Bannerlord'un abartılması

@Kemânkeş- Bak mesela sana ekibin son birkaç yıldaki büyüklüğüne oranla neden bu düzeyde oyun çıktığının nedenlerinden birini söyleyeyim. Ekibi 2 kat kadar büyüttüler son birkaç yılda, daha önce asla bu alanda iş almamış kişilere görev verildi. Bir çizimci olabilirsin, bir tasarımcı ya da bir programcı olabilirsin ama kesin olan bir gerçek var; farklı alanda iş geçişi yapmışsan adaptasyon süreci uzun ve gelişim süreci daha da uzun oluyor.

Daha önce kendine kitap yazmaya çalışan, çizim için yeteneği olan birini (bunu okursa anlar o kendini) bütçe kısıtlarından dolayı daha uygun fiyatla çalışacağı için o şirkete alabilirsin. Yalnız bunun sancılı bir sonucu var, projen hayalindeki kaliteyle çıkmaz. O dönemde ben de şu anda olduğum düzeyde değildim, aklımdaki fiyat da gayet makuldu ancak onun bile %60'ına çalışacak kişiler tercih edildi bütçeden dolayı.

Bundan sonraki oyun eğer bu kadro korunursa (ki birkaç kişiye global firmalardan kanca var) sonraki oyun daha iyi çıkar. Yalnız Bannerlord hype'ı sayesinde kazandıkları o iyi bütçeyi (gerçekten iyi bütçe) iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Kritik görevlere yeni eleman getirilirse, şu anda tecrübe kazanmış kişiler elde tutulmazsa istediklerini elde edemezler sonraki oyunda.

Bu arada oyuna iyi ya da kötü demiyorum, iyi olan kısımları da var kötü olan kısımları da yalnız tartışmayacağım bir gerçek var; oyun çok eksik durumda. Oyunun serbest yapısı ve mod desteği sayesinde uzun süre oynanabiliyor, keyif de veriyor ancak eksik olduğu gerçeğini maalesef şu an için değiştirmiyor.

Son düzenleme:
Güzellik görecelidir olmasa bile bunu söylemek için erken değil mi?

Daha ne kadar erken olsun hocam erken erişim diyorsunuzda oyun karşı basında 60 dolar olarak satılıyor tam fiyat bu oyun için ne kadar gerekli ha yiyorsa Türkiye içinde aynı fiyatı yapsınlar 200'ün üstüne çıksaydı olay olurdu zaten.

60 dolar olarak satılıyor tam fiyat bu oyun için ne kadar gerekli ha
Sen mi karar veriyorsun buna? Bence parasını hak eden bir oyun çünkü ben mount and blade türünü seviyorum çok fazla oynadım ve sıkılmıyorum. Bana 60 dolar olup 15-20 saat içinde biten bazı oyunlardan çok daha fazla hak ediyor. Ayrıca multiplayer kısmı da var. Bugün warband sadece multiplayer olarak bile binlerce kişi tarafından oynanıyor.

Mound & Blade fanları için sorun yok zaten. Adamlar oyunu yapan insanlardan daha iyi çalışıp oyun değiştirecek modlar yapıyorlar. EA bitsin, 1 gün bile olmayan oyun zevkinizi alırsınız.

Talewords gibi bir firmadan çok bir şey beklememek gerek bence. Çok oyunları yok, bütçe sıkıntısı yaşıyorlar, tecrübeli eleman sayısı az. Zamanla gelişeceklerdir. Ha Steam satışlarında 1-2 Hafta boyunca hep ilk 3'te kaldı yani iyi kazançları olmuştur.

Oyunun eksiklikleri var ama bir çok kişiye en az 20 saat oynanış sunuyor. Bir çok insan 100 saati rahatlıkla geçiyor. Ama işte sorun şu 20 saatten sonra sıkmaya başlıyor. Acilen içerik gelmeli. Büyük bir görev paketi olabilir mesela.

Sen mi karar veriyorsun buna? Bence parasını hak eden bir oyun çünkü ben Mount and Blade türünü seviyorum çok fazla oynadım ve sıkılmıyorum. Bana 60 dolar olup 15-20 saat içinde biten bazı oyunlardan çok daha fazla hak ediyor. Ayrıca multiplayer kısmı da var. Bugün Warband sadece multiplayer olarak bile binlerce kişi tarafından oynanıyor.

Oyunlar fiyata göre değerlendirilir 60 dolarlık bir oyun AAA olması gerekiyor RDR 2 tlou 2 Cyberpunk 2077 gibi hatta Cyberpunk bile 40 dolar satılıyor şu an o oyun Max 40 dolarlık 40 dolarada şu an Mafia remake gibi yapımlar geliyor oyun 60 dolara değecek bir oyun değil sen beğenirsin beğenmezsin ama topluluk kuralları tekil değil çoğul kişilerden belirlenir oyun dünyasında bir oyuna 60 dolar vereceksem AAA olması gerekiyor.
Talewords gibi bir firmadan çok bir şey beklememek gerek bence. Çok oyunları yok, bütçe sıkıntısı yaşıyorlar, tecrübeli eleman sayısı az. Zamanla gelişeceklerdir. Ha Steam satışlarında 1-2 hafta boyunca hep ilk 3'te kaldı yani iyi kazançları olmuştur.

Oyunun eksiklikleri var ama birçok kişiye en az 20 saat oynanış sunuyor. Bir çok insan 100 saati rahatlıkla geçiyor. Ama işte sorun şu 20 saatten sonra sıkmaya başlıyor. Acilen içerik gelmeli. Büyük bir görev paketi olabilir mesela.

Çok iyi kazançları var fakat güzel Update bile getirmiyorlar aldıkları para yı keşke biraz oyuna yatırsalar.

Geri
Yukarı