Başarısız insanlar ne yapsın?

Nerelerden vurmaya çalışıyorum? Uğraşsan bile olmayan şeyler vardır. Öyle bir dünya değil burası. Alt tabaka insan her zaman vardı var olacak. Bu ülkede özellikle. Refah seviyesi düşük ve yerlerdeyiz.
Şartlar kötü diye pes etmek te doğru değil. Başarısız olsan bile en azından denedim diyebilirsin. Alt tabaka insan bir şeyleri yapmaya cesaret edemediği için alt tabaka olmaya mahkum. Özellikle Türkiye gibi çalışmayı sevmeyen insanların olduğu bir ülkede aradan sıyrılmak daha kolay.

Memur olabilirsin.
Kolay mı atanmak hiç değil ayrıca memurluk başarısız insan işi değil ki aksine orta-üst başarı işi
Kendilerini başarısız olarak hissetmesinler, sadece daha başarılı olmak için çaba sarf etsinler. İnsanlara bir şey vermek yerine kendilerine bir şey vermeye baksınlar.

Kendini bu şekilde çökmüş durumdaymış gibi düşünürsen daha da kötüleşebilirsin. Benim düşüncelerim böyle.

İnsan kendine olumsuz bir şekilde yüklenince daha kötü duruma geliyor bence, en azından ben bunu yaşadığımı düşünüyorum. Kendini başkalarıyla kıyaslayarak daha iyi bir hale gelebilirsin ama bunu abartıp, yetersiz olduğunu düşüneceğin bir seviyeye getirme.
Aynen daha da kötüleşmekten korkuyorum iş ortamına da yansıtıyorum. Ben aslında şuna üzülüyorum; başarılı kişiler (bazıları) olmayanlara bakarak "ya
hayat işte ben yaptım oldu onlar yapamadı demek ki ben iyiyim onlar kötü
" der gibi davranıyorlar
Bu dünyada adaletten çok eşitlik yok. Bu konuyu bende çok düşünüyorum. Bazı insanlar cidden lanetli gelmiş bu dünyaya. Yeteneği işi gücü geçtim. Adam sakat doğuyor. Hayatı başlamadan biten insanlar var. Bir Tanrı var ve insanları sınava tabii tutuyor. Fakat eşit şartlarda değil kimse. Bana bazı şeyler cidden mantıklı gelmiyor.
Okumayana adam değilsin deniyor. Alt meslekleri hor görülüyor. Burada boş edebiyat yapmasın kimse. Okumayana parası olmayana saygı duyulmuyor bu dünyada.
Kesinlikle sağlık sorunları özellikle büyük engel. Anne baba bile başarılı evladını seviyor bize yakışıyor gururumuz oldu diye..

Nerelerden vurmaya çalışıyorum? Uğraşsan bile olmayan şeyler vardır. Öyle bir Dünya değil burası. Alt tabaka insan her zaman vardı, var olacak. Bu ülkede özellikle. Refah seviyesi düşük ve yerlerdeyiz.
Kim aptal olmamaya çalışmış, doğru şeyleri yapmaya çalışmış da aptal olarak kalmış? Cehalet olduğu sürece her daim alt tabaka olacaktır zaten.

Kime göre ve neye göre başarı diye sormak istiyorum sizlere.

Başarı, okul hayatında kaç ortalama aldığınız değildir bana göre, veya başarı iş yerinizdeki patronun hakkınızda ne gördüğü de değildir. Başarı, sizin ne kadar disiplinli olduğunuz, ve bu disiplinin sizi ne kadar ileri sürdüğüdür. Disiplininizi ise kendinizi programlayarak yapacaksınız.

Örneğin herkes bir girişimci olmak, bir iş insanı olmak ister. Fakat az kişi bunu oturtabilir. Bunu oturtan kişiler ise, uyku gibi şeyleri kısarak yapmaktalar. Boş vakitlerinde sosyal medyada takılmak yerine kendi işleri hakkında pazar araştırmaları yaparlar, eski facialardan ders çıkartırlar, kendi işleri hakkında düşünürler işte. Bu sadece bir örnek.

Her ne konuda başarı olursa olsun, insan disipline girmeli. Bu disiplin, insanı öğretecek ve olgun bir birey edecektir.

Ayrıca disiplinsizlik aptallık değildir, bir seçimdir. Herkesin eşit bir şekilde 24 saati var.

Aynen kesin öyle. Eşit şartlarda aynı psikolojide doğuyor herkes.

Eşit şartlar yok hocam. İnsanın doğduğu aile, coğrafya, çevre vs. şartları değiştiriyor. Şartlara göre psikolojide değişiyor tabii. Ufak bir örnek vereyim kıskandığım için değil ancak olan bu. Ben ortalama nüfuslu bir ilçede doğdum ailem orta gelirli normal bir hayat yaşadım şu güne kadar buna şükür. Geçen yıl itibarıyla kendi çalıştığım kadar emeğimin karşılığına göre bir üniversiteye başladım ve hayatım buna göre şekillenecek. Kuzenim İstanbul'da doğdu ailesi zengin. Benden bir yıl önce İstanbul'da özel bir üniversiteye yazıldı tam ücret ödeyerek. Allah daha çok versin çok severim kendilerini. Ancak bu örnek şartların eşit olmadığını gösterir. Ben halimden memnunum dediğim gibi buna şükür. Çok daha kötü şartlarda, imkanı hiç olmayan kişiler var. Kimse eşit şartlarda, eşit psikolojide değil yani maalesef.

Ben anlatamıyorum. Neyse arkadaşlar siz her konuda keçi gibi inat edin her şeye. Bazen bu forum sinirlerimi bozuyor. Kesin siz doğrusunuz. Dayatın fikirlerinizi insanlara.
Ülkenin refah seviyesi düşük diye kafamıza mı sıkalım hocam? Bu hayatı yaşıyorsak bir beklentimiz de olsun bir zahmet. Bir şeyler uğruna çalışıp didinmek lazım, başarıp başaramamak önemli değil. Yoksa ileride çok pişman oluruz boşa geçen bir hayat için.

Yeni konular

Geri
Yukarı