Başarılı olmak için sosyal hayattan arınılmalı mı?

Hayır kesinlikle öyle değil. Çevrendeki arkadaşlarına söyleyebilirsin ben ders çalışmak istiyorum bu nedenle size geri dönemeyebilirim diye açıklamalar yap. Instagram ve WhatsApp hakkında bölümüne açıklamanı yap ve telefonu sessize al. Akşam 2.5 saat ders çalıştın diyelim. Saat 22.00 boş zamanın var kendini yeterli bir şekilde çalıştığına inandın. Evet telefonu aç mesajları cevapla ve arkadaşlarının konularını nazikçe kısa kes. Unutma seninle yaklaşık 1 milyon kişi rakip. Rakiplerini geçmenin şansı disiplinli, nazik, dürüst ve öz güvenli olmak. Her şey yerinde güzel :)

YDT için bu uygulanabilir ama sayısal öğrencisi olarak hayatta göremeyeceğim asasoyallikte insanlar tanıdım yani sayısalda bana biri böyle bir şey söylese inanmam muhtemelen 1 yılda olsa o acıyı çekiyorsun sonrası dediklerin olabilir.

YDT için bu uygulanabilir ama sayısal öğrencisi olarak hayatta göremeyeceğim asasoyallikte insanlar tanıdım yani sayısalda bana biri böyle bir şey söylese inanmam muhtemelen 1 yılda olsa o acıyı çekiyorsun sonrası dediklerin olabilir.
Size kesinlikle katılıyorum. Adam 500 sıralama yapmış ağlıyor ve yani ben pek o kişilerin ruh sağlığının iyi olduğu düşünmüyorum.

Size kesinlikle katılıyorum. Adam 500 sıralama yapmış ağlıyor ve yani ben pek o kişilerin ruh sağlığının iyi olduğu düşünmüyorum.

Sıra arkadaşım benden notlarını saklıyordu sayısalda. Sırf bana bir şeyler öğretir diye arkadaşlık kuruyordum ki harbiden arkadaşlık ilişkileri sıfırdı yani asosyal olduğu belliydi ve böyle olmasına rağmen aşırı iyi ders anlatıyordu. Matematik sınavından 60 puan almamı sağlamıştı konu trigonometriydi hoca bile kopya çektiğimi düşündü. Tabii belki asosyal değil ama okulda arkadaşı yoktu oradan asosyal dedim her insanında arkadaşı yok diye asosyal sayılmaz zaten ama en son YouTube Minecraft oynadığı videoları görmüştüm çocukken bir daha ne Instagram ne Facebook ne YouTube hiçbir şey kullanmamış oda yetmemiş sadece televizyon izliyordu. Ben olsam dayanamam bunları kendi ağzından almıştım. Sadece benimle takılıyordu tek arkadaş ve bende onu sürekli dışarıya çıkarıyordum. Hayatı çok sıradandı yani otobüsten eve evden otobüse ne insanlar var eğitim sistemi bir an önce düzeltilmeli bu konuda. Biz mesela koronadan dolayı okul gezileri yapamadık sadece son yıl oldu ona bile gitmedi ders çalışmak için. 😁

Şu an matematik okuyor.

Sıra arkadaşım benden notlarını saklıyordu sayısalda. Sırf bana bir şeyler öğretir diye arkadaşlık kuruyordum ki harbiden arkadaşlık ilişkileri sıfırdı yani asosyal olduğu belliydi ve böyle olmasına rağmen aşırı iyi ders anlatıyordu. Matematik sınavından 60 puan almamı sağlamıştı konu trigonometriydi hoca bile kopya çektiğimi düşündü. Tabii belki asosyal değil ama okulda arkadaşı yoktu oradan asosyal dedim her insanında arkadaşı yok diye asosyal sayılmaz zaten ama en son YouTube Minecraft oynadığı videoları görmüştüm çocukken bir daha ne Instagram ne Facebook ne YouTube hiçbir şey kullanmamış oda yetmemiş sadece televizyon izliyordu. Ben olsam dayanamam bunları kendi ağzından almıştım. Sadece benimle takılıyordu tek arkadaş ve bende onu sürekli dışarıya çıkarıyordum. Hayatı çok sıradandı yani otobüsten eve evden otobüse ne insanlar var eğitim sistemi bir an önce düzeltilmeli bu konuda. Biz mesela koronadan dolayı okul gezileri yapamadık sadece son yıl oldu ona bile gitmedi ders çalışmak için. 😁

Şu an matematik okuyor.
Gülerek okudum vallahi hocam ;D Yani Matematik kazanmış güzel de Bilkent ODTÜ İTÜ falandır inşallah. CERN NASA'da falan çalışması gerekir bence :D

YDT ve TYT'ye çalışacağım, boş zamanlarımda resim yapmak, evrenle ilgili araştırmalar yapmak istiyorum lakin kafamda bir soru var; bunları yaparken konuştuğum insanlarla konuşmayı kesmem gerekir mi? Ara sıra kafa dağıtmak iyi olabilir diyeceksiniz fakat konuştuğum kişilerle genelde Instagram'dan konuşuyoruz, yüz yüze değil ve çoğu toxic ilişkilerden oluşuyor, aynı zamanda konuşunca kendimizi kaptırabiliyoruz ve konuşma saatler sürüyor, felaket zaman kaybı yaratıyor. Bu da yetmezmiş gibi irtibat kurduğum insanları hep aklımda tutuyorum, en ufak laflarında alınıp tüm gün kafamı ona yoruyorum. Sorun da burada patlıyor. Herkesi salıp tamamen derse ve araştırmaya gömülmek, bu sırada resim çizmek gibi sosyallik gerektirmeyen konularda kendini geliştirmek, çeşitli araştırmalar yapıp yalnız başına daha çok şey öğrenmek mantıklı mı? Yoksa bunun yerine ders dışında boş zamanlarımda insanlarla irtibat halinde kalayım mı?

Sizin durumunuzda asosyallik daha mantıklı.

Ortalama.

Yani evet ortalama bence de.

Mezun olunca ne iş yapacak çok merak ediyorum. Nesil serbest yetişiyor işte arada böyle insanlar çıkıyor nadirde olsa. Onlarda haklı aslında gezip tozsa kazanamaz. Sistem çünkü zeka ve aklı ölçmüyor ki sıralamanı ölçüyor eliyor yani. Bir de inekliği ölçüyor.

Eğer amacın 10k yapmaksa, başarıdan kastın buysa, mecbur sosyal hayatını kısıtlayacaksın zaten. Görmedin galiba 2022 LGS Doping Hafıza 1.si olan elemanı. Adamın hayatı bitmiş ders çalışmaktan. Sosyal becerileri sıfır bir çocuğa dönüşmüş ki eminim lisede çok sıkıntı çekiyordur. Yani bana kalırsa sosyal hayatı kısıtlamak sadece sosyal medya uygulamalarını kullanmayı bırakmaktan ibaret olmalı çünkü zamanımızı en çok çalan onlar. Okulda yine arkadaşlarınla makaranı çevirir, kafanı dağıtırsın sonra da eve gelince çalışırsın tabii hedefin gerçekten ulaşılması zorsa. Yoksa kendini herkesten ve sosyal hayattan soyutlamak akıl kârı bir iş değil. Sonra sıkıntısını çok çekersin çünkü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı