Çözüm Başlat menüsü ve mağaza uygulamaları açılmıyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Bildiğiniz gibi Windows 10'da birçok kullanıcının en az bir kez karşılaştığı problemlerden biri. Başlat menüsü ve mağaza uygulamaları açılmıyor olabilir, açılır açılmaz hemen pencere kapanıyordur, hatta başlat menüsü açılıyorsa eğer, mağaza ve uygulamaların simgeleri gözükmüyordur vs.

Bununla ilgili internette araştırma yaptığınız zaman onlarca çözüm önerisiyle karşılaşacaksınız, şöyle yapın, böyle yapın, anlattığım bütün adımları uygulayın vs.

Bu sorunun meydana gelmesi için birçok sebep olabilir. Bir tane de ben kendim fark ettim ve çözümünü kendim keşfettim. Bu bilgiyi arşivinize falan eklemenizi öneririm, gün gelir lazım olur.

C: \Program Files\WindowsApps klasörüne erişmeye çalışırsanız, izniniz olmadığı yönünde bir uyarı alacaksınız ve bu klasöre giremeyeceksiniz. Fakat bu klasörün içeriğini merak edip, veya girmek isteyip de bu windowsapps klasörünün (benim yaptığım gibi) sahipliğini alırsanız (take ownership de deniliyor) bilgisayarınızı bir sonraki yeniden başlatmanızda muhtemelen mağaza uygulamaları açılmayacak. O yüzden bu klasörün sahipliğini almayı denemeyin, olduğu gibi bırakın.

Oldu da sahipliğini aldınız, ve çözüm arıyorsunuz. Çözümü şu şekilde:

Komut istemini (CMD) yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu yazın:

icacls "c: \Program Files\WindowsApps" /Q /c /t /reset

Bu komutu yazdıktan sonra completed mesajı çıkana kadar bekleyin, mesajı gördüğünüzde bilgisayarı yeniden başlatın. Muhtemelen sorununuz düzelmiş olacaktır. Çünkü benim ki bu şekilde düzeldi. Umarım bilgi bankasına faydalı bir şey eklemiş olurum.

Arkadaşlar eğer çözüm yolunu uygulamayı denerseniz her ihtimale karşı şu komutları da uygulayın:

icacls "C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository" /Q /c /t /reset.

İcacls "C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Local\Packages" /Q /c /t /reset

Yukarıdaki komutta kullanıcı adı yazan yere kendi kullanıcı adınızı yazın.
Hepinize iyi günler, Allah'a emanet olun :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam CMD bu koda tepki vermedi. Alt satıra indi sadece. Ne yapmalıyım?
Benim oluşturduğum konuyu sözde yazım kurallarını düzelten zeki arkadaş sağolsun daha çok bozmuş.

Yukarıda gördüğün gibi iki nokta ve slash arasında boşluk var fakat aslında ben burada boşluk bırakmamıştım. Bunu düzeltip tekrar dener misin?

Not: Eğer bu yazıyı Technopat yetkilileri okuyorsa lütfen benim yazdığım konulardaki yazım hatalarını düzeltmeye çalışmayın. Ben daha önce birçok sitede editörlük yaptım, düzelticem diye daha çok bozuyorsunuz.

Benim oluşturduğum konuyu sözde yazım kurallarını düzelten zeki arkadaş sağ olsun daha çok bozmuş.

Yukarıda gördüğün gibi iki nokta ve slash arasında boşluk var fakat aslında ben burada boşluk bırakmamıştım. Bunu düzeltip tekrar dener misin?

Not: Eğer bu yazıyı Technopat yetkilileri okuyorsa lütfen benim yazdığım konulardaki yazım hatalarını düzeltmeye çalışmayın. Ben daha önce birçok sitede editörlük yaptım, düzelticem diye daha çok bozuyorsunuz.

Hocam teşekkürler, sorunu çözdüm. Kodlar işe yaramayınca format atmak istedim tam da o sırada Windows Update uyarı verdi. 20H2 sürümü gelmiş onu yükledim ve sorun otomatik çözüldü.

Geri
Yukarı