Çözüldü Bad sector tamir etmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Baylar, bayanlar öncelikle günaydın. 250 GB SSD yetmediği için eski hasarlı diskimi taktım ve bad sector taramasından geçirdim. Bu diski tamir etmenin yolu var mı? Şimdiden teşekkürler. @Assecreed

1625991102677.png

Çözüm
Evet Low Level Format olayı var ancak işe yarar mı bilmiyorum, bu işlem 12-24 saat sürüyor bir de. @Assecreed hocam siz ne düşünüyorsunuz?

O kadar uzun süreceğini sanmam zira diskin yazma ve okuma hızları yeterliyse 6-7 saate biter diye düşünüyorum.

Yarar, @Enes3078 abinin böyle bir yazılımı var.

Evet, rehberini yapmıştım. Onun da linkini bırakayım aşağıya.

Nasıl yapılacağını biliyor musunuz? Her tarafa dağılmış sektörlerde bunu yapmanız çok zor. HDD kuşa döner. İlke mesajda gördüğüm kadarıyla başta var ve ortada var. 1000 GB ise HDD, ilk bölümden 250 GB gitti. 57 GB'ı nereden çıkardınız çözemedim. Sektör sektör ayırıp ince ayar yaparsanız, uğraşmak istemediğiniz zaman var ya, kaç gününüzü alır bilmem.

Tavisyem HDD Regenerator ile deneyiniz. 1-2 kırmızı sektör görür sevinirsiniz. Programı tekrar çalıştırdığınızda o kırmızı sektörler farklı yerlerde belirir.
Dostum şimdi LLF ile sektörleri azalttım, 1 sektör kaldı sadece. O 1 sektörü ayırdım ve kullanıma kapattım. Son HD Tune raporu budur. 57 GB alanı direkt kapattım. 870 GB hayli hayli yeter bana.
1626305237226.png

Azaldığını sanıyorsunuz. 29.08.2018 tarihinde yaptığım testler. Aynı HDD test sonuçları.

Kapattığınızı düşünüyor ve 870 GB yeterli diyorsanız kullamaya başlayın. Benim demek istediğim sizin varsayımınız hatalı. Ama siz sorun yok diyorsunuz. Burada sorun nedir onu çözemedim.

Dosya Ekleri

• BSector1.jpg
    BSector1.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 36
  • BSector2.jpg
    BSector2.jpg
    93,8 KB · Görüntüleme: 31
  • BSector3.jpg
    BSector3.jpg
    95,9 KB · Görüntüleme: 25
Artı -1 Eksi
Azaldığını sanıyorsunuz. 29.08.2018 tarihinde yaptığım testler. Aynı HDD test sonuçları.

Kapattığınızı düşünüyor ve 870 GB yeterli diyorsanız kullamaya başlayın. Benim demek istediğim sizin varsayımınız hatalı. Ama siz sorun yok diyorsunuz. Burada sorun nedir onu çözemedim.
Quick Scan açık yapıyorsunuz, ciddi misiniz? Quick Scan hiç bir zaman doğru verileri sunmaz.

Şu Sosyal’de bad sector’ün tamir edilebilir bir şey olduğu hurafesini kim çıkarttı cidden merak ediyorum. Bir HDD’de bu sorun ortaya çıktıysa en mantıklı şey yeni HDD’ye geçmektir. Zaten fiziksel bir sorunu low level format gibi şeylerle düzeltmek imkansızdır. Tamir edildi gibi görünse bile kısa zaman sonra tekrar arızalanacaktır.

Şu Sosyal’de bad sector’ün tamir edilebilir bir şey olduğu hurafesini kim çıkarttı cidden merak ediyorum. Bir HDD’de bu sorun ortaya çıktıysa en mantıklı şey yeni HDD’ye geçmektir. Zaten fiziksel bir sorunu low level format gibi şeylerle düzeltmek imkansızdır. Tamir edildi gibi görünse bile kısa zaman sonra tekrar arızalanacaktır.
İç sesimsin.

Biliyorum ancak yeni HDD alamam.

Sosyale bad sektörlerin yüzey testinde göründüğü virüsünün nasıl yayıldığını çok merak ediyorum.
Şurada arkadaşın diskinde 1 tane bad sektör var oda kullanıma kapatılmış. O artık gözükmüyor ama 96 tane de kararsız sektörü var. Bu sektörler HD Tune'nin okuma testinde gözüküyorlar. Çünkü disk bu sektörlere daha işlem yapmadığı için. Yüzey testinde genel olarak sektörlerin içerisindeki veriler düzgün mü yoksa değil mi diye de bakılıyor.
Bu sektörlerin içindeki verilerde bozuk. Bu veriler de birçok sebepten dolayı bozulmuş olabilir. Yani her zaman sektör sorunlu olduğu için de veri bozulmuyor.
Bu yüzden kırmızı olarak gözüküyorlar ama bad sektör olup olmadıkları belli değil.

Low Level format ile sektörlere sıfır yazılınca disk bu kararsız sektörleri daha iyi kontrol edebiliyor. HDD Regenerator ise sektörün içindeki veriyi düzeltmeye çalışıyor. Düzeltemezse disk bu sektörü kullanıma kapatacak.
Tabi bu sektörler düzeldikleri zaman tekrardan hata verebiliyorlar. Düzeldikten hemen sonra ya da uzun sürebilir.
O sektörü düzeltmek için HDD Regenerator'u kullanabilirsiniz. O bölümü RAW yapmak bence çok saçma.

Bu bölümü RAW yapıp o sektörlerden kurtulma işini diskin yedek sektörleri kalmayıp sektörlere işlem yapamadığı zaman yapmanız lazım. (İşte bu zaman bad sektörler yüzey testinde görünmüş oluyor.) Sizin diskin sadece 1 tane yedek sektörü kullanımdaydı. Belki artmış olabilir ama bitmemiştir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı