Başarılı olmak için sosyal hayattan arınılmalı mı?

Akeron

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
YDT ve TYT'ye çalışacağım, boş zamanlarımda resim yapmak, evrenle ilgili araştırmalar yapmak istiyorum lakin kafamda bir soru var; bunları yaparken konuştuğum insanlarla konuşmayı kesmem gerekir mi? Ara sıra kafa dağıtmak iyi olabilir diyeceksiniz fakat konuştuğum kişilerle genelde Instagram'dan konuşuyoruz, yüz yüze değil ve çoğu toxic ilişkilerden oluşuyor, aynı zamanda konuşunca kendimizi kaptırabiliyoruz ve konuşma saatler sürüyor, felaket zaman kaybı yaratıyor. Bu da yetmezmiş gibi irtibat kurduğum insanları hep aklımda tutuyorum, en ufak laflarında alınıp tüm gün kafamı ona yoruyorum. Sorun da burada patlıyor. Herkesi salıp tamamen derse ve araştırmaya gömülmek, bu sırada resim çizmek gibi sosyallik gerektirmeyen konularda kendini geliştirmek, çeşitli araştırmalar yapıp yalnız başına daha çok şey öğrenmek mantıklı mı? Yoksa bunun yerine ders dışında boş zamanlarımda insanlarla irtibat halinde kalayım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal hayat sosyal medya üzerinden olmaz. Zaten öyle birinin varlığı da hayatında çok büyük bir alan kaplamıyordur.
Çoğunlukla sosyal medyadan iletişim kurup daha nadir zamanlarda buluşmak, umarım doğru anlamışsınızdır. :3

Eğer kendinizi derece öğrencisi olarak görmüyorsanız kesinlikle sosyal hayattan arınmak saçmalık. Mevcut sistemde mecburen kendinizi belli noktalarda sosyal hayattan sınırlamanız gerek fakat bunun sınırını bilmelisiniz ne tamamen kesmeli ne de sonuna kadar açmalısınız. Zaten dil öğrencisi iseniz çok yoğun bir programınız olduğunu sanmıyorum kendinize vakit ayırın.

Merhaba Sevgili Akeron! Şimdi zor bir süreçten geçiyorsun benim kanaatim sosyal hayatını minimuma indir hep bırakma ama en alt düzeye getir. Arkadaşların ile yüz yüze buluşmaya çalış. Hobilerine gelecek olursak 11 ve 12 müfredatı ağırdır. Aynı zamanda TYT içinde bu geçerli. Hobilerini pazar günleri 1-2 saat yap bu seni rahatlatacaktır. Maalesef eğitim sistemi bu eğlenceden taviz vermek gerekiyor :(

Ben sayısalcıydım kendim kazanamadım çünkü oyun oynayan biriydim ve forumlarda takılmayı severdim kazanan arkadaşlarım sosyal hayat konusunda berbattı ve sırf okula gelmek için gelip okulda uyuyan ve eve gidince gece 12 de başlayıp sabah 5'e kadar çalışan arkadaşlarım oldu maalesef sosyalliği silip süpürüyor. Gece uyumayan biri okulda nasıl sosyalleşecek? Ve gece boyu ders çalışmasına rağmen konuları yetiştiremiyordu neredeyse ve emeği sonucu 109k anca yaptı AYT sıralamasında. YDT ise bence o kadar sıkıştıracak bir müfredata sahip değil bana göre.

Merhaba Sevgili Akeron! Şimdi zor bir süreçten geçiyorsun benim kanaatim sosyal hayatını minimuma indir hep bırakma ama en alt düzeye getir. Arkadaşların ile yüz yüze buluşmaya çalış. Hobilerine gelecek olursak 11 ve 12 müfredatı ağırdır. Aynı zamanda TYT içinde bu geçerli. Hobilerini pazar günleri 1-2 saat yap bu seni rahatlatacaktır. Maalesef eğitim sistemi bu eğlenceden taviz vermek gerekiyor :(
Teşekkürler cevabın için Poisonox. Sosyal hayatı nasıl minimuma indirebilirim? İnsanlar yazmaya devam edecek, yazılarına bakmayıp geç dönersem de hoşnut olmayacaklar ve biraz olan sosyal hayatım yere çökecek. Sanırım sorun benim çevremde, boş ver.

Ben sayısalcıydım kendim kazanamadım çünkü oyun oynayan biriydim ve forumlarda takılmayı severdim kazanan arkadaşlarım sosyal hayat konusunda berbattı ve sırf okula gelmek için gelip okulda uyuyan ve eve gidince gece 12 de başlayıp sabah 5'e kadar çalışan arkadaşlarım oldu maalesef sosyalliği silip süpürüyor. Gece uyumayan biri okulda nasıl sosyalleşecek? Ve gece boyu ders çalışmasına rağmen konuları yetiştiremiyordu neredeyse ve emeği sonucu 109k anca yaptı AYT sıralamasında. YDT ise bence o kadar sıkıştıracak bir müfredata sahip değil bana göre.
YDT'nin yanında TYT'ye de çalışamam gerektiği için yine epey zaman alacaktır sanki. Konularda da sıfırım şu an üstelik. (Dilim güzel)

Teşekkürler cevabın için Poisonox. Sosyal hayatı nasıl minimuma indirebilirim? İnsanlar yazmaya devam edecek, yazılarına bakmayıp geç dönersem de hoşnut olmayacaklar ve biraz olan sosyal hayatım yere çökecek. Sanırım sorun benim çevremde, boş ver.
Hayır kesinlikle öyle değil. Çevrendeki arkadaşlarına söyleyebilirsin ben ders çalışmak istiyorum bu nedenle size geri dönemeyebilirim diye açıklamalar yap. İnstagram Ve WhatsApp Hakkında bölümüne açıklamanı yap ve telefonu sessize al. Akşam 2.5 saat ders çalıştın diyelim. Saat 22.00 boş zamanın var kendini yeterli bir şekilde çalıştığına inandın. Evet telefonu aç mesajları cevapla ve arkadaşlarının konularını nazikçe kısa kes. Unutma seninle yaklaşık 1 milyon kişi rakip. Rakiplerini geçmenin şansı disiplinli, nazik, dürüst ve özgüvenli olmak. Her şey yerinde güzel :)

Hayır kesinlikle öyle değil. Çevrendeki arkadaşlarına söyleyebilirsin ben ders çalışmak istiyorum bu nedenle size geri dönemeyebilirim diye açıklamalar yap. İnstagram Ve WhatsApp Hakkında bölümüne açıklamanı yap ve telefonu sessize al. Akşam 2.5 saat ders çalıştın diyelim. Saat 22.00 boş zamanın var kendini yeterli bir şekilde çalıştığına inandın. Evet telefonu aç mesajları cevapla ve arkadaşlarının konularını nazikçe kısa kes. Unutma seninle yaklaşık 1 milyon kişi rakip. Rakiplerini geçmenin şansı disiplinli, nazik, dürüst ve özgüvenli olmak. Her şey yerinde güzel :)
Bana gönderilmiş bir lütuf gibisin, açıklayıcı ve mütevazi cevapların için minnettarım. Başarılı ol!

Geri
Yukarı