Babama pişmanım

Böyle yapa yapa çocuğunda ilerde eşine şiddet uygulayıp bunu normalleştirecek farkındamısın?

Bu çocuğumla eşi arasında olan bir olay bana karışmak düşmez. Zaten eşi sevgili oldukları dönemde nasıl biri olduğunu görür ona göre bunu kabullenerek evlenir.

Evdekilerde açmıyor ve komşularda aynı şekil açmıyorsa ne olacak o zaman. İki tarafın aileside kaza olduğunu ve şikayetçi olmadıklarını bildirip üstüne çok iyi bir avukat tutulursa devlet o kadar uzatmaz konuyu. Siz hikayeden bahsetmişsiniz bende size tacizle ilgili şeylerin bile cezasız kaldığı haberleri dinlemenizi tavsiye ederim savcılarımız daha bunları umursamıyorken kimsenin şikayetçi olmadığı bir olayı mı umursayacak. Farkındaysanız burada şikayet edilen taraf kazanırsa davayı kim şikayeti yaptıysa ona karşı dava açıp iyi miktar paralar alabilir bir çok bahaneyle.
Sen lütfen aile kurma ya. Nasıl bir zihin yapısı bu? "Yasalar düzgün uygulanmıyor, o yüzden bende yasaları aşıp eşime zarar verebilirim kafama göre. Sözde eşimi çok seviyorum ama göz yaşına kıyıp canını rahatlıkla yakabilirim."

Bu çocuğumla eşi arasında olan bir olay bana karışmak düşmez. Zaten eşi sevgili oldukları dönemde nasıl biri olduğunu görür ona göre bunu kabullenerek evlenir.

Hocam bu eski insanlar muhtemel 60-70 doğumlu insanlar kadının gidecek yeri, işi yok mecbur katlanıyor onların kaçcacak sığınacak yerleri yok yıllarca adam diyor gel sen çocuklara bak sonra kadın çalışmıyor, ben çalışsın demiyorum ancak kadının maddi dayanağı kalmıyor kocayla kavga ederse sokakta kalacağım düşüncesiyle bir de çocukları düşünür anne babalar. Velev ki adam sevgiliyken hoş gözüktü sonradan cıvıttı buda bir ihtimal.

Sen lütfen aile kurma ya. Nasıl bir zihin yapısı bu? "yasalar düzgün uygulanmıyor, o yüzden bende yasaları aşıp eşime zarar verebilirim kafama göre. Sözde eşimi çok seviyorum ama göz yaşına kıyıp canını rahatlıkla yakabilirim."

Bu şekil demedim çarptırmayın olayı. Şu anda benim sevgilim var gayet iyi anlaşıyoruz onunla aile kurmayı planlıyoruz ciddi ve detaylı olarak, açıkçası böyle olaylar bizim için sorun olmayan şeyler. İkimizde alkol ve benzeri ürünler tüketmeyen kişileriz ondan dolayı mantıklı olarak düşünebiliyoruz herhangi bir olayda. Eğer ki ikimizden biri aşırı sinirlenir ve haklıysa olayda o an sinirle ne yaparsa yapsın sorun etmeyecek kişileriz. Biz evlenmeden önce bunları zaten kabul ettik baştan ondan dolayı sonradan çıkacak bir şey değil. Bende o da bunları bilerek ve gelecekte olabilme ihtimalini bilerek evleneceğiz.

Hocam bu eski insanlar muhtemel 60-70 doğumlu insanlar kadının gidecek yeri, işi yok mecbur katlanıyor onların kaçcacak sığınacak yerleri yok yıllarca adam diyor gel sen çocuklara bak sonra kadın çalışmıyor, ben çalışsın demiyorum ancak kadının maddi dayanağı kalmıyor kocayla kavga ederse sokakta kalacağım düşüncesiyle bir de çocukları düşünür anne babalar. Velev ki adam sevgiliyken hoş gözüktü sonradan cıvıttı bu da bir ihtimal.

Tabii sevgiliyken hoş gözüküp sonradan böyle olduysa o zaman kadın boşanmakta haklı. Ayrıca işin içine alkol giriyorsa o zaman 3. kişiler karışabilir ben tamamen karşıyım alkole.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesaj sahibine yüklendiğinde de kendisinin sana açıklamaya üşenip "Türkçe okuma ve anlama derslerini aksatma lütfen." şeklinde yanıt vermesinin sebebi bu. Ben bağlam çerçevesinde değerlendirip @xerxer 'in yapmadığını yapıp sana anlamadığın metni açıklıyorum. Ancak anlamamakla ilgili hala sıkıntı yaşıyorsan, bana mesaj atmak yerine derhal bir roman alıp okumaya başla derim ben.

Arkadaşın yazdıklarımı yanlış yorumladığı doğru. Ancak açıklama yapmayışımın nedeni farklı.
İnsanların bu konuda bir travması olabilir ve siz ne anlatmaya çalışsanız da bu geçmişten gelen yargısı onun düşüncesine set vurabilir. Veya sizin hayata bakış açınız ve görüşünüzle, karşıdaki insanın bakış açısı farklıdır. O yüzden eğer siz bir cümle kurduktan sonra, karşıdaki ısrarla anlamıyorsa ortada bir sorun vardır.

Örneğin benim de babam ile ilgili geçmişten gelen bir travmam var. Uzun zamandan beri üye olmama rağmen diğer ve konu dışı gibi başlıklara asla yorum girmedim mesela. Bu arkadaşa yorum yapma isteğim tamamen geçmişten gelen yaşanmış zorluklarımla alakalıydı.

Yoksa arkadaş bana ne kadar yüklense dahi birebir bir tartışmaya girmem. Kendisini daha ilk mesajında göz ardı ettim zaten. Sonrasında ne yazdı bilmiyorum bile.

Bence sende birebir diyaloğa girmemelisin. Çünkü konuyu açan arkadaşa hem sürekli bildirim gidiyor. Hem yazılanlar, aynen senin de söylediğin gibi konuyu dağıtıyor.

Umarım bu arkadaşım içinde bulunduğu kötü durumu, pozitif olarak çözümler.. Herkese iyi geceler dilerim.

Bu şekil de demedim, çarpıtmayın olayı. Şuan da benim sevgilim var, gayet iyi anlaşıyoruz ve onunla aile kurmayı planlıyoruz ciddi ve detaylı olarak. Açıkçası böyle olaylar bizim için sorun olmayan şeyler. İkimizde alkol ve benzeri ürünler tüketmeyen kişileriz, ondan dolayı mantıklı olarak düşünebiliyoruz herhangi bir olayda. Eğer ki ikimizden biri aşırı sinirlenir ve haklıysa olayda o an sinirle ne yaparsa yapsın sorun etmeyecek kişileriz. Biz evlenmeden önce bunları zaten kabul ettik baştan, bundan dolayı sonradan çıkacak bir şey değil. Ben de, o da bunları bilerek ve gelecekte olabilme ihtimalini bilerek evleneceğiz.
Sorun etmemek farklı. Bunun bir problem olması farklı. "İnsan gibi konuşup anlaşamıyoruz, o yüzden birbirimize zarar veriyoruz." demenin farklı bir yolu. En kısa sürede bir psikolog ile görüşüp bu fikirlerini paylaşmanı tavsiye ederim. Anlatamıyorum ben çünkü, belki psikolog anlatır. Türkçe bilgim yeterli değil anladığım kadarıyla bu durumu anlatmaya. Senin Türkçe seviyeni de işin içine kattığımda anlatmak daha da zor hale geliyor.

Bir önceki arkadaşın bol bol diyalog tekrarı yapması gerekiyor. Senin ise en kısa sürede "konuştuğumuz gibi yazmamalıyız" üzerine eğitim alman gerekiyor. Eğer konuştuğun gibi yazmakta ısrarcıysan, bir diksiyon eğitimi ile çözülür bu problem.

Sorun etmemek farklı. Bunun bir problem olması farklı. "İnsan gibi konuşup anlaşamıyoruz, o yüzden birbirimize zarar veriyoruz." demenin farklı bir yolu. En kısa sürede bir psikolog ile görüşüp bu fikirlerini paylaşmanı tavsiye ederim. Anlatamıyorum ben çünkü, belki psikolog anlatır. Türkçe bilgim yeterli değil anladığım kadarıyla bu durumu anlatmaya. Senin Türkçe seviyeni de işin içine kattığımda anlatmak daha da zor hale geliyor.

Bir önceki arkadaşın bol bol diyalog tekrarı yapması gerekiyor. Senin ise en kısa sürede "konuştuğumuz gibi yazmamalıyız" üzerine eğitim alman gerekiyor. Eğer konuştuğun gibi yazmakta ısrarcıysan, bir diksiyon eğitimi ile çözülür bu problem.

Psikolog 3.kişi oluyor. Benim size dediğim gibi ben sevgilimin böyle yapma gereği duyabileceğini sorun etmiyorum o da benimkini etmiyor biz bunları ilişki içinde olabilecek normal şeyler olarak görmekteyiz ve ailelerimizde aynı şekil bizi bu gibi konularda desteklemekte ikimiz içinde sorun olmadığından dolayı. İnsan gibi konuşup anlaşabiliyoruz ama çok sinirlenme durumu varsa ve sinirlenen taraf %100 haklıysa yapabilir bize göre istediğini. Bana göre benim kız arkadaşım %100 haklı olmasa bile yapabilir benim pek önemseyeceğim bir şey değil bu. Altarafı 2 yumruk 1 hafta gözüm mor kalır geçer yada altarafı bir kesik 15dk kanar 2 dişik atılır 1 aya tamamen geçer bunun gibi şeyler için bu kadar uzun süreli bir ilişkiyi bozmaya ne gerek var. Olayın üstünden 3-4 yıl geçince unutup gideriz bile.

Konuştuğun gibi yazma kısmına gelecek olursak onları düzeltmeye çalışıyorum bazen aradan kaçanlar oluyor. Çok fazla Türkçe yazı yazmamaktayım çoğunlukla yazı yazmaya ihtiyaç duyduğumda İngilizce ve Fransızca kullanmaktayım bir tek burada Türkçe uzun metinler yazıyorum ondan dolayı böyle oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı