Balkonumuza Gelen Muhabbet Kuşu (Kendim İçin Değil Kuş İçin...)

TpszTelevizyon

Kilopat
Makaleler
24
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği
cWQjSOM.jpg

eGxUTEq.jpg

St3EkyK.jpg

A9T1o0P.jpg

Burada kenara tutunmak istiyordu.

bvieDkF.jpg

Tutunmasını sağlayacak dal görevinde bir çubuk ile sorunu çözdük. Koyar koymaz üstüne çıktı. Uykusu vardı ve açtı... Karnını doyurdu, şimdi uyuyor.

VwJd7Gg.jpg

Balkonda cıyak cıyak bağırıyordu. Babam uzun uğraşlar sonra eline yem koya koya sağa uçtu, sola uçtu en sonunda yeme gelerek yakaladı.

Kuş açtı ve yorgundu. İlk başta salalım dedik ama sonra gönlümüz el vermedi. Durum bakacağız gibi gözüküyor. Annem ile babam isim koydular bile... İsmi: Kısmet. :)

Yarın kafes bakacak babam. Şu ana kadar hiç hayvan beslemedim. Bir küçükken balık beslemiştim. :)

Şimdi ne yapılır ne edilir bilmiyoruz. Babam küçük bulgurlardan koydu birde su koydu. Yemeğini yedi soyunu içti. Durduğu çubuğun yanına marul sıkıştırdık, didikledi biraz ama uykusu var, karnını doyurdu, suyunu içti şu an uyumaya çalışıyor.

Ne yapılır? Ne edilir? Nasıl bakılır? Elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalıştık kuşa, ama yeterli mi?

Bizimkiler kuşun ismini Cengo olarak değiştirdi. :) Benim ismim Cengiz. Kuşta Cengo... Arkadaşlarım derdi genelde bana Cengo. Sevdiğim de bir kısaltma. Evde oldu 2 Cengiz. :D

Şaka maka heyecanlandım. :)

Eklemek istediğiniz not. Kuşun sevdiği yiyecekler. Ve benzeri tüm yorumlara açığım.

Ben tam 8 tane kuşa birden baktım masrafı fazla sana söyleyim. Önce vitamin alacaksın suyunun içine 1 çay kaşığı at 1 hafta sonra suyunu değiştir ama bu sefer koyma vitamin yani 1 hafta koy 1 hafta koyma.Sonra bit ilacı lazım onuda aldıktan sonra haftada 1 gün belirle ve o günlerde kanatlarının altına ve her yerine sık ki bitlenmesin. Kafesine bir de gaga taşı lazım onuda al kuşun ulaşabileceği bir yere tak. Altını değiştirirken selpak kullan ki kakasının suyunu emsin :D gazete kullanırsan bitlenme şansı yükselir ayrıca gazeteyi yer. Yem olarak meyveli yem kullan. Kuşun erkek konuşturmak istersen konuşturucu yemler var onları kullan ama kaliteli olsun. Sana ancak bu kadar anlatırım ama sorun varsa sor memnuniyetle cevaplarım.

Ehehe. Bendede var muhabbet kuşu. Yalnız etrafa çok pisler kafesten çıkarınca haberiniz olsun. :)

Ne yapsak bakabilecek birine mi versek... :D Sevimli ama masraflı. Birde çok ilgi istiyor sanırım.

Muhabbet Kuşlarının severek yediği diğer yiyecekler: tahıllar, buğday, arpa, mısır, bisküvi, yumurta’dır. Ancak bu tip besinler Muhabbet Kuşlarının aşırı şişmanlamasına neden olacağı için azar azar verilmelidir. Muhabbet Kuşlarına verilen besinlerin taze olmasına özen gösterilmelidir. Bayat veya bozulmuş yiyecekler Muhabbet Kuşlarının sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Muhabbet Kuşlarına verilmemesi gereken yiyecekler: Yağlı peynir, sucuk, bonbon, tatlı ve tuzlu yiyecekler, kızarmış et…

Muhabbet Kuşlarının kafesinde bulunması gereken sulukta her zaman temiz su bulunmalıdır. Belirli aralıklarla suluk ve içerisinde bulunan su temizlenmeli ve tazelenmelidir. Vitamin takviyesi için sularına multi-vitamin damlatılması oldukça faydalı olur. Mineral tabletleri de ek olarak kullanılabilir. Muhabbet Kuşları yemlerinin kabuğunu bırakarak içindekini yediği için yemliklerde bulunan kabuklar, yemliğin dolu gözükmesine neden olur. Bu nedenle düzenli olarak kontrol yapılmalı ve yemlikten kabuklar atılarak yemlik tekrar yemle doldurulmalıdır.

Bir hobici ve üretici olarak öncelikle eve aldığınız için tebrik ederim hocam. Fotoğraf çok net değil fakat erkek bir kuşa benziyor 2-2.5 aylık yem kırabilir düzeyde. Muhabbet kuşu yemi kafesi ve mineral blok alarak rahatça bakarsınız ilk bir hafta çıkarmayın kafesten evi tanısın. Yoksa çok çarpar kendini. Ortama alışsın streslidir şimdi o. Elden yem vererek alıştırabilirsiniz kendinize. Kolay gelsin.:)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı