'ya başvurursun. Kredi veya bursa başvurursun aylık 600 lira verirler. Başlarda yurtta kalırsın. Sonra üniversite yerinde part-time iş çok olur. Girer çalışırsın bir yerde kendi başına eve bile çıkarsın. Hayata atılmış, kendini kurtarmış olursun. Kendi paranı kazandığın zaman sana kimse bir şey diyemez kardeşim. Kendi telefonunu ve bilgisayarını istediğin gibi alırsın o zaman. Ha okumazsan ne olur? Yıllarca babanın hareketlerine katlanmak zorunda kalırsın. Tek çaren okumak. Asıl derslerine. Biliyorum bu zor, biliyorum çok sıkıcı ders çalışmak. Ama emin ol buna değer kardeşim. Gerçekten kurtulmak ve güzel bir hayata sahip olma şansın olmasını istiyorsan dediğimi yap. PUBG'miş, Fortnite'mış, BattlefieldV'miş hikaye bunların hepsi. Battlefield 1942 vardı ben ergenken şimdi Battlefield V var. Üniversite son sınıftayım kafam rahat köpek gibi sabah akşam oynuyorum hazır yazken. Sen üniversiteye gittiğin zaman kim bilir neler olacak. Çalış kazan al bilgisayarını o zaman sende oyna.

Tek seçeneğin okuyup kendini kurtarmak. Millet 2 okuyorsa sen 5 okuyacaksin. Baban sana holdingler, arsalar, evler birakmayacaksa herkesten fazla okumak zorundasın. Bu devirde para kazanmak zor, adam akıllı mesleğin olsa bile ne şartlarda kazanıyorsun para, iş hayatına atılmadan tahmin etmek zor. Bu sebeple okulun kıymetini bil ve oku.

Tabii ki böyle bir hayata devam etmek istemiyorsan. Kendi maddi özgürlüğünü kazanınca kimseye hesap vermezsin.

@American Banana Bak sevgili dostum, durumun zor. Büyük bir ihtimalle maddi sıkıntı var evde. Olabilir bir nebze babanı anlamaya çalış önce ergenlikte olduğun için bunca sorgulaman çok normal. Yani ev geçindirmek böyle bir devirde gerçekten zor. Ekonomik kriz var memlekette ve iyi gelir giren evler bile artık sadece hayati ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Böyle bir ortamda Allah asgari ücret ile ev geçindiren abilerimize, ablalarımıza sabır versin.
Peki sen ne yapabilirsin bu durumda? Birincisi oturaklı bir kafa yapısına sahip olman lazım güzel kardeşim. Bilmiyorum kaçıncı sınıftasın. Fakat oku. OKU! OKU! OKU! Tek çaren bu. Liseyi bitir kazan üniversiteni güzelce. Farklı bir şehre git. Engel olmaya falan çalışırlarsa dinleme. Yap kaydını sen gizlice. Korkma burada sık sık konu aç fikir danış biz yardımcı oluruz sana. Sonra KYK'ya başvurursun. Kredi veya bursa başvurursun aylık 600 lira verirler. Başlarda yurtta kalırsın. Sonra üniversite yerinde part-time iş çok olur. Girer çalışırsın bir yerde kendi başına eve bile çıkarsın. Hayata atılmış, kendini kurtarmış olursun. Kendi paranı kazandığın zaman sana kimse bir şey diyemez kardeşim. Kendi telefonunu ve bilgisayarını istediğin gibi alırsın o zaman. Ha okumazsan ne olur? Yıllarca babanın hareketlerine katlanmak zorunda kalırsın. Tek çaren okumak. Asıl derslerine. Biliyorum bu zor, biliyorum çok sıkıcı ders çalışmak. Ama emin ol buna değer kardeşim. Gerçekten kurtulmak ve güzel bir hayata sahip olma şansın olmasını istiyorsan dediğimi yap. PUBG'miş, Fortnite'mış, BattlefieldV'miş hikaye bunların hepsi. Battlefield 1942 vardı ben ergenken şimdi Battlefield V var. Üniversite son sınıftayım kafam rahat köpek gibi sabah akşam oynuyorum hazır yazken. Sen üniversiteye gittiğin zaman kim bilir neler olacak. Çalış kazan al bilgisayarını o zaman sende oyna.
Maddi sıkıntısı olan biri telefon, televizyon kırmaz ki :(

Herkesin ailesi güzel denk gelmiyor. Benim babam da uzun süre o şekildeydi, sonralardan düzeldi. Ama işin şu kısmı da var. Tatile götürmüyor demişsin. Götürmek zorunda değil. Telefon almıyor demişsin, zorunda değil. Keza bilgisayar da öyle. Ben hayatımda tatile gitmedim. Televizyon demişsin, bizim evde yatak odasında televizyon. En basitinden dün bir yere gitmişti. Kapının önüne dubalar koyarız millet park etmesin diye. Kontrol et der bana. Ben de 20-30 dakikada bir bakarım. Dün bir herif gelmiş dubaları kenara çekmiş park edecekken babam gelmiş. Uğraşmak istemediği için sadece konuştu normalde adamın ağzını yüzünü kırar, arabanın da içinden geçebilirdi. Bu olayın suçlusu ben oldum. Gittiği yer de toplu taşıma ile rahatça gidebileceği bir yer. Normalde gittiği yer civarından bir şey alınacak olsa beni yollar otobüsle.
Uzun lafın kısası sabret. Başka çaren yok.

Git odana kilitle kapını ders çalış okul çok sıkıcı ama katlanmak zorundasın. Bak ben 1 sene boyunca babam bana zorla ders çalıştırdı o kadar isyan etmeme rağmen. Ama Fen Lisesi kazanınca gittim teşekkür ettim. Sen sakın baban gibi olma. Onun yaptıklarını ileride yapacağın zaman babam bana yaperken ne hissediyordum diye bir düşün. Senin tek seçeneğin okumak. Sonra rahat rahat alırsın bilgisayarını, alırsın telefonun en kralını. Ama şimdi ders çalışmak zorundasın. 'Ben malım anlamıyorum!' falan deme. İstersen istediğin herşeyi yaparsın.

Olay sadece okumak da değil. Üniversite sana nasıl para kazanılır anlatmıyor. Üniversitenin daha büyük katkısı farklı tip insanlarla kaynaşıp kendine fikirler katıyorsun. (Kemal Sunal'ın filmlerinde İstanbul'a gitmesi denebilir. 🤔)
Okurken işlerde çalışarak kendine iş tecrübesi katman gerek. Kişisel gelişimini eksiltmemelisin. Hep bir mecralarda çok fazla paralar dönüyor. Sen de bir yandan bu akan paralara ulaşma yolu sarfetmelisin.

Ben yıllardır tarif ettiğin babamla yaşıyorum ve henüz çıldırmadım. Ben uzak durmayı tercih ediyorum, gerekmedikçe konuşmuyorum. İş sahibi olup kendi düzenimi oturttuktan sonra ayrı eve çıkacağım.

Paşam işini kur,bul,kurtar yada neyse.
Ayrı eve çık ben kaç senedir yabancı eyaletlerde ayrı evdeyim.
Sıkıntında olmaz stresin de olmaz ama Okuyacaksın başka yolu yok.
Onun dışında diyeceğim şey babaysa babadır diye sesin çıkmaz. Ama o adamın varlığını önemsememen senin için iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı