Başlamak için C (veya C#) mi, Java mı, Python mu daha uygun?

emres2005

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 11 Pro, Ryzen 7 7840HS, GeForce RTX 3050 6GB Laptop, 16 GB DDR5 RAM, 500GB SSD, 500GB HDD - HP Victus 16
Android ve Windows için oyun veya uygulama geliştirmek istiyorum ama biraz daha oyuna yakın. Oyun geliştirirsem Unity kullanmayı düşünüyorum ama Unity'de oyun geliştirmek için bile programlama dili kullanıldığını gördüm. Bildiğim kadarıyla C veya C# temel, Java neredeyse her cihazda çalışıyor, Python ise yazması daha kısa. Şu an kodlama dilleri hakkında çok az bilgim var. Öğrenirken sıkmasa ve/veya macOS, iOS ve Linux'ta da çalışabilse daha güzel olur.

Ben de senin gibi oyun geliştirmek istiyordum, Python temelini attım. Daha sonra C# öğrenmeye başladım. Bitirdikten sonra Javascript'e geçeceğim. Sen de öyle yapabilirsin.

Öğrenmek için C ile başlayın sonra hangi dili öğrenmek istiyorsanız geçersiniz. C öğrenmesi zor veya uzun olan bir dil değildir bu sebeple başlangıç olarak tavsiye edilir. Buradaki amaç programlamanın nasıl çalıştığını, bilgisayara işlemler nasıl öğretilir ve yaptırılır bunları öğrenmek.

C kapsamlı bir dil ama başlangıç seviyesi için zor olduğunu düşünüyorum özellikle memory allocation olayları bana öyle geliyor. Benim size önerim Java olacaktır. Python kadar kolay değil ama C kadar da zor değil. Başlangıç için uygun olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Java ile C# birbirine çok benzer. Java ile başlarsan Python'a göre daha çok dilde olan white space ile değil de bracket temelli öğrenmiş olursun senin için bir artı. Ama hangisinden başlarsan başla neredeyse aynı şeye çıkacak yani C'den de başlasan belki başta Java'ya Python'a göre biraz zorlanırsın ama sonrası kolay gelir. Java ile başlarsan alışman kolay olur ama C'ye adapte olmak zorlayabilir memory allocate olayı yüzünden.

Eğer gerçekten öğrenmek istiyorum, sıkılmam, bırakmam diyorsan C senin için. C'yi güzelce öğrendikten sonra tabii ki nesne tabanlı bir dile geçmen gerekecek orda da C++ çıkıyor karşına. Zaten ilk adı C with Classes.

Bunları iyice öğrenen biri her dili çok rahat bir şekilde anlar. Yazılım hayatına C/C++ ile başlamam çok çok büyük bir artı oldu benim için. Şu an meslek hayatımda kullanıyor muyum? Hayır. İyi ki öğrenmiş miyim? EVET.

Dersen ki ben meslek olarak düşünmüyorum, hobi olarak yapacağım C ile hiç kafanı karışamaya gerek yok. Pyhton'ın girintileriyle de uğraşma, Java'ya gel. Dersen ki JavaScript yazacam (Java ile hiçbir alakası yok) kimse de bir şey diyemez.

Öncelikle şunu söylemiş olayım ki programla dili bitmez arkadaşlar. Programlama dillerini yemek yemeye benzetebiliriz. Günde 3 öğün yemek yediğiniz gibi günde bir veya birkaç kez öğrenmek istediğiniz dili rutin haline getirmeniz gerekiyor. Öğrenme kısmına gelirsek, öncelikle yazılım ve programlamanın ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Ha deyince girerseniz takılırsınız. Daha sonra alanınızda kullanabileceğiniz dili ve IDE(Integrated Development Environment) seçmeniz gerekiyor. Yazılım dilini öğrenmeden önce IDE'nizi nasıl daha kapsamlı ve kolay kullanabileceğinizi öğrenmek size ekstra kolaylık sağlar. Daha sonra eğitimlere başlayabilirsiniz. Zaten ilk başta söylediklerimi yaptıktan sonra eğitimleri duraklatmadan izleyip uygulayabilecek düzeye gelmiş olacaksınız. Başlangıçta öğrenebileceğiniz diller C tabanlı olursa daha kolay programlamaya giriş yapabilirsiniz. Multi-purpose olduğu için çok işinize yarayacaktır. Bunun sebebi ise C'nin branced(dallanmış) yapısı sayesinde birçok programlama dilini harmanlayarak oluşturabileceğiniz uygulamalar tasarlamanızı sağlar. Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar bu şekilde 2 dil öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı