Back-End için JavaScript vs Python

JS öğrenip daha sonra Node.js öğrenip aynı zamanda statik ve dinamik sayfaları da yapabilirim yani öyle mi?

PHP kullanmadan mesela?

Evet ama saf JS statik icin cok popular degil. Bir frontend Framework de ogrenmen daha iyi olur.

JS öğrenip daha sonra Node.js öğrenip aynı zamanda statik ve dinamik sayfaları da yapabilirim yani öyle mi?

PHP kullanmadan mesela?

Bu arada GO da backend için iyi bir tercih.

Son düzenleme:
Evet ama saf JS statik icin cok popular degil. Bir frontend Framework de ogrenmen daha iyi olur.

Bu arada GO da backend için iyi bir tercih.
Hocam Go demiyorum Ben. JS öğrendikten sonra mesela NodeJS öğrenip ya da farklı bu JS için arka planda yazılacak back-end framework olarak ne öğrenip yapabilirim?

Bu soruya net cevap veren olmadı henüz. Ben burada JS'den konuşuyorum. Go, Ruby, PHP yapıyor bunları Ben de biliyorum.

@Rufiq Cavadov expressjs kullanbilirsin ya da nestjs ya da Next Nuxt. Node.js de var ama bu bir JS runtimesi. Expressjs de bu runtime uzerine kurulu saf Node.js yerine expressjs kullanmak daha iyi.

@Rufiq Cavadov expressjs kullanbilirsin ya da nestjs ya da Next Nuxt. Node.js de var ama bu bir JS runtimesi. Expressjs de bu runtime uzerine kurulu saf Node.js yerine expressjs kullanmak daha iyi.
Bunu demek istiyorum Ben de hocam. Şu anda güzel cevap. Peki, birşey daha sormak istiyorum. Yani tek bu dil ile mesela istediğim gibi dinamik sayfa yapabilirim öyle mi?

Arkadaşlar merhaba. Python da gerçekten çok zevkli bir dil gibi geldi bana ve gerçekten de öğrenirken zevk aldığım bir dil. Daha çok web tarafında kod yazmak için kendimi geliştirmek istiyorum. Desktop application değil de web application bildiğiniz. Ama dönüp-dönüp JS'ye de bakıyorum ki, bu da geniş bir dil. Node.js kütüphanesi ile mesela Back-End tarafında DB'ye bağlanabiliyorsun. Ne bileyim çok alanda var ve gerçekten çok kararsızım. Veri bilim, veri analizi öğrenmek istemiyorum yapa zeka tarafına odaklı yani bildiğiniz kendi web sitemi dinamik hale getirecek kadar kendimi geliştirmek istiyorum.
Node dünyada çok yaygın olsa da Türkiye'de çok fazla iş ilanına sahip değil. Türkiye'de back-end yapacaksan C# ya da Java öğren.

Konu dışı olacak, Node bir kütüphane değil JS runtime.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı