TEOG Başarılı Olmak

• Konuyu başlatan alkapon64
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B
A

alkapon64

Ziyaretçi
TEOG sınavında 485 puan almam lazım. Şimdiden Tonguç Akademi'den yazarak çalışıyorum. Notlar alıyorum ve üstüne 3-4 test çözüyorum fakat 20 soru çözdüğümde o konudan 3-4 yanlışım çıkıyor. Anlıyorum konuyu neden bilmiyorum. Nasıl 485 puan alırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sene TEOG'a girdim ve 481 puanla istediğim liseyi yani Çanakkale Özel Fen Lisesini (%80 Burs) kazandım. Sana tavsiyem şimdiden ders çalışmaya başlaman. Anafen Tüm Dersler Konu Anlatımı ve Din Konu Anlatımı kitaplarını al. (Eğer Tüm Dersler Konu Anlatımlı bir yakınında varsa ondan al. Boşuna para verme.) Eğer önceden biraz olsun konularla haşır neşir olursan çok iyi olur. (İnkılap, Türkçe ve İngilizce'de çok işine yarıyor.) Sene içinde yine Anafen'in yayınlarıyla çalışabilirsin. Ama kendini zorlamak, denemek istiyorsan Bilfen'le çalış. Çok ağır soruları var. (TEOG'da o soruların Binde biri bile çıkmıyor) Bilfen'deki soruları yapamadığında hırsını kaybetme ve hocalarına kesinlikle her gün 10-20 soru sor. (Bizde son tenefüse kadar falan hocaların yanı dolu oluyordu.) Eğer biraz kolaydan başlamak istersen Güvender yayınlarını deneyebilirsin. Genelde TEOG tarzı soruları var. Kolay ama yanıltıcı. Günlük 100-150 soru yeterli. Fazlasını yapabiliyorsan yap ama fazlasını yapmak için öncekileri sallama ve yanlışlarını tespit edip tekrarla ve üzerinde dur. Başka kullanabileceğin yayın ise TEDES benim Fen ve Teknoloji'de çok yardımıma koştu. Bunları yaparken tabiki de kitabı asla ama asla ihmal etme. En az 2-3 sorum gitti çok kitap okumadığımdan. Soruların hepsi kolay ama sınav sınavdır ve bu önemli bir sınav olduğu için insan heyecandan yapamıyor ve bazı sorulardaki ince noktaları atlıyor. Bunu engellemek için soruları 2-3 defa okuyup iyice anladıktan sonra çöz. Merak etme zamanın olacak. Ben Matematiği 4-5 defa kontrol ettim ama o olasılık sorusunu yine de yanlış yaptım. Ve bana bu sene en çok yararı dokunan şey ise özel dersti. Eğer durumunuz müsait ise bir öğrenci koçluğuna gitmen. Ve eğer hocalarınla kafan uyuşursa çok etkili oluyor.
Yani durumu özetlemek gerekirse sana en büyük tavsiyem bol bol kitap okumak, soru çözmek ve özel ders almak.

Not: 6. Sınıf 92 7. Sınıf 93 8. Sınıf 98 aldım.

Ya Denizlide fen liselerinin taban puan acayip yüksek nasıl yapıcam bilmiyorum :(( Derslerim çok iyi normalde ama insan stresleniyor

Aynen kardeşim. Benim derslerim iyi derse katılıyorum ve ortalamalarım 90 civarı ama TEOG'dan çok korkuyorum. Kendime güvenimde yok.

Her sene puanlar artıyor. İyi bir gelecek için eşek gibi çalışmalısın. Artık Anadolu liselerinin pek de özel bir yanı kalmadı zaten. Tüm Düz liseler Anadolu lisesi oluyor. Çare Fen lisesi. Ben zamanında eve geldiğimde tekrar yaparken o gün ne yazmışsam aynısını başka bir kağıda geçiriyordum. Sen de yapabilirsin aynısını. Çünkü günü gününe tekrar etmeden başarılı olamazsın.

Bu söylediklerimin dışına gelirsek. Devlet okulunda oluyorsan -ki büyük ihtimalle biliyorsundur- Özel okullarda acayip bir not şişirme konusu var. Sen bu emek hırsızlarıyla savaşmak zorundasın bu yüzden yazılıları da en az sınav kadar ciddiye al. Yazılıdan 95 bile alırsan otur ve nerede yanlış yaptığını düşün, o konuya sıkı bir şekilde çalış. 4 bin 742 öğrenci bu sene TEOG sınavında %100 başarıya ulaştı. Bu korkunç bir rakam. Senin rakiplerin bunlardır. O yüzden 1 puanın bile önemi çok fazla. 90 civarı olması değil, en düşük 95 olması seni başarıya ulaştırır.

Umarım başarıya ulaşır ve istediğin liseye girebilirsin. Yine söylüyorum günü gününe dersleri tekrar et ve bol bol kitap oku (y)

Ben şu an devlet okulundayım 8 e geçtim ve 6.sınıfta özel okulu burslu kazandım ama kazanmasaydım keşke çocuk 60 70 alsın 100 yapıyolar bu kadar da olmaz dedim okulun ortalama yükseltmek için bu kadar yapılır mı çocukları başarılı gösteriyolar sonra TEOG da çocuklar pıss oluyo :D

Her sene puanlar artıyor. İyi bir gelecek için eşek gibi çalışmalısın. Artık Anadolu liselerinin pek de özel bir yanı kalmadı zaten. Tüm Düz liseler Anadolu lisesi oluyor. Çare Fen lisesi. Ben zamanında eve geldiğimde tekrar yaparken o gün ne yazmışsam aynısını başka bir kağıda geçiriyordum. Sen de yapabilirsin aynısını. Çünkü günü gününe tekrar etmeden başarılı olamazsın.

Bu söylediklerimin dışına gelirsek. Devlet okulunda oluyorsan -ki büyük ihtimalle biliyorsundur- Özel okullarda acayip bir not şişirme konusu var. Sen bu emek hırsızlarıyla savaşmak zorundasın bu yüzden yazılıları da en az sınav kadar ciddiye al. Yazılıdan 95 bile alırsan otur ve nerede yanlış yaptığını düşün, o konuya sıkı bir şekilde çalış. 4 bin 742 öğrenci bu sene TEOG sınavında %100 başarıya ulaştı. Bu korkunç bir rakam. Senin rakiplerin bunlardır. O yüzden 1 puanın bile önemi çok fazla. 90 civarı olması değil, en düşük 95 olması seni başarıya ulaştırır.

Umarım başarıya ulaşır ve istediğin liseye girebilirsin. Yine söylüyorum günü gününe dersleri tekrar et ve bol bol kitap oku (y)
Program yapmak istiyorum bir önerin var mı ? Bence bu yıl zorlaşıp puanlar düşecek. Sen dedin 4 bin 742 öğrenci %100 başarıya ulaştı diye. MEB'de bunun farkına varıp zorlaştıracak bence ve puanlar düşecek. Tekrar ediyorum, test çözüyorum, okulda not alıyorum hemde Tonguç Akademiyi takip edip ordan not çıkarıyorum. 2 yerdende tekrar ediyorum ve Anafen konu anlatımlıdan tekrar ediyorum. Kitap okuma alışkanlığım var ama kendime hiç güvenmiyorum. Amacım 485 puan alıp Fen Lisesi'ne girebilmek. 6.sınıfta ortalamam 92 idi 7.sınıfta ise 94 idi. Bu yılda 96-97 civarı olur. Deneme sınavlarına hiç çalışmıyordum ve 440-450 civarı puan alıyordum. 7 yanlışla okul 1.si olmuşluğum var. Deneme sınavları moralimi çok bozdu TEOG sınavındada 440-450 alırım diye. Plan Program lazım bana şimdilik.

Hortlatmak yasak galiba ama eski maillerimi kontrol ederken bu konuyu gördüm. 8.sınıfken Fen Lisesine gitmenin zor olduğunu nasıl yapacağımı bilemediğimi yazmışım. Şu an 492 puanla girdiğim Fen Lisesinde 3.sınıfım. Bu mesajı görmek duygulandırdı baya beni. Ah ah zaman aşırı hızlı geçiyor
Ya Denizlide fen liselerinin taban puan acayip yüksek nasıl yapıcam bilmiyorum :(( Derslerim çok iyi normalde ama insan stresleniyor

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı