Başlangıç için Linux dağıtımı önerisi

Spidertliman

Hectopat
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yıllardır aktif Windows 10 kullanıyorum, son dönemlerde oyunlardan sıkıldım ve farklı şeyler denemek istiyorum bu yüzden bir süreliğine Linux kullanmaya karar verdim. Sürücü konusunda sıkıntı çıkarmayacak, Windows'tan geçince kolay alışılacak bir dağıtım öneriniz var mı? Ya da hiç bulaşmayıp Windows 11 mi kursam? Canım yeni işletim sistemi çekti :D. Bu arada daha önce hiç Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmadım.

Yıllardır aktif Windows 10 kullanıyorum, son dönemlerde oyunlardan sıkıldım ve farklı şeyler denemek istiyorum bu yüzden bir süreliğine Linux kullanmaya karar verdim. Sürücü konusunda sıkıntı çıkarmayacak, Windows'tan geçince kolay alışılacak bir dağıtım öneriniz var mı? Ya da hiç bulaşmayıp Windows 11 mi kursam? Canım yeni işletim sistemi çekti :D. Bu arada daha önce hiç Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmadım.
Ubuntu tabanlı dağıtımları deneyin. Hem paket yöneticisi açısından hemde sürücü açısından problem yaşamazsınız.

BlackArch, Kali, Parrot gibi distrolar kullanırsan daha çok uğraşacak şeyin olur. Kendine daha rahat eğlence bulursun.
Kali'ye biraz ilgim var hocam malum siber güvenlik alanında kullanılıyor. Kali kursam hem o tarz şeyleri öğrenip hem de günlük kullanımımda zorlanmadan takılabilir miyim? Nvidia sürücüsü kurulur mu? Çözünürlük, ses vb. saçma sorunlar çıkar mı? Windows gibi kullanabilir miyim yani?

Merhaba.

Ben dizüstü bilgisayarımda Ubuntu ile başlamıştım ama sonra ChromeOS keşfettim ve aktif olarak ChromeOS kullanıyorum.

Masaüstü bilgisayarımda ise Windows 10 kullanıyorum.

Linux Mint Cinnamon kur geç.

Kali'ye biraz ilgim var hocam malum siber güvenlik alanında kullanılıyor. Kali kursam hem o tarz şeyleri öğrenip hem de günlük kullanımımda zorlanmadan takılabilir miyim? Nvidia sürücüsü kurulur mu? Çözünürlük, ses vb. saçma sorunlar çıkar mı? Windows gibi kullanabilir miyim yani?
Bence VMware üzerinden yükle. Windows kullanman gerektiği zamanlarda olabilir.

Linux kullanmayı bilmeden Hack Toollarını kullanmakta zorluk çekersin. Ayrıca günlük kullanım için Kali tavsiye etmiyorum. O kadar hack toolu yüklü bir işletim sisteminde şahsen herhangi bir hesabıma girmeye korkardım. Ayrıca phyton bilgisi de bilmeniz hack toolları açısından yarar sağlar.

Geri
Yukarı