Baştan sona gerçek matematik nasıl öğrenilir?

MrRobot10

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben müfredatı dışına çıkıp en baştan en sona kadar gerçek matematiği öğrenmek istiyorum. Bunun in YouTube'dan "learn mathematics from start to finidh" videosu vardı. Videoda paylaşılan kitaplar İngilizce ve türkçesinin bulamadım. YouTube'da da matematiği müfredat dışında anlatan bir kanal bulamadım.

Bana müfredat dışına çıkıp matematiği gerçekten sıfırdan en sona kadar nasıl öğreneceğimiz anlatır mısınız? Hangi kitapları almalıyım nelere sırasıyla çalışmalıyım vs.
yardımcı olursanız sevinirim.

Kendi kendinize çözerek ilerlemeniz lazım.

Temel aritmetikle başlayın, ardından denklemler, eşitsizlikler ve polinomlar gibi konulara geçiş yapın.

Daha sonra geometri ve trigonometriyi ekleyin ve kalkülüs ile değişim ve limit kavramlarına ilerleyin.
Analitik geometri ve dönüşümler konularına sırayla bakarak bilgi seviyenizi geliştirin.

Bu başlıkları öğrendikten sonra her şeyi türev ve integral öğrenmek için yaptığınızı anlayacaksınız.

Sonrasında, diferansiyel denklemler, lineer cebir, olasılık ve istatistik gibi konuları keşfederek bilgi seviyenizi daha da artırın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burası biraz fikir verecektir.
  1. Aritmetik
  2. Cebir
  3. Geometri
  4. Trigonometri
  5. Kalkülüs
  6. Mantık
Bunları hâllettikten sonra işin daha fantazik boyutlarına geçebilirsiniz. İstatistik, topoloji, sayı teorisi gibi konular.

Temel aritmetikle başlayın, ardından denklemler, eşitsizlikler ve polinomlar gibi konulara geçiş yapın.

Daha sonra geometri ve trigonometriyi ekleyin ve kalkülüs ile değişim ve limit kavramlarına ilerleyin.
Analitik geometri ve dönüşümler konularına sırayla bakarak bilgi seviyenizi geliştirin.

Bu başlıkları öğrendikten sonra her şeyi türev ve integral öğrenmek için yaptığınızı anlayacaksınız.

Sonrasında, diferansiyel denklemler, lineer cebir, olasılık ve istatistik gibi konuları keşfederek bilgi seviyenizi daha da artırın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burası biraz fikir verecektir.
  1. Aritmetik
  2. Cebir
  3. Geometri
  4. Trigonometri
  5. Kalkülüs
  6. Mantık
Bunları hâllettikten sonra işin daha fantezik boyutlarına geçebilirsiniz. İstatistik, topoloji, sayı teorisi gibi konular.

Öncelikle teşekkürler. Peki hangi kaynaklardan çalışmalıyım. Hangi kitapları almalıyım ya da hangi kanalları izlemeliyim?

Öncelikle teşekkürler. Peki hangi kaynaklardan çalışmalıyım. Hangi kitapları almalıyım ya da hangi kanalları izlemeliyim?

Tunç Kurt ve Ali Nesin dinleyebilirsiniz, en has matematiği onlar anlatıyor. Yabancı kaynak olarak da Khan Academy öneririm ben.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı