TEOG'da Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle bunun sana neler kazandıracağını bilmelisin. Bence haftasonu tekrar yapmak 50 tane test çözmekten yararlı olabilir. Çünkü testi şimdi çözebilirsin ama 10 gün sonra çözemeyebilirsin. Belki birkaç bilgiyi veya formülü unutmuş olabilirsin bu yüzden testlerde yanlışların çıkar. Ama tekrar yaparsan haftasonları bilgilerini tazelersin ve hafızanda daha fazla kalmasını sağlarsın.
Bence ilk başta kolay biten derslerle başlamalısın. Türkçeden fiiller vardı sanırım onları tekrar et. Defterdekileri ve öğretmenin verdiyse testleri gözden tekrar geçirebilirsin. Sonra matematikteki formülleri tekrarla ve nereyi unutabileceksen oralara gözat. Daha sonra din ve ingilizceye geçersin en son fen ve inkılap tarihini tekrar edersin. Fen biraz uzundur konuları ve tarih de uzundur bu yüzden onları ilk başta tekrar edersen sonraları sıkılabilirsin. Eğer konuyu anlamadıysan mutlaka başka bir yardımcı kaynak alarak konuyu orada okuyup öğrenmelisin. Tekrardan sonra başın biraz şişebilir çünkü 2-3 saat bile alabiliyor. Ben 5 saatte tekrarı bitirdiğimi bilirim. Fen iki saat, inkılap bir buçuk saat diğer derslerde iki buçuk saat sürmüştü. Bu arada ingilizceden kitabın sonundaki kelimeleri hocanız yazdırıyordur zaten onların anlamlarını tekrar edersin. Bir kez de elinle kelimeyi kapatarak tekrar edersin. Tekrardan sonra 30 dakika televizyon ve bilgisayara bakma eğer ortam ve fiziksel etmenler seni rahatsız ediyorsa kendini rahat hissettiğin bir çalışma yerine git. Mümkünse bilgileri kendinle konuşarak tekrarla. Ve tekrarladıktan sonra bir kezde bakmadan tekrarla. Dersi tekrarladıktan sonra 2 dakika gözlerini kapat ve dinlen sonra diğer derse geç. Telefon, bilgisayar, televizyon varsa onları kapat veya başka bir yerde çalış. Mümkünse sessiz olsun. Bu dediklerimi kütüphanede filan sanırım yapamazsın çünkü ben her zaman kendimle konuşarak tekrar ediyorum. Yüksek sesle tekrarlarsan o kadar akılda kalıcı oluyor çünkü. Evdekiler deli filan diyebilir ama gerçekten de işe yarıyor. Çok susuyorsun bu yüzden yanına su almanı öneririm. Aklına takılan sorular olursa soru sormalısın. Çünkü bu sınavda iyi bir yer kazanmak istiyorsan bir daha tekrarlanmayacak. Yani bu sınav gerçekten çok önemli. O yüzden utanıp, çekinip soru sormamazlık yapma.
Şöyle birşeyim var ben Türkçe inkılap ve dinden ve de ingilizceden test çözemeyi falan seviyorum ama matematik feni tekra yapsam konu anlatımı okusamda yapamıyorum tstte

Yani konuyu şu an sorsam her şeyi bana anlatırsın ama bir soru sorsam bunu yapamaz durumdasın. Yanlış anlamadıysam seni, senin durumun bence soruyu nasıl yapmadığını bilmedin için. Bunun için örnekli çözümlere bakıp o örneğe yakın sorular çözmen böylece soruları yapmaya başlayabilirsin. Bak 8. sınıf ilk konuları gerçekten çok zor değil. Sorularda işlemler yapıp, çarpıp bölmene gerek yok. Ya yorumlu bir soru ya da bilgi isteyen bir soru. Genelde sorularda hem bilgi bilmem bunun yanında bilgilerini yorumlayıp soruyu çözmen gerekir. Yani türkçen iyiyse ve soruları anlayabiliyor, yorumlayabiliyorsan gayet iyi. Bu yeteneği geliştirmen için makale değil belki ama deneme, hikaye yazabilirsin. Zaten 8. sınıf Türkçe' de ödev olarak vermeleri lazım. Vermiyorlarsa da sen kendin bir saat ayırarak bir deneme yazabilirsin. Yani hiçbir şeyi kanıtlama gereği olmadan kendi düşüncelerini yazarak kendini geliştirebilirsin. Yani lisede bunu hep yapman gerekecek. Edebiyat veya Dil ve Anlatım'dan ödevler verilebilir, şiir yazman istenebilir veya bizim okulda bir dergi var ve her dönem bastırılıyor çoğu deneme, şiir, hikaye öğrencilerin eserleri tabi hepsi değil aralarından iyileri seçilerek dergi oluşturuluyor, buna benzer bir etkinlik olursa gideceğin lisede kendini geliştirmen için bir fırsat olabilir veya yazdıklarını geliştirebilirisin. Şu anda konudan uzaklaştım, toparlamak gerekirse Hafta sonu birkaç saat veya okulda ders aralarında veyahut boş derslerde bir kağıda deneme yazabilirsin. Bu yazı çok geniş çaplı olabilir. Yani bir konu düşün veya içinde bulunduğun anı düşünüp yorumlayabilirsin. Bu senin yorumlama yeteneğini geliştirir. Belki ilerideki sınavda değil ama ikinci dönemdeki sınava kadar baya bir gelişme kaydettiğini göreceksin. Matematikten nefret etme çünkü her yerde matematik kullanıyoruz. Matematik her yerde ve şu an belki farkına varmayabilirsin ama ileri ki yaşlarında da göreceksin içimiz de dışımızda matematik var. Yani matematikten nefret etmek her şeyden vazgeçmek, sevmemek gibi bir şey olur. Tabii ki şu anda sana sıkıcı gelebilir lakin ileride işine çok yarayacak. Matematiği ezberlersen sıkıcı olur ama anlarsan soruları çözdükçe çözeceğin gelir. 7. sınıfta hiç bilimle aram olmayacağını hep bilgisayar, oyunla aramın iyi olduğunu düşünürdüm şu an ise zerre zevk almıyorum ve her şeyi merak ediyorum.

Yani konuyu şu an sorsam her şeyi bana anlatırsın ama bir soru sorsam bunu yapamaz durumdasın. Yanlış anlamadıysam seni, senin durumun bence soruyu nasıl yapmadığını bilmedin için. Bunun için örnekli çözümlere bakıp o örneğe yakın sorular çözmen böylece soruları yapmaya başlayabilirsin. Bak 8. sınıf ilk konuları gerçekten çok zor değil. Sorularda işlemler yapıp, çarpıp bölmene gerek yok. Ya yorumlu bir soru ya da bilgi isteyen bir soru. Genelde sorularda hem bilgi bilmem bunun yanında bilgilerini yorumlayıp soruyu çözmen gerekir. Yani türkçen iyiyse ve soruları anlayabiliyor, yorumlayabiliyorsan gayet iyi. Bu yeteneği geliştirmen için makale değil belki ama deneme, hikaye yazabilirsin. Zaten 8. sınıf Türkçe' de ödev olarak vermeleri lazım. Vermiyorlarsa da sen kendin bir saat ayırarak bir deneme yazabilirsin. Yani hiçbir şeyi kanıtlama gereği olmadan kendi düşüncelerini yazarak kendini geliştirebilirsin. Yani lisede bunu hep yapman gerekecek. Edebiyat veya Dil ve Anlatım'dan ödevler verilebilir, şiir yazman istenebilir veya bizim okulda bir dergi var ve her dönem bastırılıyor çoğu deneme, şiir, hikaye öğrencilerin eserleri tabi hepsi değil aralarından iyileri seçilerek dergi oluşturuluyor, buna benzer bir etkinlik olursa gideceğin lisede kendini geliştirmen için bir fırsat olabilir veya yazdıklarını geliştirebilirisin. Şu anda konudan uzaklaştım, toparlamak gerekirse Hafta sonu birkaç saat veya okulda ders aralarında veyahut boş derslerde bir kağıda deneme yazabilirsin. Bu yazı çok geniş çaplı olabilir. Yani bir konu düşün veya içinde bulunduğun anı düşünüp yorumlayabilirsin. Bu senin yorumlama yeteneğini geliştirir. Belki ilerideki sınavda değil ama ikinci dönemdeki sınava kadar baya bir gelişme kaydettiğini göreceksin. Matematikten nefret etme çünkü her yerde matematik kullanıyoruz. Matematik her yerde ve şu an belki farkına varmayabilirsin ama ileri ki yaşlarında da göreceksin içimiz de dışımızda matematik var. Yani matematikten nefret etmek her şeyden vazgeçmek, sevmemek gibi bir şey olur. Tabii ki şu anda sana sıkıcı gelebilir lakin ileride işine çok yarayacak. Matematiği ezberlersen sıkıcı olur ama anlarsan soruları çözdükçe çözeceğin gelir. 7. sınıfta hiç bilimle aram olmayacağını hep bilgisayar, oyunla aramın iyi olduğunu düşünürdüm şu an ise zerre zevk almıyorum ve her şeyi merak ediyorum.
Öncelike senin yaşın kaç? Gerçekten çok güzel yazıyorsun açıkçası.Ayrıca matematik ve fenden nefret etmiyorum hatta seviyorum bile dneilebilir ama o testleri yapamıyorum.Türkçe güvender soru bankasını bitirmek üzereyim öyle düşün türkçe inkılap çözdükçe zevk alıyorum ama fen ve matematik çözsem bile yanlış çıkıtıgı için motivasyon yerle bir oluyor.

Liseye yeni geçtim. Ben senin matematiği ve feni nefret ettiğini düşünerek yazmadım. Bu yazdıklarımı sadece senin için değil senin sorduğun soruları soran diğer kişiler içinde yazdım. Yani muhtemelen yorumlayamadığın içindir diye düşünüyorum. Çünkü ben de eskiden çözemiyordum soruları. Senin gibiydim yani ama daha sonra çözmeye başladım. Matematik ve fen konularını biliyorsun değil mi? Konuyu bildiğin halde testleri yapamıyorsun. Yani şimdi bunu anlamak gerçekten zor. Buradan tam olarak bir şey söyleyemeyeceğim. En iyisi öğretmenlerinle konuş. Durumu izah et. Onlar çözüm bulabilirler. Bu konuda çok fazla yardımcı olamadığımdan çok üzgünüm.

Liseye yeni geçtim. Ben senin matematiği ve feni nefret ettiğini düşünerek yazmadım. Bu yazdıklarımı sadece senin için değil senin sorduğun soruları soran diğer kişiler içinde yazdım. Yani muhtemelen yorumlayamadığın içindir diye düşünüyorum. Çünkü ben de eskiden çözemiyordum soruları. Senin gibiydim yani ama daha sonra çözmeye başladım. Matematik ve fen konularını biliyorsun değil mi? Konuyu bildiğin halde testleri yapamıyorsun. Yani şimdi bunu anlamak gerçekten zor. Buradan tam olarak bir şey söyleyemeyeceğim. En iyisi öğretmenlerinle konuş. Durumu izah et. Onlar çözüm bulabilirler. Bu konuda çok fazla yardımcı olamadığımdan çok üzgünüm.
Matematiği biliyorum feni ise birazcık.Mesela bugun sabah 8de dershaneye gittim 2de geldim o zamandan bu yana pcdeyim ne yapmamı önerirsin? Ayrıca hangi okula gidiyotsun? puanın kaçtı

Bursa Erkek Lisesi'ne gidiyorum, puanım 458. Pc' deyim derken oyun mu oynuyorsun yoksa arada bir mi bakıyorsun. Eğer oyun oynuyorsan ara verebilirsin. Zaten oynamıyorsan sorun yok. Dershaneye gitmen daha iyi bu konuyu dershanendeki rehber öğretmeninle de konuşabilirsin. Onlar daha fazla ilgilenebilirler senin için. Şimdi matematiğin iyiyse muhtemelen sorunun çözümünü bilmediğinden yanlış yapıyorsundur. Ders kitabındaki örnek çözümlü sorulara bakarak o sorulara benzer soruları çözmeye çalış. Yani çözümlü sorulara bakıp onları çözersen bir kere o tür soruların mantığını kavramış olursun. Matematikte bir konuyu öğrenince tek tür soru çıkmaz karşına. Bin türlü soru sorarlar bazıları aynıdır ama karışıktır veya farklı yolla sorulmuştur. Bu yüzden bol bol soru çözmen gerekir. Sen de soru çözemiyorsun ve bunu aşman gerekiyor. Örnekli sorulara bak. Eğer çözebilirsen çok iyi olur senin için. Çözemezsen öğretmenlerinle görüş. Sonuçta ben sana bir şeyler öneriyorum ama onlar daha deneyimliler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı