Bağımsız milletvekili adayı olmak için siyasi okul okumak gerekli mi?

Usta seninle aynı kafadayım. Neden hiç bizim gibi insanlar yok anlamıyorum koca mecliste ve partilerde. Ya çok ciddiyim gözüme uyku girmez benim halk için iyi şeyler yapamazsam ve onların sorununu çözemezsem. Umarım bu ileride değişir ama çok zor...

Siyasete oldukça ilgili ve ileride siyasete atılmak isteyen biriyim benim de kafama çok takılıyor bu tür şeyler bazen çevremdekiler çok fazla takıyorsun gerek yok tarzı şeyler söylüyor öyle ki ara sıra ben de düşünüyorum acaba fazla mı takıyorum diye ama bence olması gereken bu hepimiz böyle olmalıyız ki ülkemiz çok daha iyi yerlere gelebilsin ancak ne yazık ki insanların büyük kısmında bu düşünce yok ülkenin berbat hali yüzünden ümitlerini kesmişler ve bu ülke de daha fazla yaşamak istemiyorlar kötü olan ise haksız da sayılmazlar.

Siyasete oldukça ilgili ve ileride siyasete atılmak isteyen biriyim benim de kafama çok takılıyor bu tür şeyler bazen çevremdekiler çok fazla takıyorsun gerek yok tarzı şeyler söylüyor öyle ki ara sıra ben de düşünüyorum acaba fazla mı takıyorum diye ama bence olması gereken bu hepimiz böyle olmalıyız ki ülkemiz çok daha iyi yerlere gelebilsin ancak ne yazık ki insanların büyük kısmında bu düşünce yok ülkenin berbat hali yüzünden ümitlerini kesmişler ve bu ülke de daha fazla yaşamak istemiyorlar kötü olan ise haksız da sayılmazlar.

Ya işin saçma tarafı ülkenin haline üzülen, düzelmesini isteyenlerin %99'u durumu iyi olan insanlar, ekonominin kötü olması bana koymuyor ben yine istediğimi alıyor istediğim yere gidiyorum, evine düzgün yiyecek alamayan, çocuguna düzgün oyuncak-PC-telefon alamayan adam ekonomiyi benim kadar düşünüyorsa eşek gibi anırırım. Adama diyorum abi ekonomi kötü evine et alamıyorsun olsun yemeyeyim diyor, çocuguna düzgün kıyafet alamıyorsun diyorum olsun giymeyiversin diyor. Yoksulluğu çeken, dibe batanlar onları bu hale getirenleri, onları halden kurtarmaya çalışanlara karşı savunuyor.

Gelelim senin sorduğun sorular;
-Kurtuluş savaşında savaşanlar halkın evlatlarıydı buna rağmen malını parasını ordudan saklayanlar çıktı.
-Kurtuluş Savaşı zamanında halk düşündüğün kadar masum ve yardım sever değildi, kuvai milliyeye karşı kurulan çeteler, onlarla mücadele edenler vardı. Yunana kurşun sıkmak haramdır diye fetva verenler ve bu fetvaya uyanlar vardı.
Hocam öyle de sonuçta kazandık. İstisnalar kaideyi bozmaz. Gerçi bunlar o kadar da istisna değiller ama olsun.
Halkı medya yönlendiriyor, halk ne istediğini bilmiyor, normal şartlar altında siyasiler halkın istediğini yapmalı değil mi ama bizde halk siyasilerin istediğini savunuyor. Bunun bin tane örneği var mesela çık bugün sokağa Türkiye İsrail ilişkileri nasıl olmalı diye sor millet kahrolsun İsrail der, Cumhurbaşkanı çıkıp İsrail ile aramızı düzeltmek istiyoruz desin dün İsrail'e lanet okuyan adam İsrail ile ilişkiler iyileştirilmeli diyecektir bunu ikimizde biliyoruz.

Halk şu an o kadar cahil bırakıldı ki o kadar koyun gibi güdülmeye alıştı ki ne istediğini ne olması gerektiğini kendi idrak edemiyor, o yüzden halk kendini bu hale getireni hala evliya gibi peygamber gibi görüyor.

Senin iyi niyetini anlıyorum fakat sen medya gücünü ve bu medyanın insanlar üstündeki etkisini tam olarak göremiyor gibisin. Karşında göz göre göre yalan söyleyebilecek kişiler ve buna inanacak halk var. Mesela sen 1995 doğumlusun, karşındaki adam çıkıp bu adam 1996 yılında şurada yolsuzluk yaptı dese sen çıkıp "ben 95 doğumluyum o tarihte nasıl yolsuzluk yapayım" desen bile millet senin hakkında 96 da yolsuzluk yapmış bu der.

Gelelim senin sorduğun sorular;
-Kurtuluş savaşında savaşanlar halkın evlatlarıydı buna rağmen malını parasını ordudan saklayanlar çıktı.
-Kurtuluş Savaşı zamanında halk düşündüğün kadar masum ve yardım sever değildi, kuvai milliy,eye karşı kurulan çeteler, onlarla mücadele edenler vardı. Yunana kurşun sıkmak haramdır diye fetva verenler ve bu fetvaya uyanlar vardı.
Hocam haklısınız ama düşünün. Sedat Peker çıkıyor. Şöyle şöyle diyor. Nasıl da gündem oluyor. Adam parti başkanı olsa, doğru düzgün birisi olsa sağlam destek bile alır.
Ben niye yapamayayım?

Hayır abicim fazla takmıyorsun. Herkesin böyle olması gerekli ve birilerinin elini taşın altına koyması lazım. Yok sen başaramazsın yok sen değiştiremezsin. Böyle devam etmez.

Hocam öyle de sonuçta kazandık. İstisnalar kaideyi bozmaz. Gerçi bunlar o kadar da istisna değiller ama olsun.

Hocam haklısınız ama düşünün. Sedat peker çıkıyor. Şöyle şöyle diyor. Nasıl da gündem oluyor. Adam parti başkanı olsa, doğru düzgün birisi olsa sağlam destek bile alır.
Ben niye yapamayayım?

Muhsin yazıcıoğlunu hatırlıyor musun bilmiyorum hani öldükten sonra milyonlarca seveni olduğu anlaşılan fakat girdiğim seçimde %1 oy alabilen birisi. Halk çok seviyordu, öldüğünde milyonlarca kişi üzülmüştü, yas tutmuştu ama iş oy vermeye gelince nedense onu çok sevenler oy vermemişti. Bu arada ben seni desteklerim olduğum bölgeden aday olursan senin için oy bile isterim belki bu zinciri kırar başarılı olursun fakat halkın düşünce yapısı gerçekten akla mantığa uygun değil. Halk seni sever, peşinden gider ama seçimden önce bölgenin tanınmış ailelerinden birinin bir üyesi çıkar millete "ben seçilirsem oğlunuza kızınıza şu şu şirketlerde iş ayarlayacağım, şuralara imar vereceğim" diye kanunsuz ve etik olmayan sözler verir senin peşinden giden insanlar oy vereceği zaman o adama oy atar. Çünkü bizim insanımız haksızlık kendine yapılmadığı sürece umursamaz, eğer torpil ona karşı yapıldıysa kötüdür fakat kendi kızına oğluna torpil yapıldıysa "ama bizim oğlan hakketti" olur. Dediğim gibi tüm bunları hevesinizi kırmak için söylemiyorum sadece sistemin ne kadar yozlaşmış olduğunu halkın ve siyasilerin ne kadar bozulduğunu ve çok küçük bir azınlığın bundan şikyetçi olduğunu söylemek için yazdım.

Başında söylediğiniz "halkı kurtarma işi" var ya heh işte o halk bu durumdan bu bozulmadan kurtulmak istemiyor sadece torpilin başkasına değil kendisine yapılmasını istiyor.

Başka partiler adam kayırınca ortalığı yıkanlar kendi partileri kayırınca "ama onlar da yapıyor"dan fazla bir şey söyleyemiyor, her partinin belediyesinde torpil adam kayırma gırla ama herkes başkasının kayırdığını söylüyor.

Muhsin yazıcıoğlunu hatırlıyor musun bilmiyorum hani öldükten sonra milyonlarca seveni olduğu anlaşılan fakat girdiğim seçimde %1 oy alabilen birisi. Halk çok seviyordu, öldüğünde milyonlarca kişi üzülmüştü, yas tutmuştu ama iş oy vermeye gelince nedense onu çok sevenler oy vermemişti. Bu arada ben seni desteklerim olduğum bölgeden aday olursan senin için oy bile isterim belki bu zinciri kırar başarılı olursun fakat halkın düşünce yapısı gerçekten akla mantığa uygun değil. Halk seni sever, peşinden gider ama seçimden önce bölgenin tanınmış ailelerinden birinin bir üyesi çıkar millete "ben seçilirsem oğlunuza kızınıza şu şu şirketlerde iş ayarlayacağım, şuralara imar vereceğim" diye kanunsuz ve etik olmayan sözler verir senin peşinden giden insanlar oy vereceği zaman o adama oy atar. Çünkü bizim insanımız haksızlık kendine yapılmadığı sürece umursamaz, eğer torpil ona karşı yapıldıysa kötüdür fakat kendi kızına oğluna torpil yapıldıysa "ama bizim oğlan hakketti" olur. Dediğim gibi tüm bunları hevesinizi kırmak için söylemiyorum sadece sistemin ne kadar yozlaşmış olduğunu halkın ve siyasilerin ne kadar bozulduğunu ve çok küçük bir azınlığın bundan şikyetçi olduğunu söylemek için yazdım.

Başında söylediğiniz "halkı kurtarma işi" var ya heh işte o halk bu durumdan bu bozulmadan kurtulmak istemiyor sadece torpilin başkasına değil kendisine yapılmasını istiyor.

Başka partiler adam kayırınca ortalığı yıkanlar kendi partileri kayırınca "ama onlar da yapıyor"dan fazla bir şey söyleyemiyor, her partinin belediyesinde torpil adam kayırma gırla ama herkes başkasının kayırdığını söylüyor.
Haklısınız hocam.
Halk kendisi kaşınıyor. Sonra ağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı