Başlangıç için Linux önerisi

Ben Linux Mint'i kurarken hep Secure Boot'u kapamak zorunda kalmıştım zaten,

Linux Mint'i kurarken secureboot kapatmaya gerek yok, çünkü kurulu gelen çekirdek imzalı. Bunun secureboot'u kapatıp kapatmak arasında bir fark oluşturmayacağını anlayabilirsin umarım. Yani yaptığın işlem anlamsız ve hiç bir şeyi çözmez.

Şunu anlayın artık, "en iyi distro" kavramı insandan insana göre değişen, tonla kişisel faktöre dayanan bir kavram. Ben KDE Neon'u daha çok seviyorum, gidip de "Linux Mint en iyisi" diyecek değilsin ya?

Sen de yazarsın o zaman "şu şu sebeplerden dolayı" diye benim yazdığım gibi. Linux Mint'e bahsettiğim sebeplerden dolayı en iyi Ubuntu tabanlı dağıtım diyorum, bak masaüstü ortamını karşılaştırmıyorum, sunduğu araçlar, iş yapma şekli ve bir sürü şeyin birleşiminden bahsediyorum. Bir başkasının böyle düşünüp düşünmemesi kendi bileceği iş. Ayrıca sevmek farklı bir şey, özeliklerin toplamının bir bütün olarak değerlendirilmesi farklı.

Demek istediğim bu distrolar büyük ihtimalle stabiliteden dolayı 470 kullanıyor, yoksa niye kullansınlar?

Çok yeni bir aygıtın varsa, önyüklü Nvidia sürücüsü sana sorun çıkartabilir, yükleme dahi yapamayabilirsin. Yine fermi serisi GPU'lar içinde aynı sıkıntıyı yaşarsın. Ubuntu tabanında ve Linux Mint'te sürücülerin geneli dh-modalias desteği ile paketlenir. Bu ne demek, yani çip ID'ye göre sana sürücü paketi yükleme önerisi yapabilir. Çok yeni bir aygıtın çip ID'si NFR sürücü paketindeyse, seni önerilen sürüm ile hiç uğraştırmaz, doğrudan NFR sürümü kurdurur. Böyle de bir avantajı var.

Geri
Yukarı