Bas gitarı bilgisayara nasıl bağlarım?

ayas

Centipat
Yeni bas gitar çalmaya başlamış birisi olarak evdekileri rahatsız etmemek ve çalışırken daha rahat olmak için şu anlık amfi yerine kulaklıkla çalışmak istiyorum. Kulaklık olarak HyperX Cloud 2 kullanıyorum (ses kartı sayesinde USB'den bağlıyorum bilgisayara), kulaklığımın Surround vs. özelliklerini kaybetmeden ve ses kartından vazgeçmeden gitarımı bilgisayara bağlayıp söz konusu kulaklıktan ses almam mümkün mü?

Not: Doğru kategoriye mi konu açtım emin değilim, yanlışsa kusuruma bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neredeyse her seçeneği denemiş biri olarak önerim bir bas gitar prosesörü alman olacaktır. Pedal değil prosesör. Prosesörden alacağın çıkışı jak dönüştürücülerle ister bilgisayara bağla ister doğrudan kulaklığını prosesöre tak istersen müzik setine bağla. En güzel ton bu şekilde elde ediliyor. PC programları falan da var ama iyi bir prosesör her zaman daha iyidir.

Elektro gitar çalıyorum ve Zoom G5 kullanıyorum. Amfi olarak da eski müzik setim var onu kullanıyorum.

Teşekkür ederim fakat daha uygun fiyatlı bir prosesör önerebilir misiniz, gitarı sadece eğlence amaçlı çalıyorum Zoom G5 benim için biraz aşırıya kaçmak olur gibi.

Eğer bas gitar çalacaksan senin için çevresel ses önemli değil. O kulaklıkla olmaz. USB'den bağlayacağın (mesela Focusrite Scarlet Solo gibi) Hi-Z girişli basit bir ekran ses kartı ve analog girişli bir kulaklık gerek. Basit bir DAW ya da amfi simülasyonu ile verimli bir şekilde çalışırsın.

Benim için önemli olan şu anda kullandığım kulaklığı tek çıkış olarak kullanmak. Aynı bilgisayar üzerinden yüksek miktarda oyun da oynuyorum ve büyük ihtimalle önümdeki birkaç yıl boyunca da gitar çalmaktan üstte tutacağım bir aktivite. Yani anlayacağınız benim derdim yeni bir kulaklık almaktan çok gitarımı bu kulaklıkla beraber kullanmak.

O sorun olmaz ki. Yine kullanırsın onu. Bilgisayarda gitar için Hi-Z giriş gerek. Ben şu an Logitech G533 USB 7.1 kulaklık yanında Asus M7F onborard ses kartı-Logitech Z333 kullanıyorum sorunsuz. Bas gitarda önemli olan mono ses, zira center pan'da duyacaksın.

Zoom B1 Four Bass Bu ürün güzel görünüyor. Ben daha önce Digitech RP50 kullandım. Çok daha sonra Zoom G5 aldım. RP50 en ucuz modeldi. Yine de güzel tonlar bulabiliyordum. Diğer arkadaşın önerisi mantıklı ancak hem kullanış açısından kısıtlıyor hem de başlangıç düzeyi için gereksiz. Link verdiğim ürün muhtemelen işini görecektir. Eğer bütçe belirtirsen daha net öneride bulunabilirim.

Ayrıca bu ürünleri araştırıp ikinci el makul fiyata da bulabilmen mümkün. İlla Zoom olması gerekmez. Boss'un da çok güzel prosesörleri var. Vox da güzeldir. Vox Somplab 2b

Son düzenleme:
Benim için önemli olan şu anda kullandığım kulaklığı tek çıkış olarak kullanmak. Aynı bilgisayar üzerinden yüksek miktarda oyun da oynuyorum ve büyük ihtimalle önümdeki birkaç yıl boyunca da gitar çalmaktan üstte tutacağım bir aktivite. Yani anlayacağınız benim derdim yeni bir kulaklık almaktan çok gitarımı bu kulaklıkla beraber kullanmak.
O kulaklığın içinde ayrı bir ses yongası olduğu için Usb ve müzikal kalitesi çöptür. O yüzden de kul-la-na-maz-sın! Dediğim gibi 710TL bir Scarlet al, bir de 290TL'ye kulaklık al, ücretsiz bir VSTi ile bunu çöz.

Zoom B1 Four Bass Bu ürün güzel görünüyor. Ben daha önce Digitech RP50 kullandım. Çok daha sonra Zoom G5 aldım. RP50 en ucuz modeldi. Yine de güzel tonlar bulabiliyordum. Diğer arkadaşın önerisi mantıklı ancak hem kullanış açısından kısıtlıyor hem de başlangıç düzeyi için gereksiz. Link verdiğim ürün muhtemelen işini görecektir. Eğer bütçe belirtirsen daha net öneride bulunabilirim.

Ayrıca bu ürünleri araştırıp ikinci el makul fiyata da bulabilmen mümkün. İlla Zoom olması gerekmez. Boss'un da çok güzel prosesörleri var. Vox da güzeldir. Vox Somplab 2b

Bütçe olarak 500-600TL gibi bir şeyi karşılayabilirim şu anlık, o fiyat aralığında bu problemi çözmek istiyorum.

O kulaklığın içinde ayrı bir ses yongası olduğu için Usb ve müzikal kalitesi çöptür. O yüzden de kul-la-na-maz-sın! Dediğim gibi 710TL bir Scarlet al, bir de 290TL'ye kulaklık al, ücretsiz bir VSTi ile bunu çöz.

O kulaklığın müzikal kalitesinin iyi olup olmaması benim için önemli değil. Herhangi bir efekt kullanmayı da düşünmüyorum, dediğim gibi benim derdim tek çıkış üzerinden hem bilgisayardan gelen sesi duymak (oyun, Discord, video vs.) hem de bu kulaklığın hiçbir özelliğini değiştirmeden gitarın sesini aynı kulaklıktan almak.

Ben olsam Zoom B1 Four Bass alıp bir de şu Jak dönüştürücüden alıp doğrudan kulaklığa bağlardım. Prosesörler sesi önden işlediği için kulaklıkta iyi tonlar alabilirsin. Hem amfi modellemesi de var. Kendine özel ton yazma şansın var. En önemlisi bu şekilde her yere bağlayabilirsin ve sahnede de kullanma şansın var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı