Baskı sonlarında veya yeni baskıya geçince filament gelmeme sorunu

Chep videosu açıklamanı anlamadım.
Deneme baskısı basarken bazı bölgelerde kalkmalar olursa tablayı yakınlaştırıyor ya. İşte kalkma olan bölgelerde atıyorum sağ üst tarafta kalkma varsa ve o bölgeyi yaklaştırınca bu sefer orta kısım veya başka bir kısım tablaya çok yakın olduğu için baskıda sorunlar meydana geliyor.

Şu sıralar tabla ayarını her baskıdan önce kontrol ediyorum zaten sorun değil. :) Yayı kesin değiştireceğim ona karar verdim. Sorunun ondan kaynaklandığını düşünüyorum dediğim gibi tablanın neredeyse her kısmında bir dengesizlik var. Özellikle orta kısımda nozül tablaya aşırı yakın kalıyor. 4 tarafı beraber gevşettiğimde bu sefer köşeler için nozül tablaya uzak kalıyor.

Kağıt testi kaba, baskı testi ince ayar olmalı.

Kağıt ayarın iyi ise baskı testince tabla vanalarını minik minik çevirmen yeterli olur normalde. O kadar minik çevirmelerde de diğer noktalarda o derece bir sapma olmamalı. El ayarında sıkıntı olabilir.

Kağıt testi kaba, baskı testi ince ayar olmalı.

Kağıt ayarın iyi ise baskı testince tabla vanalarını minik minik çevirmen yeterli olur normalde. O kadar minik çevirmelerde de diğer noktalarda o derece bir sapma olmamalı. El ayarında sıkıntı olabilir.
Nozülün bozukluğunu çıkan filamentin yuvarlaklaşmasıyla anlıyorum. Yani o test baskısını yaparken nozül tablaya uzak kalınca filament yuvarlanıyor ve bir yerden sonra eğer gittiği taraftaki tabla ayarı düzgünse yapışmaya başlıyor. Yani elle kalkık mı değil mi kontrol etmeden önce daha ilk yapışmada sorun yaşıyorum ben. Genelde sol alt tarafta nozül çok uzak kalıyor. Sol altı iyice sıkınca bu sefer ortalarda veya başka bölgelerde sorunlar başlıyor. Çok enteresan bir sorun ve çözemedim. Ama size şöyle kısaca anlatayım. Tablayı kağıt ile ayarladığınızı düşünün tüm köşelerden. Sonra nozülü baskı yapıyormuş gibi tablada gezdirin ve aradaki boşluğa bakın. Normalde azıcık boşluk kalıyor kağıt ile ayarı yapınca. Heh tablada gezdirdikçe bazı bölgelerde boşluk hiç kalmıyor, bazı bölgeler boşluklu oluyor. Ve bu sadece ortada veya bir köşede değil neredeyse her bölgede böyle yamukluk var ama özellikle orta taraf çok bozuk. Bu sebeple yay hiç aklıma gelmemişti ama yayda sorun olabileceğini düşünüyorum ve ilk fırsatta değiştireceğim. Çünkü her şeyi denedim. Yatakta sallantı yok ayakları düzgün, X ekseninde sıkıntı yok, nozülde sıkıntı yok sağlam. Base sallanıyordu onu çözdüm sıkıntı yok. Z ekseni demirleri 2 köşedeki sallanmıyor. Daha neyi kontrol edebilirim bilmiyorum.
Ürünle gelen yaylar ince olduğundan değiştirmek iyi olacaktır, bulabildiğin en ucuz aynı görünümlü yayları alabilirsin, ben kargo dahil 20 küsür lira vermiştim geçen sene.
Yay konusunda bu yay, bu orijinal yayın işlevini görür mü? 20 tanesi 55 TL. Bazı baskılarda yay gerekebiliyor işlevsel olabilmesi için belki fazlalık yayları onlarda kullanırım. Orijinalinde çap olarak 8mm belirtmişler, boy olarak ise 25. Yorumlardan araştırdığım kadarı ile default gelen yaylar zaten 20mm imiş. Bu yüzden tam uyacağını düşünüyorum ama siz ne dersiniz?
Bir ekleme demin bir baskı aldım ve aynı baskıdan bir tane daha hiçbir ayarı değiştirmeden yapmaya çalıştım. Tabladan alırken de güç uygulamadım direk elime geldi. İkinci baskıyı basarken nozül tablaya o kadar yaklaşmış ki baskıyı durdurmak zorunda kaldım. Tablanın içine yazmaya çalışıyordu sanki. Bu beni daha çok yaylardan şüphelendirdi. Tabla ayarının sürekli kayması yaydan kaynaklı oluyor diye yabancı kaynaklarda okumuştum
Bir ekleme daha yazıcı ile uğraşmaktan uyku tutmuyor. Yatak ayarı yayları çok sıkıştırmıyor özellikle sol alt kısım. O yuvarlak şeyi döndürerek ayarlamadan bahsediyorum. Sol alt yatak neredeyse 0 gerginlikte anca ayarı yapılabiliyor. Forumlarda okuduklarıma göre yay yarıya kadar veya daha fazla gergin olması lazımmış yatak ayarının bozulmaması, düzgün kalması için. Acaba end-stop switchi biraz daha aşağı indirip (ki inebiliyor mu bilmiyorum şuan en aşağıda gibi duruyor) denesem mi bilemedim.
Sol alt yatak neredeyse 0 gerginlikte anca ayarı yapılabiliyor.
Düzenleme çıkmıyor o yüzden bu şekilde düzenlemek zorunda kaldım. Yani nozül ile yatak arası levelingden bahsediyorum. Sol alt taraftaki yay neredeyse hiç gergin değilken anca nozül kağıda temas ediyor.

Son düzenleme:
Sol alt derken sol arka yani tabla kablolarının geçtiği yeri kastediyorsun sanırım. Yay değişimi öncesi tabla ayarım sıkıntılı olmasa da yaylar güçsüz olduğundan tabla ısıtıcı kablolarının geçtiği plastik kanal ile tabla öpüşüyordu, hatta kanal olmasa biraz daha sıkıp ayar verirdim herhalde.

Sarı yaylar ile şu an görseldeki gibi benim makine. Sendeki durum nasıl, (görsel)?

Screenshot 2022-01-05 070501.jpg

Parçayı soğumadan tabladan sökmeye çalışırsan ayar daha çabuk bozulur, sen sıcakken almışsındır anlamında söylemiyorum, bilgi olarak.

Düzenleme çıkmıyor o yüzden bu şekilde düzenlemek zorunda kaldım. Yani nozül ile yatak arası levelingden bahsediyorum. Sol alt taraftaki yay neredeyse hiç gergin değilken anca nozül kağıda temas ediyor.

Son kısımda yaptığın açıklama soruna dair fikir verdi, yay boşta gibiyken yani yani tabla yukarıdayken solda nozül ile tabla teması oluyorsa ve o şekilde kullanıyorsan ayar tutmaması normal.

İlk tabla ayarını yaparken tablayı en aşağı çekersin vanaları sıkarak. Sonrasında ufak ufak sala sala köşe ayarı yaparsın. Biraz fazla salıp ayarı yukarıda vermeye çalışıyorsun gibi.

Her şey doğru ise belki sana gelen yayların boyu ya da sırf o yay boyu hatalıdır. Evde pul varsa onlardan ekleyebilirsin gerginlik için.

Z end sw pozisyonu nasıl ve sıkı şekilde monteli mi? (görsel)

Baktığın yaylar orijinal olanlardan bile ince, alma. Sarı/mavi kalınlardan lazım, boya dikkat et, bazıları kısa.

Son düzenleme:
Son kısımda yaptığın açıklama soruna dair fikir verdi, yay boşta gibiyken yani yani tabla yukarıdayken solda nozül ile tabla teması oluyorsa ve o şekilde kullanıyorsan ayar tutmaması normal.

İlk tabla ayarını yaparken tablayı en aşağı çekersin vanaları sıkarak. Sonrasında ufak ufak sala sala köşe ayarı yaparsın. Biraz fazla salıp ayarı yukarıda vermeye çalışıyorsun gibi.
Evet yaylar neredeyse hiç gergin değilken tabla ayarım anca oluyor. Sol alttaki ayrı şekilde ayar yapılan vana tarzı şeyin artık boş dönmesine ramak kala anca ayarlanabiliyor. Yani bir adım daha gevşetsem gerginlik tamamen kayboluyor. Diğer taraflardaki yaylarda da gerginlik çok az ama özellikle sol alttaki daha kötü. Resim de ekledim.
Z end sw pozisyonu nasıl ve sıkı şekilde monteli mi?
Görsel yükledim elimle oynatmaya çalıştım sıkı şekilde monteli ama sanki yamuk gibi duruyor. Yayların gergin olmasını sağlamam için bunu biraz daha aşağı doğru almam lazım ki nozül yatağa yaylar gerginken yaklaşabilsin.
Baktığın yaylar orijinal olanlardan bile ince, alma. Sarı/mavi kalınlardan lazım.
https://www.trendyol.com/creality-3...ci-p-84517952?boutiqueId=61&merchantId=157190 Bu ürünü buldum en uygun. İş görür gibi duruyor ama daha önce Z end switchin yerini değiştirsem mi bilemedim.

Düzenleme= End switch ile oynadım zaten şuan olabilecek en aşağı seviyedeymiş. Buna rağmen yaylar gergin durmuyor. En gergin hale getirdim yatak ile nozül arasında herhalde 2cm civarı boşluk vardı. X ekseni sallantı yaptığı için çıkartıp bazı vidaları sıktım. Bu bir sorun çıkartmış mıdır bilemiyorum. Ya da yaylar da zamanla deforme olduğu için artık böyle bir sorun mu başladı bilemedim ama sorunumu anladım gibi. Yaylar gerginken nozül yatağa yaklaşmıyor bu da yatak ayarının sürekli bozulmasına sebep oluyor.
End switch ile oynadım zaten şuan olabilecek en aşağı seviyedeymiş.
Yayları sipariş verdim üstte linkini attığım. Eğer bunlar da end switch sorunumu çözmesse end switchi basede kalıp biraz daha aşağı almamı engelleyen bir plastik parça var. Onu kesmeyi düşünüyorum. Hatta şuan bile onu yapsam belki sorunlarımdan kurtulacağım ama ilk önce yeni yaylarla deneyeceğim. Umarım çözüme ulaşırım. Garantiye yollamak istemiyorum makineyi ki firmware attığım için garanti dışı kalmış olabilir. Stock firmware kurmama rağmen hala daha modlu firmware varmış gibi gözüküyor. Bir de Creality'nin sitesindeki stock firmwareyi deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-05 at 08.01.00 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-05 at 08.01.00 (1).jpeg
    44,8 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2022-01-05 at 08.01.00.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-05 at 08.01.00.jpeg
    69,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Firmware aynı gözüküyorsa tekrar yükleme yapmayı denemen iyi olur, SD kartında sadece firmware olsun. Normal şartlarda hangisi yüklü ise onun versiyonu yazar. Creality sitesinden, sendeki anakart versiyonu hangisi ise ona ait firmware'i seçersin.

Yaylar gelene kadar beklemek istemiyorsan ve tablayı yukarı çekmek istiyorsan daha önce de dediğim gibi pul koyabilirsin, metal vida pulundan bahsediyorum. Yoksa, herhangi kalınlık yapacak bir parça koyabilirsin, buna katlanmış kağıt da dahil. Tabii kağıt koyarsan tabla ile yay arasına değil, y eksenini taşıyan araba ile yay arasına koy, sıcaklık sebepli risk oluşmasın.

Yaylar gelince Z end sw'i ayarlaman gerekecek, daha önce yazdığın gibi 1-2 cm ayara gerek olmayacaktır, bendeki 1 cm'in altında, ne kadar yukarıda ayarlarsan hem baskı yüksekliğinden kaybedersin hem de yaylar daha az sıkılı olacağından aynı etkiyi yaratmaz. Z end sw'in vidalarını sıkarken parçayı tut ki şimdiki gibi çarpık durmasın.

Bendeki sarı yayların boyu 2cm'in üzerinde sanırım, 25mmlik olabilir çünkü şimdiki sıkılmış hali bile 2cm neredeyse.

Son düzenleme:
Firmware aynı gözüküyorsa tekrar yükleme yapmayı denemen iyi olur, SD kartında sadece firmware olsun. Normal şartlarda hangisi yüklü ise onun versiyonu yazar. Creality sitesinden, sendeki anakart versiyonu hangisi ise ona ait firmware'i seçersin.

Yaylar gelene kadar beklemek istemiyorsan ve tablayı yukarı çekmek istiyorsan daha önce de dediğim gibi pul koyabilirsin, metal vida pulundan bahsediyorum. Yoksa, herhangi kalınlık yapacak bir parça koyabilirsin, buna katlanmış kağıt da dahil. Tabii kağıt koyarsan tabla ile yay arasına değil, y eksenini taşıyan araba ile yay arasına koy, sıcaklık sebepli risk oluşmasın.

Yaylar gelince Z end sw'i ayarlaman gerekecek, daha önce yazdığın gibi 1-2 cm ayara gerek olmayacaktır, bendeki 1 cm'in altında, ne kadar yukarıda ayarlarsan hem baskı yüksekliğinden kaybedersin hem de yaylar daha az sıkılı olacağından aynı etkiyi yaratmaz. Z end sw'in vidalarını sıkarken parçayı tut ki şimdiki gibi çarpık durmasın.

Bendeki sarı yayların boyu 2cm'in üzerinde sanırım, 25mmlik olabilir çünkü şimdiki sıkılmış hali bile 2cm neredeyse.
Teşekkürler. Firmware olayını Creality'nin kendi sitesinden indirince çözdüm. Githubdaki de modluymuş default yazmasına rağmen. Şimdilik bir tane orta kısımda basılacak şekilde bir kalemlik basmayı denedim ve düzgün basıyor.(1.5 saat oldu şimdilik sorun yok gibi genelde ilk katman düzgün çıktımı yukarı sorunsuz devam ediyor) Sorun anladığım kadarıyla yatağın tamamını kullanmaya çalıştığımda başlıyor. Herhalde yatak ileri geri sürekli hareket ettikçe ayarı bozuluyor. Yaylar kargoya verildi üstte verdiğim linkteki sarı-mavi olanlardan satın aldım. Bir tane de yedek end switch aldım kargo ücreti vermemek için. Eğer bu yaylarla bile gerginlik sağlayamazsam yedek end switchin baseye oturmasını sağlayan kısımdaki plastik parçayı kesip biraz daha aşağı almayı deneyeceğim. İnsanlar genelde end switchi yukarı kaydırma gereksinimi duymuş bu yayları alınca ama bilemiyorum boşu boşuna 14 TL kargo ücreti yerine 20 TL'ye yedek switch alıp eşeği sağlam kazığa bağladım. Bu yaptıklarımda sorunu çözmesse en son çare aldığım yer ile konuşup garantiye yollayacağım ama çözecek gibime geliyor. Veyahut en kötü yatağı baştan başa (sol aşağıdan sağ yukarı çapraz baskı gibi) değil de sadece yukarı kısmı, aşağı kısmı olacak şekilde 180 derece yatay olarak şeyler basacağım. Çapraz basıp 3-4 cm daha uzun çıktılar alacağıma daha kısa veya parça parça çıktılar alırım. Çünkü bir kere yatağa tutundu mu baskılar düzgün çıkıyor sorun yatağa tutunamaması. Görseldeki katanayı bu dediğim sorunlar ile 6-7 parça olacak şekilde bastım. (Kılıç kısmı 4 parça japonla yapıştırdım) Dikine yükseldiği için raft ile bastım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-04 at 22.22.00.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-04 at 22.22.00.jpeg
    179,8 KB · Görüntüleme: 24
End sw yerine nozzle alsan daha iyi olurdu ama neyse, bende de o tip, belki de hiç gerekmeyecek yedek parçalar mevcut.

25mmlik kalın yay ise emin ol sw'i aşağı almana gerek kalmaz, bunlar kalın diğerleri kadar da sıkamazsın, ayrıca 0.5cm daha uzun.

Garantilik bir durumu yok gibi zaten. Parçaları sadece dik basarak her basmak isteyeceğin şeyi basamayabilirsin, o tip bir kısıtlamaya gitmene gerek kalmayacaktır.

Eline sağlık, güzel olmuş katana.

End sw yerine nozzle alsan daha iyi olurdu ama neyse, bende de o tip, belki de hiç gerekmeyecek yedek parçalar mevcut.
Yedek nozül hala duruyor. Neden nozzle alsam daha iyi dediniz? İleride illa sorun çıkar değiştirirsiniz diye mi?
Parçaları sadece dik basarak her basmak isteyeceğin şeyi basamayabilirsin, o tip bir kısıtlamaya gitmene gerek kalmayacaktır.
Evet dik basmak her zaman olmuyor ve genelde raft gerekiyor. Bu arada brim rafttan daha kolay söküldü bu katanayı basarken ama neden öyle oldu anlamadım. Yatak ayarı bozukluğundan mı bilemiyorum ama hem yapışmayı sağladı hem de çok kolay söküldü ama raft çook fazla filament harcıyor. Default cura ayarlarında raft kullandım ve gayet hoşuma gitti.
Eline sağlık, güzel olmuş katana.
Teşekkür ederim ben de çok beğendim. Hazır tasarım kılıç kısmı 4 parça ve japonla yapıştırdım. O yüzden aşırı sağlam değil hızlı sallamalarda yapıştığı yerden çıkabiliyor hatta denedim çıktı :) Rüzgar sesi duyabilmek için çok hızlı salladım 1 kere tamam, 2. de kılıcın sapı ile 3 parça blade yapıştığı yerden ayrıldı. Tekrar yapıştırmak zorunda kaldım. Kılıç kısımlarını iç içe geçecek şekilde tasarımı değiştirip o şekilde japonlasam çok daha sağlam olurdu.

Yarın inşallah kargo gelince deneyeceğim. Artık kafam rahat baskılar almak istiyorum sürekli kontrol etmeden. Sol arka yayı takmaktan biraz tırsmıyor değilim ama sorun çıkacağını zannetmiyorum. Bağlı kabloları koparmayayım yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı