Bankaya 2.000.000 TL yatırılırsa aylık ne kadar faiz gelir?

Bankaya bağlı olarak aylık 70-80K getirisi olabilir. Tabii 32 güne bir sürekli yenilemeniz lazım.

Yanlış hatırlamıyorsam Akbank en çok faiz oranı veren bankaydı, yıllık %47 faiz oranı olması lazım.

Bu 200K yatırılırsa 7-8K getirir olarak mı düşünülmeli yoksa faiza oranı paranın miktarına göre artıyor mu?

Gerçi faiz de iki ucu keskin bıçak. Dolar olarak tuttuğunda paranın değerini korumak garanti, faizde ise yatay seyrederken para kazanabilirken, o tüm kazanımın bir kur sallantısında buhar olup ana paranın değer yitirmesi riski de var.

@kino
Yıllık faiz oranına göre hesaplanıyor, yani örnek vereyim 200K yatırdın diyelim. 32 gün için yatırdın ve sana 32. günün sonunda 7.5-7.8K TL getirisi olacaktır.

Ama söylediğiniz gibi, olası kur sallantısında para normaldeki gibi buhar oluyor. Yüksek miktarlarda Dolar almak çok mantıklı bir hareket olacaktır, yahut elimdeki para TL ben aylık çalışırmış gibi para kazanmak istiyorum diyen olursa da faiz iyi seçenek gibi. Hiç yoktan elinde bomboş durmasından iyidir mantığı.

Gene de ben ya Dolar ya da Altın gibi değer kazanan veya değerini koruyan para-maden birimlerine yatırım yapardım.

@Motionless IN White ben de dolarda tutuyorum. Faiz işi çok sakat, aylık nakit getiriyor iyi hoş da 3 senede 4 kat değer kaybeden para birimi olunca da bel bağlayamıyorsun.

1 milyon TL koysan ve Haziran ayındaki gibi %10-15 anlık değer kaybetse 2 aylık faiz getirin bile dolar bazında kaybını karşılayamıyor direkt eksi yazıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı