Yazılım için matematik neden önemli?

Algoritma konusunda gerekiyordu sanırım ancak çok elzem olduğunu düşünmüyorum.
Aynen canım hiç elzem değil.
1680807655666.png

Yazılımın matematikten tek farkı syntaxların İngilizce olması. Onun dışında yazılımda yaptığın işlemleri matematiğe dökebiliyorsun. Yazılımı anlıyorsanız matematiği de anlarsınız. Direkt "en çöp olduğum ders" diyerek atmayın. Yazılımda nasıl örnek yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekiyorsa matematikte de soru çözmeniz gerekiyor.

Kendim lisede matematik sınav kağıtlarını boş veririm ama yazılımda yine iyi kötü iyi işler çıkarıyorum desem yeri vardır. Tamamen algoritma yeteneği.

Matematiğin yazılımdaki yeri konulu bir makale yazıp kategorinin başına sabitlenmesi için de foruma para ödemeye hazırım. Matematik gerekli mi soranlara değil de gerekli değil diyenlere harbiden hayret ediyorum. Sizin bileceğiniz iş arkadaşlar matematik öğrenmeden yazılımınıza devam edebilirsiniz, umarım gerçekler suratınıza çarptığında klavyenizin başucunda Antrenmanlarla Matematik falan tutmak zorunda kalmazsınız.

Anlaşıldı. Yaklaşık 11 yıl sonra, sanırım artık kendimi hayvan gibi matematiğe adayacağım. Matematik sorularında boş boş tahtaya bakmaktan da sıkıldım. Artık bir şeyler yapmak istiyorum, son zamanlarda matematiği çok çok kafama takmaya başlamıştım. Yine 70 beklediğim sınavdan, 29 alınca daha da takmaya başladım. Nereye gidersem matematik karşıma çıkıyor, sanırım kötü bir matematikle pek bir baltaya sap olamam. Bir şair, bir yazar olma gibi hayallerim de yok. Ben matematik için basmaya karar verdim sonuna kadar.

Ama nasıl yapacağım onu bile bilmiyorum. 5 yaşındaki çocuğa anlatırmış gibi öğreten birisi gerek, çünkü hiç ama hiç bir bilgim yok. 9x8 diye sorarlarsa 10 saniye düşünüp cevap veririm ciddiyim. 12.sınıfa geldim ve hala çarpım tablosunu bile ezbere bilmiyorum. Sanırım "Benim matematiğim çöp, yapamıyorum." düşünceme dur demenin zamanı geldi.

Çarpma bölme kesirli sayıları sormamış bence arkadaş bunlar zaten temel matematik, günlük hayat için lazım olan düzeyde.
Temel matematiğim bile çok iyi değil benim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı