Balon gibi patlayan oyunlar

Cyberpunk 2077'ye balon diyenlerin çoğunun oyunu oynamadığına inanıyorum. Vaat edilen şeylerin bir kısmını veremediyse de abartıldığı kadar kötü bir yapım değil. AAA, RPG yapmaya totoları yememiş yönetim ekibinin geliştiri ekibe bir kazığı. Ayrıca yeni yetme bir firma olup AAA devasa oyunu tüm donanımlara çıkarmaya çalışmakta cabası. Yalnız yapılan yorumlar bunlardan uzak "BaLaon YhA" seviyesinde.

Üzülüyorum be sana CP77 meze oldun milletin ağzına. :D
Oyunu 1.06 yamasında oynuyorum. Sistem özelliklerim gayet yeterli. ilk 1 saat içerisinde oyunda sürekli UI bugları yüzünden 3 kez oyunu açıp kapattım. Her çıktığımda oyun dili sıfırladı. Oyuna girdiğimde NPC ler yüklenmedi. Arabayı çağırıp bindikten sonra biraz ilerleyene kadar geçen sürede kaplamalar yüklenmeyip kaplamalar sonrasında yüklendi. Görevler buga girdi. Silah çekemedim 2 görevde. Bunlar sadece 1 saat içinde oldu. Oyun geliştirmeyle uğraşan biri olarak oyunu kolayca kötülemenin ne kadar saçma bir şey olduğunun farkındayım. Mesele oyunun iyi ya da kötü olması değil. Oynanmıyor olması. Bu konuda gelen her isyanı sonuna kadar kabul etmekten başka çareleri yok. Bu kadar gazlanan bir oyunda teknik olarak resmen bir amatör geliştiricinin oyunundan farksız teknik detay hislerini hissetmenin oyunun "kötü" olmasından başka da bir açıklaması yok.

Oyunu oynamadan buglı olduğunu iddia edip sadece kendi favori oyunundan daha güzel diye bok atmak da ne kadar güzel kafaymış ya, güzelim oyun medya kurbanı oldu yemin ederim. Oynayanların bir tanesi bug gösteremiyor, ne kadar tuhaf.

Oyunu oynamadan buglı olduğunu iddia edip sadece kendi favori oyunundan daha güzel diye bok atmak da ne kadar güzel kafaymış ya, güzelim oyun medya kurbanı oldu yemin ederim. Oynayanların bir tanesi bug gösteremiyor, ne kadar tuhaf.
Bug gösteremiyor mu? Youtube bu videolar ile dolu, yapılmış yüzlerce kolaj videosu var. Burada tepki gösterilenler oyun çıkmadan önce söylenen vaadlerin gerçekleştirilmemesi, yalan söylenmesi ve oyunun berbat bir çıkış yapması. Aşağıdaki videoyu izlersen gayet güzel anlatıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim favorim, oyun çıkmadan kısa önce söyledikleri "Cyberpunk 2077 Standart PS4 ve Xbox One'da Şaşırtıcı Bir Şekilde İyi Çalışıyor" yalanı. Bahsi geçen konsollarda nasıl çalıştığı belli hatta oyun satıştan kaldırıldı. Merak edersen aşağıdan okuyabilirsin, yabancı basında da yer alıyor. Daha bunun gibi büyük küçük onlarca YALAN ve aldatmaca demeçleri bulunuyor. Oyun çıkışından itibaren şirketin hisse değerleri çakıldı, dava üzerine dava açıldı.

Bug gösteremiyor mu? Youtube bu videolar ile dolu, yapılmış yüzlerce kolaj videosu var. Burada tepki gösterilenler oyun çıkmadan önce söylenen vaadlerin gerçekleştirilmemesi, yalan söylenmesi ve oyunun berbat bir çıkış yapması. Aşağıdaki videoyu izlersen gayet güzel anlatıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim favorim, oyun çıkmadan kısa önce söyledikleri "Cyberpunk 2077 Standart PS4 ve Xbox One'da Şaşırtıcı Bir Şekilde İyi Çalışıyor" yalanı. Bahsi geçen konsollarda nasıl çalıştığı belli hatta oyun satıştan kaldırıldı. Merak edersen aşağıdan okuyabilirsin, yabancı basında da yer alıyor. Daha bunun gibi büyük küçük onlarca YALAN ve aldatmaca demeçleri bulunuyor. Oyun çıkışından itibaren şirketin hisse değerleri çakıldı, dava üzerine dava açıldı.

Bütün kolajlar aynı ilk gün bug görüntülerini kullanıyor, o youtuber çok biased ve biraz da mal bu arada, kesinlikle güvenilmez.

Ortada bir yalan yok, her şey çok basit, sen yeni çıkmış bir oyunun 10 yıllık donanıma yapılan portunda kusursuz çalışmasını bekleyemezsin. Beklenenden iyi çalışıyor gerçekten de, çünkü mantıklı düşünüldüğünde beklenen hiç çalışmaması, bu kadar.

Ki bunların hiçbiri önemli şeyler değil, çünkü oyun bütün bu ''problemlere'' rağmen en az Witcher 3 kadar efsane olmaya aday bir oyun. Önemli olan tek şey bu. Bug dediğin nedir iki üç patch atarsın düzelir, ki düzelttiler de neredeyse bütün bugları ikinci ve üçüncü hotfixde.

Heh bak az kalsın asıl soruyu sormayı unutuyordum; Sen oyunu oynadın mı kendin, yoksa sadece ordan burdan okuduğunla doldun ve rastgele edindiğin yalan yanlış fikirleri etrafa mı yayıyorsun?

Son düzenleme:
Bütün kolajlar aynı ilk gün bug görüntülerini kullanıyor, o youtuber çok biased ve biraz da mal bu arada, kesinlikle güvenilmez.

Ortada bir yalan yok, her şey çok basit, sen yeni çıkmış bir oyunun 10 yıllık donanıma yapılan portunda kusursuz çalışmasını bekleyemezsin. Beklenenden iyi çalışıyor gerçekten de, çünkü mantıklı düşünüldüğünde beklenen hiç çalışmaması, bu kadar.

Ki bunların hiçbiri önemli şeyler değil, çünkü oyun bütün bu ''problemlere'' rağmen en az Witcher 3 kadar efsane olmaya aday bir oyun. Önemli olan tek şey bu. Bug dediğin nedir iki üç patch atarsın düzelir, ki düzelttiler de neredeyse bütün bugları ikinci ve üçüncü hotfixde.

Heh bak az kalsın asıl soruyu sormayı unutuyordum; Sen oyunu oynadın mı kendin, yoksa sadece ordan burdan okuduğunla doldun ve rastgele edindiğin yalan yanlış fikirleri etrafa mı yayıyorsun?
Crowbat taraflı falan değil, CP 2077 en sevdiğim 2. oyun oldu ama o videoyu gülerek izledim.
Eğer oyunu Bethesda yapmış olsaydı buglar eleştrilmeyecekti bile, Todd otursun fanlar fixliyor zaten :p.

Ortada yalan var, sahte oynanış videosu gösterdiler. Bir sürü mekanik çıkartıldı z bıçakları ile duvarlarda gezebilmek gibi.
10 yıllık donanım RDR2 açıyor, nasıl beklenen hiç çalışmaması? :D PC ve konsol grafikleri CP77'den çok daha iyi.
Port'un bu kadar rezil çıkmasının sebebi PC'ye geliştirip konsola port etmiş olmaları. Yapımcılar bile çıkıp beceremedik özür dileriz derken bunları kabul etmemen senin taraf tuttuğunu gösterir.

Dunkey objektif bir şekilde inceledi, dediği herşeye katılıyorum.

Ben W3'ü hep overrated buluyordum herkesin söylediği o başyapıtı göremiyorum. Bunun en büyük sebebi combat sistemi kötü, hikaye zayıf, W3'ü sevme sebebim karakterleri, atmosferi ve müzikleri.

Ama ben aradığım başyapıtı CP 2077'de buldum. Oyundan çıkartılan onca içeriğe rağmen Skyrim kadar geniş bir build imkanı sunması çok tatmin etti.
Bugları optimizeyi bir kenara bırakarak incelediğimde tek eksisi, seçimlerin hiçbirşeye etki etmemesi. Karakter geliştirme sistemi bu kadar güzel olmasa oyun RPG bile değil.

Allah için Cyberpunk için kendi konumda beni linç eden boş savunucular çıksın da yine savunsunlar hadi, yoksa yakında tek tek isimlerini etiketleyip bizzati kendim çağıracağım kendilerini konuya. Çok gülüyorum çooook ahahahaha bir dünya para verdiniz bu yüzden sevdiniz kabul edin artık. İçim içim yanıyorsunuz paramız çöp oldu diye ama açıklamaya korkuyorsunuz. Şimdilerde adım başı gömen konularla doldu heryer her forum herkes de bir anda kötüler oldu, o savunuculardan eser kalmadı. 🤣🤣🤣
Cyberpunk 2077'ye balon diyenlerin çoğunun oyunu oynamadığına inanıyorum. Vaat edilen şeylerin bir kısmını veremediyse de abartıldığı kadar kötü bir yapım değil. AAA, RPG yapmaya totoları yememiş yönetim ekibinin geliştiri ekibe bir kazığı. Ayrıca yeni yetme bir firma olup AAA devasa oyunu tüm donanımlara çıkarmaya çalışmakta cabası. Yalnız yapılan yorumlar bunlardan uzak "BaLaon YhA" seviyesinde.

Bana göre tarihin en balon oyunu E.T'dir. Balon tanımının tam tarifidir kendisi. Cyberpunk geliştirilme aşamasında birkaç sima yüzünden takla attırılmış bir oyun sadece. Zamanla da kendini toparlayacak. He siz şimdi diyeceksiniz vermiş 250 ₺ ağlıyor. Yok be abi her sene birbirinin aynısı yapımlara 399 ₺ vereceğime, lokalize edilmiş muhteşem Türkçe dil seçenekli Action-Adventure bir oyuna 250₺ veririm yani. (Bakın altını çiziyorum Action-Adventure o da zorlan son anda.)

Üzülüyorum be sana CP77 meze oldun milletin ağzına. :D
Yalnız muhteşem Türkçe desteğinden ben sadece alt yazı beklemezdim. Evet alt yazı olması güzel bir şey ama muhteşem de denilmez. İsteseler 1 ayda yama çeker bizim millet. Ayrıca uzun zaman önce sildiğimden şimdi düzelttiler mi bilmiyorum ama oyunu her açışta dil ayarlarını tekrar tekrar yapmak insanı bezdirir gider ingilizce öğrettirir. Bu konuda oyunu ayakta alkışlıyorum eğitime katkı sağlamış oluyor.

Son düzenleme:
Komik şakaymış.
Arkadaşlar sanırım sorunlarınız var. Adam konuda "2-3" yıl arası demek istemiş siz "2013"e bakıyorsunuz lütfen biraz beyninizi çalıştırın. "The Last Of Us Part II" "2020"de çıktı siz hala ısrarla anlamamaya çalışıyorsunuz sanırım.
The Last of Us Part II diyenlerin oyunu oynamayıp sadece herhangi bir YouTuber'dan izlediğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam.

.d?

Hocam bu oyunu izleyen insanın bile bu oyuna kötü diyebileceğini sanmıyorum.
Herkesin görüşü kendine mesaj kasmaya falan mı çalışıyorsunuz?

Crowbat taraflı falan değil, CP 2077 en sevdiğim 2. oyun oldu ama o videoyu gülerek izledim.
Eğer oyunu Bethesda yapmış olsaydı buglar eleştrilmeyecekti bile, Todd otursun fanlar fixliyor zaten :p.

Ortada yalan var, sahte oynanış videosu gösterdiler. Bir sürü mekanik çıkartıldı z bıçakları ile duvarlarda gezebilmek gibi.
10 yıllık donanım RDR2 açıyor, nasıl beklenen hiç çalışmaması? :D PC ve konsol grafikleri CP77'den çok daha iyi.
Port'un bu kadar rezil çıkmasının sebebi PC'ye geliştirip konsola port etmiş olmaları. Yapımcılar bile çıkıp beceremedik özür dileriz derken bunları kabul etmemen senin taraf tuttuğunu gösterir.

Dunkey objektif bir şekilde inceledi, dediği herşeye katılıyorum.

Ben W3'ü hep overrated buluyordum herkesin söylediği o başyapıtı göremiyorum. Bunun en büyük sebebi combat sistemi kötü, hikaye zayıf, W3'ü sevme sebebim karakterleri, atmosferi ve müzikleri.

Ama ben aradığım başyapıtı CP 2077'de buldum. Oyundan çıkartılan onca içeriğe rağmen Skyrim kadar geniş bir build imkanı sunması çok tatmin etti.
Bugları optimizeyi bir kenara bırakarak incelediğimde tek eksisi, seçimlerin hiçbirşeye etki etmemesi. Karakter geliştirme sistemi bu kadar güzel olmasa oyun RPG bile değil.
Crowbat popülist herifin teki, izleneyim diye genel oyuncu kitlesi ne diyorsa onu diyor. Bir tane videosu yok bunun aksini yaptığı. Lütfen linkle varsa da döt olayım, lütfen.

PCde geliştirilip konsola port edildiği için böyle olduğunu birkaç kez ben de söyledim reddetme yok. Kabul etmediğim şey, oyunu satın bile almamış hıyarların bu küçük ve önemli bilgiyi yok sayarak ''Cyberpunk'ı 10 yıllık konsolumda 4 milyar fps ile oynayamıyorum ınga ınga'' şeklinde yorumlar yaparak ortalığı karıştırması.

Witcher 3'e combat ve hikaye zayıf demen, oyun tasarımıyla alakalı pek bir bilgin olmadığını gösteriyor sadece, başka bir şeyi değil. Sebep olarak ufakça bahsetmem gerekirse, oyun adventure-rpg, aksiyon değil, dolayısıyla dövüş mekanikleri tasarım önceliği olarak epey arka planda kalıyor doğal olarak. Kaldı ki combat kötü bile değil yani, sadece biraz kolay o kadar. Hikaye için de, sadece Ciri'nin etrafında geçen ana hikaye epey zayıf o yüzden kısmen haklısın. Ama dediğim gibi, oyun düz bir adventure oyunu değil(adventure-rpg), dolayısıyla asıl odak oyunun ana hikayesi değil de, dünyanın ve karakterlerin bu hikayeden ne kadar etkilendikleri değiştikleri. Yani asıl olay ana hikaye değil de, Bloody Baron, Skellige Varis seçimi, Novigrad arka sokakları, Hearts of stone ve Blood and Wine idi. Kendini epey bir zorlaman lazım bu quest lineları eleştirebilmek için. Bu arada daha bunlarla beraber giden side questlerin bahsini bile açmadığımı da şiddetle belirtmek isterim.

Bi önceki paragraf ile bitirecektim normalde ama gülmeden geçemeyeceğim; ''Skyrim kadar geniş bir build imkanı'' mı? Hahahahaha. Peki ala. Siz ne derseniz o olsun madem. Geniş build imkanıymış. Hahahahaha. Skyrim? Hahaha.

Neyse, iyi oyunlar.

Bi önceki paragraf ile bitirecektim normalde ama gülmeden geçemeyeceğim; ''Skyrim kadar geniş bir build imkanı'' mı? Hahahahaha. Peki ala. Siz ne derseniz o olsun madem. Geniş build imkanıymış. Hahahahaha. Skyrim? Hahaha.

Neyse, iyi oyunlar.
20210215_124540.jpg

Geri
Yukarı