Baskı sonlarında veya yeni baskıya geçince filament gelmeme sorunu

@Siyah Martı Benim bir sorunum var ve internette tam olarak çözümünü bulamadım belki sizin başınıza gelmiştir diye sormak istiyorum. Yatak ayarı tam olarak olmuyor. Yani düzgünce yatak ayarını kağıt ile yapıyorum, üstünden 3 defa daha geçiyorum ama orta kısım her zaman daha yakın oluyor. Kağıt neredeyse girmeyecek kadar, girse bile çok az hareket edecek kadar boşluk oluyor. Ender 3 eski modellerde bu sorun, tablasından kaynaklı çok fazla oluyormuş ama v2de cam tabla var. Acaba neden olabilir? Bir de bir şey fark ettim, sağ alt tarafa LCD ekranın olduğu kısma bastırınca hareket ediyor. Yani sol arka taraf havada kalıyor makine tam olarak masada sabit durmuyor. Sol arka tarafa kağıt sıkıştırarak çözdüm bu sorunu ama sanki ilk başlarda yoktu kendiliğinden bir vida falan mı gevşedi anlayamadım. Bakıyorum bir şey de göremiyorum ama. Baskılarda yukarıda da resmini atmıştım ezilme oluyor demiştim. Siz fil ayağı olabilir demiştiniz ama o daha farklı bir şey gibi gördüm resimlerde. Benim sorunun yukarıda resmi var. Bu yatak ayarının tam olmamasından dolayı acaba baskı yazılırken bir yandan da nozül hareket ettikçe baskıya yakın kaldığı için hasar mı veriyor diye düşünüyorum.

Düzenleme= Firmware update yapmadım. Aldığımdan beri neyse o şekilde kullanıyorum. Bununla bir alakası olabilir mi? Firmware update yapmalı mıyım?

Son düzenleme:
Tabla ayarını daha önce belirttiğim videodaki gibi yapman belki merkezdeki sorunu azaltır. Cam da olsa mükemmel değiller. Merkezde sorun olunca 4 vanayı birden aynı miktarda çevir. Videoda o kısmın olması gerek diye hatırlıyorum. Kimsede de mükemmel olduğunu da düşünmüyorum, baskı testi optimizasyona yardımcı oluyor.

Profil oynuyorsa, o montajından kaynaklı. Sağ ve sol ayakların bağlı olduğu profillere ait sağ ve soldaki vidaları gevşetip zemine tam oturduğundan emin ol ve sonra sık.Gerekiyorsa sütunlar için de profili sağa ve sola yatırıp onlara ait vidaları gevşetip tekrar sık. Belli aralıklarla kontrol etmen her zaman iyi olur. Makinede zaten hareketli parça old. için gövdenin her zaman sabit olması gerek. Yoksa baskı kalitesi düşer ve titreşimler başka vida, somun gibi bağlantı elemanlarını daha hızlı gevşetir.

Profilin ayarı kaçtıysa Z ekseni de herhangi bir yükseklikte kasıyor olabilir belki, onu da gözden geçirmekte fayda var.

Ezilmeye dair ben fotodan sorunu net anlamadım, başka renk filament varsa onun görselleri ve okla vb. yardımcı işaretlemelerle foto üzerinde notlar daha iyi olabilir. Ya da siyaha ait yeni görsellerde işaretlemeler de olabilir.

Firmware kaynaklı değildir.

Ben Marlin 2.0.7 kullanıyorum, stock firmware ayarları SD karta kaydediyor, makineye değil. 2.0.7'den sonra daha güncel sürüm de çıktı ama ben uğraşmadım, biraz uğraştırıcı çünkü. Creality'nin kendi güncel firmware'i nasıl bilmiyorum.

Makine hareketli olduğu için vida, somun vs. zaman içinde gevşeyebiliyor, geçen ay baskılarda kaymalar olmuştu başta kayış sanmıştım ama sonra her yöne yapınca hotend vidasının gevşemiş olduğunu farkettim yani dikkatli olmakta fayda var.

Son düzenleme:
Tabla ayarını daha önce belirttiğim videodaki gibi yapman belki merkezdeki sorunu azaltır. Cam da olsa mükemmel değiller. Merkezde sorun olunca 4 vanayı birden aynı miktarda çevir. Videoda o kısmın olması gerek diye hatırlıyorum. Kimsede de mükemmel olduğunu da düşünmüyorum, baskı testi optimizasyona yardımcı oluyor.

Profil oynuyorsa, o montajından kaynaklı. Sağ ve sol ayakların bağlı olduğu profillere ait sağ ve soldaki vidaları gevşetip zemine tam oturduğundan emin ol ve sonra sık.Gerekiyorsa sütunlar için de profili sağa ve sola yatırıp onlara ait vidaları gevşetip tekrar sık. Belli aralıklarla kontrol etmen her zaman iyi olur. Makinede zaten hareketli parça old. için gövdenin her zaman sabit olması gerek. Yoksa baskı kalitesi düşer ve titreşimler başka vida, somun gibi bağlantı elemanlarını daha hızlı gevşetir.

Profilin ayarı kaçtıysa Z ekseni de herhangi bir yükseklikte kasıyor olabilir belki, onu da gözden geçirmekte fayda var.

Ezilmeye dair ben fotodan sorunu net anlamadım, başka renk filament varsa onun görselleri ve okla vb. yardımcı işaretlemelerle foto üzerinde notlar daha iyi olabilir. Ya da siyaha ait yeni görsellerde işaretlemeler de olabilir.

Firmware kaynaklı değildir.

Ben Marlin 2.0.7 kullanıyorum, stock firmware ayarları SD karta kaydediyor, makineye değil. 2.0.7'den sonra daha güncel sürüm de çıktı ama ben uğraşmadım, biraz uğraştırıcı çünkü. Creality'nin kendi güncel firmware'i nasıl bilmiyorum.

Makine hareketli olduğu için vida, somun vs. zaman içinde gevşeyebiliyor, geçen ay baskılarda kaymalar olmuştu başta kayış sanmıştım ama sonra her yöne yapınca hotend vidasının gevşemiş olduğunu farkettim yani dikkatli olmakta fayda var.
Ben sorunumu ilk başta yatak ayarı sorunu olduğunu, yatağı tam yapamadığım için baskıda ezilmeler veyahut tam yapışamama problemi olduğunu düşünmüştüm ama kısaca sorunumu şöyle anlatayım.

İlk önce nozül kafası hareket ediyor mu, yatak hareket ediyor mu diye bir kontrol ettim. Bir boşluk, hareket etme yoktu. (Tabi hafif güç uygulayınca hareket oluyor ama o herhalde normaldir diye düşündüm) Bir tek X eksenindeki nozülün bulunduğu hareketli mekanizmanın valla tam adını bilmiyorum internetten X-axis gentle wobble tarzı bir şey yazınca çıkan sorundan yaşıyordum. Tekerlekli kısım aşağı yukarı çok hareket ediyordu, gevşemişti. Ayakları sıktırmayı denedim ama onlar sıkılıydı zaten. Değişik bir altı gen şeklinde mi desem muhtemelen anlarsınız diğer ayaklardan farklı bir ayak daha vardı. Onu da sıktırmayı, gevşetmeyi denedim. Biraz fazla denedim ama onun mekanizması zaten muhtemelen farklı. Ne kadar döndürsem de bir yerde gevşiyor, sonra tekrar sıkılıyordu. En sonunda komple X eksenini dışarı çıkardım. Vidaları kontrol ettim. Aşırı gevşemese bile, gevşemişti. İyice sıktım hepsini ve sonra tekrar makineyi taktım. O tekerleğin olduğu kısımdaki hareketliliği çözdüm, sapa sağlam oldu ama tabi sorunum hala devam ediyordu.

Baskıyı her zamanki gibi yaptığım şekilde yatak ayarını yapıp başlattığım zaman sanki nozül yataktan uzak kaldığı için baskı daha yazarken bükülerek(bir nevi topak olarak) nozülün ucuna yapışıyor, tablaya tutunmuyordu. Bazen ve yanlış hatırlamıyorsam genelde tabla ayarını daha yakın şekilde ayarladığım zaman bu olay olmuyor ama bu sefer de skirt, brimin kalıntıları tablanın bildiğin içine işlemiş gibi bir şekilde kalıyordu ki hala o kalıntılar var tam temizleyemedim. En sonunda birkaç kere deneyip eskisi bitince kullanırım dediğim Porima filamente geçtim ve sorunun filament kaynaklı olduğunu gördüm. Artık son 100 gram veya daha az kısmı kalmıştı ve muhtemelen sonlardaki filamentte bir sorun var. Ne olabilir daha yeni olduğum için bilmiyorum ama tabanda kalmış skirt, brim kalıntıları kazıdığımda beyaz toz gibi çıkıyor. Yani sanki filament değil de onlar daha başka malzemeymiş gibi temizlemeye çalıştığım zaman bunu fark ettim. Ama ne hikmetse bir şekilde baskıyı tablaya tutundurabildiğim zaman, normal yazıma geçtiğinde yine bir şekilde çıktılar veriyor. Çok düzgün olmasa da elle tutulur çıktılar oluyor. Demek ki maceraya gerek yokmuş. Umarım şu kurdaki düşüş sabit olarak bir süre daha kalır da elimdeki Porima bitene kadar filamentlere indirim gelir. Düzgün filament çok önemliymiş.

X eksenini sağdan destekleyen, 3 tekerlek bulunan braketteki tekerlerden birinde somun var. O somun eksantrik, senin de farkettiğin gibi çevresinin yarısında tekerleği profile yaklaştırır, diğer yarısında giderek uzaklaştırır. Normal bir somun gibi sıkmak bir işe yaramaz, zaten dişi de yok. 😁

X ekseni solda gevşek değilse ki olmamalı, ayar yeri sağdaki bahsi geçen eksantrik somun.
Diğer iki tekerde o tip bir somun olmadığı için onları elleyemiyorsun. Bende de o iki tekerden illa biri sağlıklı olarak temas etmiyor ama sorun da yaşamıyorum. Ben gene de eksantrik somun alıp onlardan birine de taktım, en azından ikisi sürekli olarak iyi temas ediyor. Üçüyle birden uğraşmak sabrımı zorladığı için 3.'ye takmadım.

O bölge için braketi komple iptal etme amaçlı 40cmlik mil ile 2 lineer rulman da aldım ama uğraşmadım sonrasında, masada duruyorlar öylece.

eks.jpg

Senin de gözlemlediğin gibi nozül tabladan uzaksa ve yakınsa sorun yaşanması normal. Uzak olursa zaten kafadan sorun, baskı tutunmaz, tutunur sonra kendini salar vs.

Nozül tablaya aşırı derecede yaklaştıkça bastığın filamentin katman genişliğini arttırıyorsun yapay şekilde. Slicerda katman genişliğini 0.4mm de ayarlasan nozül çok yakın olursa bu değerin üzerine çıkar. Doğal olarak katman yüksekliği de düşer. Tablayı çizmeden önce jilet kalınlığında bile baskı alabilirsin.

Brim kullanırsan sıfır boşluk bıraktığı için parçanın kenarları ile brim baskısı kısmen üst üste geçip iyice yapışır ve ikisi tek parça olur. Beyazlığın sebebi o, sen parçayı aslında kırıyorsun bir nevi. O nedenle skirt kullan ve boşluğu ona göre ayarla. Nozül fazla yakın da olsa, filament çok yayıldığı için o bırakılan boşluğu dolduracaktır, uygun değer seçildiğinde tabii. Parçayla skirt iç içe girmediğinden ayırması kolay olur, izi de çok az.

Yeni basılacak parçalarda yukarıdaki gibi yaparsın, eskilerdeki beyazlıkları ocakta ısıtılmış bir metal ile giderebilirsin. Ben eski bir meyve bıçağı kullanırım baskılardaki bazı sorunları gidermek için, beyazlık için de işe yaraması olası.

Filament önemli ama ayarlara biraz daha ince işçilik de gerekiyor olabilir.😇
Minik görsel parçalar için Pritt de alternatif bir çözüm.

Fiyatlar konusunda ben karamsarlığımı koruyorum. Porima yeni kurda 11TL indirim yapmış, 177TL olmuş.

Son düzenleme:
X eksenini sağdan destekleyen, 3 tekerlek bulunan braketteki tekerlerden birinde somun var. O somun eksantrik, senin de farkettiğin gibi çevresinin yarısında tekerleği profile yaklaştırır, diğer yarısında giderek uzaklaştırır. Normal bir somun gibi sıkmak bir işe yaramaz, zaten dişi de yok. 😁

X ekseni solda gevşek değilse ki olmamalı, ayar yeri sağdaki bahsi geçen eksantrik somun.
Diğer iki tekerde o tip bir somun olmadığı için onları elleyemiyorsun. Bende de o iki tekerden illa biri sağlıklı olarak temas etmiyor ama sorun da yaşamıyorum. Ben gene de eksantrik somun alıp onlardan birine de taktım, en azından ikisi sürekli olarak iyi temas ediyor. Üçüyle birden uğraşmak sabrımı zorladığı için 3.'ye takmadım.

O bölge için braketi komple iptal etme amaçlı 40cmlik mil ile 2 yatay rulman da aldım ama uğraşmadım sonrasında, masada duruyorlar öylece.

Eki Görüntüle 1253328

Senin de gözlemlediğin gibi nozül tabladan uzaksa ve yakınsa sorun yaşanması normal. Uzak olursa zaten kafadan sorun, baskı tutunmaz, tutunur sonra kendini salar vs.

Nozül tablaya aşırı derecede yaklaştıkça bastığın filamentin katman genişliğini arttırıyorsun yapay şekilde. Slicerda katman genişliğini 0.4mm de ayarlasan nozül çok yakın olursa bu değerin üzerine çıkar. Doğal olarak katman yüksekliği de düşer. Tablayı çizmeden önce jilet kalınlığında bile baskı alabilirsin.

Brim kullanırsan sıfır boşluk bıraktığı için parçanın kenarları ile brim baskısı kısmen üst üste geçip iyice yapışır ve ikisi tek parça olur. Beyazlığın sebebi o, sen parçayı aslında kırıyorsun bir nevi. O nedenle skirt kullan ve boşluğu ona göre ayarla. Nozül fazla yakın da olsa, filament çok yayıldığı için o bırakılan boşluğu dolduracaktır, uygun değer seçildiğinde tabii. Parçayla skirt iç içe girmediğinden ayırması kolay olur, izi de çok az.

Yeni basılacak parçalarda yukarıdaki gibi yaparsın, eskilerdeki beyazlıkları ocakta ısıtılmış bir metal ile giderebilirsin. Ben eski bir meyve bıçağı kullanırım baskılardaki bazı sorunları gidermek için, beyazlık için de işe yaraması olası.

Filament önemli ama ayarlara biraz daha ince işçilik de gerekiyor olabilir.😇
Minik görsel parçalar için Pritt de alternatif bir çözüm.

Fiyatlar konusunda ben karamsarlığımı koruyorum. Porima yeni kurda 11TL indirim yapmış, 177TL olmuş.
Bu zamana kadar ne yapıyorsam hep aynı şekilde baskılar aldım ama son zamanlarda değişik bahsettiğim gibi sorunlar çıkmaya başladı. Filamentte de şimdiye kadar yaşamadığım değişik kalıntılar kalmaya başladı tablada. O yüzden filamentte bir sorun olabileceğini düşündüm. Yazıcıyı kontrol ettim, her şey sağlam duruyor bir tek x ekseni sağdaki tekerler harici, onu da çözdüm.

Daha önce de brim ile baskılar aldım. Bazı küçük parçaları tablaya yapıştırmak çok zor olduğu için brim ile yapıştırır sonra kenarlarını bıçakla düzeltir, temizlerdim. Normalde brim kısmıda kullandığım filamentin renginde olurdu. (Siyah filament kullanıyorum) Tam baskı gibi değil ama beyaz, full şeffaf tarzda olmazdı. (Yine hafif şeffaflık olurdu tabii simsiyah da olmazdı ama son zamanlarda bildiğin full şeffaf sanki filament değil de başka bir şeyle brimi yapıyordu) Son zamanlar böyle olmaya başladı ve bununla beraber baskıları bir türlü tablaya yapıştıramamaya başladım. Kıvrımlanarak bir nevi topaklanarak nozülden çıkıyor ve tekrar nozüle yapışıyor. Böylece nozülde topaklanmış şekilde filament birikiyor, baskıyı iptal etmek zorunda kalıyordum. Acaba nozül ucunda mı sorun var diye nozül ucunu da değiştirmeyi planlıyordum ama işte bazen de özellikle tabla ayarını daha yakın tutarsam (hala kağıtla yapıyorum ama artık dediğiniz yöntem, attığınız video ile yapacağım) bu olay düzeliyor ve baskı alabiliyordum. Şimdi en son anneme ortalama bir vazo basmıştım 15 cm uzunluğunda. Biraz daha büyük bas diye ısrar edip duruyordu. 0 infille rağmen çok fazla filament gittiği için boşver diyip geçiştiriyordum. Filamentten huylandığım için ve bir kere kenara koyduğumda bir daha yüzüne bakmayı düşünmediğim için (eğer diğer filamente geçtiğimde bu sorunlar ortadan kalkarsa ki denemelerime göre diğer filamente geçince sorun düzeldi) büyük vazoyu basmaya başladım ve şuan sorunsuz gidiyor. Nasıl oldu bilmiyorum tabla ayarını da çok uğraşmadım Porimayı deneme amaçlı ayarlamıştım ve fazla ellemeden, çok yakınlaştırmadığım halde bir şekilde tablaya tutundu ve düzgün basmaya başladı.

