Babama pişmanım

Ailede hep sorunla büyüdüm %99 babamdan kaynaklandı. 1-2 olay hariç hep arabulucu taraf oldum. 2 ayda bir büyük bir olay olmazsa olmuyor. Bugün o günlerden biriydi bir ilk oldu ve bu sefer babama karşılık verdim. Anneme çok ağır laflar etti. Sadece yakasını tuttum biraz da klasik sokak kavgası işte. Ama vuramadım içim el vermedi. Oysa acımadan vurdu gözümün üstü şiş. Polis çağırdım şikayetçi olmadım. Şimdiyse düşündükçe kendimi kötü hissediyorum. Bir pişmanlık çöktü üstüme. Kendi karısına fahişe diyen adamla kavga ettiğim için üzülüyorum, kendime kızıyorum. Çıkamıyorum işin içinden bir türlü. En zor matematik sorularını çözmek kendi sorunlarımı çözmekten kolay oluyor. Her şeye bir çözümü olan benim bu sefer bir çözümüm çıkış yolum yok. Bugün kendi babamın ölmesini o kadar istedim ve diledim ona öyle ağır laflar ettim ki onunla itişirken. Her şey ondan başlada da affedemiyorum kendimi.

Sadece içimi dökmek istedim hiçbir şekilde kafamı dağıtamıyorum.

Biz bu konuya pek karışamayız aileyiz sonuçta ama anneni korumuşsun bu iyi bir şey ama ne yaparsan yap o senin baban tavrını koy ama daha çok bir şey yapma ailene ve sana zarar vermediği sürece kendini kurtarmaya çalış aileni annenle konuş uzlaşmaya çalış derim kendi fikirlerim böyle pek karışamam ama dostum Allah kolaylık versin.

Bence kocası karısına istediğini yapabilmekte özgürdür aynısı karısı kocasınada yapabilir, bunu evlenirken mantıken kabul etmiş olurlar zaten. 3. kişi olarak karışmasan daha iyi bence, kavga varken kendi odanda durabilir ya da evden çıkabilirsin ben açıkçası karımla bir olay yaşadığımda oğlum ya da annem babam fark etmez karışmalarını istemezdim. Polis çağırman kötü olmuş aile içi olayı dışarı taşımışsın bu sana karşı daha çok sinirlenmelerine yol açar.
En yakın psikoloğa gidin. Hangi yasa evlenince kabul ettiklerini söylüyor ?

En yakın psikoloğa gidin. Hangi yasa evlenince kabul ettiklerini söylüyor ?

Yasa demedim farkındaysan. Evlilik yemininde ne olursa olsun hep beraber olacağına yemin ediyorsun ayrıca zaten görücü usulü değilse az çok karşındakinin nasıl biri olduğunu biliyorsundur. Ben açıkçası karım bana karşı ne yaparsa yapsın ona karşı bir boşanma isteği göstermem.

Kardeşim benim babasının sebebi ne olursa olsun haklıysa hem boşansın hemde vurduğu için haklı olabilir ve boşanabilir diyorsun ilerisine gitmesin başka bir şey yapmasın diyorsun. %52 😁😁😁😁😁
Haklı ise dövmesin, boşansın diyor. Bağlam üzere okuduğunu anlama geliştirme becerini geliştirmen lazım. Bol bol diyalog içeren kitaplar okumanı öneririm. En kısa sürede yapman şart bunu. Zira okuduğunu anlamıyor olman yetmiyormuş gibi bir de anında ön yargıyla başkalarına etiket yapıştırman daha da korkunç.

Haklı ise dövmesin, boşansın diyor. Bağlam üzere okuduğunu anlama geliştirme becerini geliştirmen lazım. Bol bol diyalog içeren kitaplar okumanı öneririm. En kısa sürede yapman şart bunu. Zira okuduğunu anlamıyor olman yetmiyormuş gibi bir de anında ön yargıyla başkalarına etiket yapıştırman daha da korkunç.
Yok direk haklıysa boşansın o zaman diyor. Dövmesin boşansın demiyor. En yakın optikten bir gözlük alıp yeniden bakınız lütfen.

Bence kocası karısına istediğini yapabilmekte özgürdür aynısı karısı kocasınada yapabilir, bunu evlenirken mantıken kabul etmiş olurlar zaten.
Sağlıklı düşünmüyorsun bence. Evlilik birbiriniz üzerinde sınırsız hak elde etmek değildir. Karına vuramazsın. O da sana vuramaz. Böyle bir şey yok. Etik olmamasını geçtim, yasal olarak bile böyle bir hakkın yok.

Yok direk haklıysa boşansın o zaman diyor. Dövmesin boşansın demiyor. En yakın optikten bir gözlük alıp yeniden bakınız lütfen.
Bağlama göre anlam becerinde ciddi bir eksiklik var. Bir diyalog sırasında kurulan cümleler hiç bir zaman tek başına değerlendirilmez. Bunun adı cımbızlamak olur.

Eğer bağlama göre tüm mesajı değerlendirirsen, "(Baban dövüyor), haklıysa boşansın, (dövmesin). Haklı değilse annenin tarafında durup onu desteklemen gerektiğini düşünüyorum." şeklinde bir anlam çıkıyor.

Mesaj sahibine yüklendiğinde de kendisinin sana açıklamaya üşenip "Türkçe okuma ve anlama derslerini aksatma lütfen." şeklinde yanıt vermesinin sebebi bu. Ben bağlam çerçevesinde değerlendirip @xerxer 'in yapmadığını yapıp sana anlamadığın metni açıklıyorum. Ancak anlamamakla ilgili hala sıkıntı yaşıyorsan, bana mesaj atmak yerine derhal bir roman alıp okumaya başla derim ben.

Sağlıklı düşünmüyorsun bence. Evlilik birbiriniz üzerinde sınırsız hak elde etmek değildir. Karına vuramazsın. O da sana vuramaz. Böyle bir şey yok. Etik olmamasını geçtim, yasal olarak bile böyle bir hakkın yok.

Yasal olarak yok demen yanlış. Karım bunu kabul ediyorsa veya ben bunu kabul ediyorsam aile içine yasa hiç bir türlü karışamaz. Benim karım açıkçası gerekli bulursa bana vurabilir yada daha ileriye gidip kesici aletler kullanabilir yada cam eşyalar fırlatabilir. Ne de olsa karım zaten sevgili olduğumuz dönem boyunca nasıl biri olduğunu kavrıyorum ona göre evlenmeyi seçiyorum onla. Ama sevgiliyken farklı evlendikten sonra tam tersi olursa orası tartışılabilir.

Bağlama göre anlam becerinde ciddi bir eksiklik var. Bir diyalog sırasında kurulan cümleler hiç bir zaman tek başına değerlendirilmez. Bunun adı cımbızlamak olur.

Eğer bağlama göre tüm mesajı değerlendirirsen, "(Baban dövüyor), haklıysa boşansın, (dövmesin). Haklı değilse annenin tarafında durup onu desteklemen gerektiğini düşünüyorum." şeklinde bir anlam çıkıyor.

Mesaj sahibine yüklendiğinde de kendisinin sana açıklamaya üşenip "Türkçe okuma ve anlama derslerini aksatma lütfen." şeklinde yanıt vermesinin sebebi bu. Ben bağlam çerçevesinde değerlendirip @xerxer 'in yapmadığını yapıp sana anlamadığın metni açıklıyorum. Ancak anlamamakla ilgili hala sıkıntı yaşıyorsan, bana mesaj atmak yerine derhal bir roman alıp okumaya başla derim ben.
Merhaba gözlüğünüzü aldınız mı ?

Yasal olarak yok demen yanlış. Karım bunu kabul ediyorsa veya ben bunu kabul ediyorsam aile içine yasa hiç bir türlü karışamaz. Benim karım açıkçası gerekli bulursa bana vurabilir yada daha ileriye gidip kesici aletler kullanabilir yada cam eşyalar fırlatabilir. Ne de olsa karım zaten sevgili olduğumuz dönem boyunca nasıl biri olduğunu kavrıyorum ona göre evlenmeyi seçiyorum onla. Ama sevgiliyken farklı evlendikten sonra tam tersi olursa orası tartışılabilir.
Yasal olarak nasıl bir hakkın var senin karına vurmakla ilgili ? Mesajımda kanun maddesini attım. Umarım ceza alırsınız.

Şikayetçi olmuyorsa da belli bir miktarın üstünde fiziksel hasar vermen yasal değil. Yasa her zaman karışabilir. Hele yaralama seviyelerine varacak, ölüme sebep olabilecek durumlarda... Kazalar ve kasıtlı yaralamalar farklı şeyler. Kaza durumu söz konusu olduğunda karın veya karşındaki kişi şikayetçi olmamayı tercih edebilir. Kasıt girdiğinde karşındaki kişi şikayetçi olmasa bile başın derde girer.

Anlaşamıyorsanız iletişim kurarsınız. Şiddete başvurmazsınız. Eğer iletişimle sorunlarınız çözülmüyorsa insan gibi, mahkemeye başvurur ve ayrılığı gerçekleştirirsiniz. İlişki biter orada.

Yasal olarak nasıl bir hakkın var senin karına vurmakla ilgili? Mesajımda kanun maddesini attım. Umarım ceza alırsınız.

Yasal olarak bir şeyden bahsetmedim farkındaysan. Karşı taraf şikayetçi olmadığı sürece yasaya göre ceza almazsınız. Karım ses çıkarmıyorsa buna ya da karımın yapmasına ben ses çıkarmıyorsam kimse karışamaz buna. İsterse gelir karım burnumu kırar bu ne savcıları ne de polisleri ilgilendirmez ben şikayetçi olmadığım sürece.

Yeni konular

Geri
Yukarı