Tam olarak skirt ayarınızı anlayamadım. Ben brimi daha çok tablaya yapışması gereken çok ince yüzeyler için kullanıyorum. Mesela baklava tarzı dörtgen bir şey basmıştım. Yuvarlağımsı bir parça ama baklava gibi şekli var ve tablaya gelen kısmı o kadar inceki kendiliğinden tabladan kalkıyordu. Böyle olduğu için de tam olarak düzgün basılamadığı için girmesi gereken deliğe küçük geliyor ve delikte sabit duramıyordu. Brim ile bastığımda çok rahat tablaya yapıştı ve sorunsuz şekilde yuvarlağımsı şekil ortaya çıktı. Zaten yapışma gerekmeyen durumlarda skirt kullanıyorum. Raftı daha önce hiç denemedim temizlemesi daha zor dedikleri için. Skirt için dediğiniz ayarı anladığım kadarıyla, skirti geniş ana baskıdan uzak şekilde yapıyor default ayarlarda. Onu daha yakına çek, ama tam birleştirme. Baskı başlayınca zaten kendiliğinden yayılacağı için skirt ile birleşir ve tablaya yapışma sağlar. Hem brimden daha kolay temizlenir, hem de yapışmayı kolaylaştırır demek istediniz galiba. Doğru anladıysam Cura'da bu şekilde bir şey denerim çünkü bazen brim de cidden geçmiyor, iz bırakıyor.

Eğer Porimada filament bitene kadar sıkıntı yaşamazsam macera aramayacağım. Belki 120'lere indirmezler ama bir şekilde 140-150 TL civarına bulunabilir diye düşünüyorum. Filamenti sadece Porima kullanacağım ki yerli markalardan da en çok önerilen filament Porima.(188 iken n11'de bir satıcıda 4 stok gümüş ve altın rengi filamentleri 125 TL civarına satıyordu. Sadece bir tane aldım aklım olsa 2-3 tane daha alırdım. Satıcıya biraz da güvenemedim güvensem kesin alırdım. Olumlu yorumu %100'dü ama en ucuz diğer satıcılarda 150 TL civarı iken 123 TL'ye satmaları işkillendirmişti ama şimdilik orijinal ürün gibi gözüküyor ve sorunsuz.)

11 TL indirim de şaka gibi :) Herhalde biraz gaz alma amaçlı yapılmış. İnstagramda bir yoruma verdikleri cevabı görmüştüm. Yorum "dolar çıkınca fiyatları uçurdunuz şimdi niye düşürmüyorsunuz" tarzıydı. Porima "Alımlarımızı bu kurdan gerçekleştirdik. Kurda oynaklık olmazsa ileriki zamanlarda indirim olacaktır" tarzı yorum yapmıştı. Bunu gördüğüm için eğer 2-3 hafta kurda bir artış olmazsa 11 TL üstüne biraz daha indirim yapacaklarını düşünüyorum, umarım...

Evet, genel olarak herşeyde fiyatların düşmesi için bazı şeylerin kalıcı olması gerek, kimse oynak zeminde kendini riske etmek istemez. Ayrıca sadece sorun dolar değil, başka kalemlerde de sıkıntı var.

Skirt olayı görsel olarak şöyle:

Normalde parça ile skirt arasında boşluk var görselde ama nozül tablaya olması gerekenden fazla yakınsa skirt sarı okların yönünde genişleme yapar. Hamuru oklava ile inceltiyormuşsun gibi düşün. Aynı şekilde parça da mavi ok yönünde genişler çünkü nozül hala tablaya aynı uzaklıkta ilk katman ya da katmanlarda. Yeşil halka(skirt) içe doğru turuncu halka da dışa doğru gidince bunlar öpüşür ve üzerlerinden de sıcak nozül geçince duruma göre tamamen birleşebilir. Brim yani sıfır boşlukta da aynı hareket olacağı için olabilecek en kötü senaryo olur yani tamamen kaynaşırlar.

Bu nedenle boşluk bırakmak işini kolaylaştırır. Tabla ayarın iyi olsa bile kendi ayarlarını belirlersin farklı senaryolarda.

Screenshot 2021-12-27 173802.jpg

Bu arada raft zor değil, onun da kendine göre ayarları var. Az malzeme harcamak için tek kat raft yapılırsa ve ayrılma mesafesi uygun yapılmaz ise sorun yaşanır. 3 kat raft ve uygun ayrılma mesafesi ile normal şartlarda sorun yaşamazsın, ufak parçanda onu da deneyebilirsin.

Son düzenleme:
@Siyah Martı
Sorunumu hala çözemedim. Yarın garanti için aramadan önce sizden de fikir almak isterim. Yatak ayarı olmuyor. Sürekli bozuluyor yani yatağı mesela kağıtla sol alttan başlayacak şekilde ayarlıyorum, tekrar sol alta döndüğümde nozül yatağa çok yaklaşmış oluyor. Ayarladıkça birbirlerini bozuyorlar gibi bir durum var. Ek olarak ayarı yapıp en son ortaya gittiğimde aşırı yakın oluyor. Yaptıklarım:
İlk önce base wobble vardı, makinenin kendi sallanıyordu. Sol ve sağdaki 4+4=8 vidayı gevşeltip, tekrar sıktım o olay geçti.
En alttaki yatakla hizalı 4 vidayı gevşeltip, sıktım.
Sağ ve sol tarafta altta kalan 2+2 vidayı gevşeltip, sıktım. Z ekseni çubuklarını tutan vidalar olması lazım, onlar gevşedi çünkü.
Yatağı tutan ayakların somunlarını sıktım, gevşelttim onlarla oynadım.
X ekseni sallantı yapıyordu. Onu komple çıkardım. 2 vida vardı sıkılması gerekiyormuş videolar izleyerek bu sorunu da çözdüm.
Firmware atıp mesh bed leveling denedim. Oldu mu olmadı mı emin değilim ama daha önce de dediğim gibi yatak ayarı hareket ettikçe bozuluyor gibi. Bunda da sonuç alamadım.

Yaşadığım sorun ne yaparsam yapayım ilk katman yatağa tam yapışamıyor. Yatağın her tarafı ayrı yükseltide sanki. Yatağı anca aşırı yakın tutarsam köşelerden, o zaman baskılar alabiliyorum ama onda da sorunlar oluyor tabi. Bazı bölgelerde baskıyı tablanın içine yapıyor ilk katmanlar yok oluyor. Brim veya skirt basarsam tablanın içine kadar girmiş oluyor spatulayla kazımam gerekiyor. Şuanlık tek alabildiğim düzgün baskılar yatakta az yer kaplayan ve raft ile yaptığım baskılar. Örneğin katana basmıştım. Blade kısımları yukarı doğru, zeminde raft yapışmasını sağlıyordu. Bunları düzgün bastı en azından zemine yapışabildi. Birkaç tane yine küçük parça bastım bu sefer brim ile. Bunları da düzgün basabildi. Ama yatağı soldan sağa kaplayacak şekilde uzun bir şey basmaya çalıştığım zaman bazı yerleri yatağa yapışıyor, bazı yerlerden kalkma yapıyor. Garantiye yollamaya karar verdim ama firmware attığım için de sıkıntı olabilir bilemiyorum stock firmwareye çevirip öyle yollayacağım. Yarın bir telefonla soracağım garanti işlemi nasıl işliyor diye onlara da yaşadığım sorunu anlatacağım. Ben yazıcıyı 2 kere yerinden değiştirdim. Dubleks evde bir alt kata bir üst kata taşıdım. Sanırsam ondan dolayı bir şey oldu ama çözemedim.

Düzenleme= Yaylardan dolayı çok sorun yaşandığını söylüyorlar. Bu yüzden sarı bir yay var. Bu linkteki gibi orjinal Creality ürünüymüş. Sanırsam bunu takınca z ekseni stop kısmını da (artık ne denir bilemedim çıt diye ses çıkartan şey işte :) )1-2 cm yukarı ayarlamak gerekiyormuş. Stock yaylara göre daha uzun olduğu için. Acaba bundan alsam mı sanki bu derdime deva olabilecekmiş gibi geldi. Yaylara baktığımda bir tane yayın düz değil de yan durduğunu fark ettim. (Sağ alttaki yay) Çünkü sorunum çok farklı. Her şey stabil ve hareketsiz duruyor ama yatak ayarını yapmaya çalıştığım zaman yatağın her bölgesi farklı ayarda oluyor ve ayar yaptıkça bir önceki yaptığım bölgelerde bozulmalar meydana geliyor.

Son düzenleme:
Ben mesh leveling işine hiç girmedim, olup olmadığından emin değilsen zaten eski firmware'e geçmen daha mantıklı.

Stock firmware'e geçip cam tablanın diğer yüzünü çevirip, tabla ayarını yapıp tekrar dene istersen.(Chep videosundaki gibi tabla ayarını yap, oradaki hazır Gcodeları kullan, sadece filament ve tabla sıcaklığını gerekiyorsa değiştirirsin.)

Ürünle gelen yaylar ince olduğundan değiştirmek iyi olacaktır, bulabildiğin en ucuz aynı görünümlü yayları alabilirsin, ben kargo dahil 20 küsür lira vermiştim geçen sene. Klik eden şey end switch. Onu dikkatli monte etmek gerek, gerekenden aşağıda pozisyonlarsan nozül tablayı ezmeye çalışabilir.

Son düzenleme:
Ben mesh leveling işine hiç girmedim, olup olmadığından emin değilsen zaten eski firmware'e geçmen daha mantıklı.

Stock firmware'e geçip cam tablanın diğer yüzünü çevirip, tabla ayarını yapıp tekrar dene istersen.(Chep videosundaki gibi tabla ayarını yap, oradaki hazır Gcodeları kullan, sadece filament ve tabla sıcaklığını gerekiyorsa değiştirirsin.)

Ürünle gelen yaylar ince olduğundan değiştirmek iyi olacaktır, bulabildiğin en ucuz aynı görünümlü yayları alabilirsin, ben kargo dahil 20 küsür lira vermiştim geçen sene.
Ya bu sorun öyle bir şey ki tablanın her yerinin bozuk olması imkansız gibi bir şey. Sadece orta kısımda sorun yok yani bir tarafı ayarlıyorum, diğer taraf bozuluyor. Buna yayların sebep olabileceğini düşünüyorum ki muhtemelen onlar. Vida tarzı her şeyi gevşeltip sıkmayı denedim, tüm wobblelerden kurtuldum ama bu sorun hala var. Orijinal olanı almayı düşünüyordum ama bakayım benzerini bulabilecek miyim 70 TL vermek de 4 yay için biraz pahalı geldi.

Chep videosundaki gibi tabla ayarı yapınca baskılarda sorun olmuyor. Ama neden olmuyor uzak kalan kısımlar yaklaştıkça nozülün daha yakın olduğu kısımlar bu sefer tablaya çok yakın kalıyor. Böyle olunca sorunlar meydana geliyor tabi. Tablanın diğer yüzüyle de deneyeceğim onu denemek hiç aklıma gelmedi. Şimdi bir yayları (default gelen) çıkartıp tekrar taktım. Yatak ayarını yaptım ve basmaya çalıştığım bir baskıyı deniyorum. Brim ile bastığım için yine dediğim gibi bazı bölgelerin brimi filamentin renginde, bazı bölgeler nozül tablaya çok yakın olduğu için daha değişik duruyor. Baskı 2 saatlik bakayım düzgün basabilecek mi sanki bir düzelme var sadece yayları çıkartıp takarak ama günlerdir bununla uğraştığım için psikolojik olarak bana öyle gelmiş olabilir. Eğer olmazsa bir de dediğiniz gibi diğer yüz ile deneyeceğim. Yine olmazsa yarın aldığım yer ile görüşeceğim. Garanti durumu nasıl bu tarz durumlarda ilgileniyorlar mı diye. Yay değiştirmeyi de kesin deneyeceğim ki büyük ihtimal sorun ondan kaynaklı gibime geliyor eğer tablanın her tarafı yamuk yumuk değilse :)

Creality'nin sadece Capricorn PTFE borusuna para verdim, alternatifi yoktu çünkü.

Bence 2 saatlik baskı yerine baskının ilk 5 katmanını basıp kontrol et. Tablayı ters çevirince de tabla ayarı yapman gerekecek bu arada.

Chep videosu açıklamanı anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı