Bayraktar TB 3 SİHA ve TCG Anadolu AHG

Makaleler
110
TB 2'nin halefi olacak TB 3'ün, yapılmakta olan Amfibik Hücum Gemisi TCG Anadolu'da kullanılması planlanıyor. Selçuk Bayraktar da bugün, geminin yapıldığı tersaneyi ziyaret etmişti. Bu nedenle iki farklı proje tekrardan gündeme geldi.

TCG Anadolu burada tartışmalara ve konuşmalara konu olmuş bir gemi. Bunun yanında uçak gemisi olmadığı ancak İHA'lar tarafından kullanılabilir olduğunu biliyorduk. Bu ikili hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

TCG-Anadolu-2-768x431.jpg

Aynı zamanda LHD gemilerimizde yakın bir süre sonra Bayraktar DİHA da kullanılacaktır. Seri üretime geçtikten sonra Bayraktar Mini İHA karadaki gözümüz olurken, gemilerden dikey iniş ve kalkış yapması için tasarlanan DİHA da denizlerimizdeki gözümüz olacaktır. Çok yüksek ihtimalle karada da kullanılır ancak öncelik LHD'ler tabii ki.

Böylece uçaksız ya da helikoptersiz, daha düşük maliyet ve risklerle su üstünde havadan keşifler de yapabileceğiz.

Bayraktar DİHA - Vikipedi

Bu ikili hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.
Bazı haber siteleri propaganda amacıyla izleyicilerine yanlış bilgi sundu. Bir kesimi teknik olarak olmayacak şeylerle dolduralar. Onların bu projeye zarar vermesinden korkuyorum.

Kuşkusuz üzerine düşün görev tanımından ödün vermeyecektir ama bizim halkımızın iğneleyici dili heves kırıcı olabilir. Çok garip hisler içindeyim.

Aynı zamanda LHD gemilerimizde yakın bir süre sonra Bayraktar DİHA da kullanılacaktır. Seri üretime geçtikten sonra Bayraktar Mini İHA karadaki gözümüz olurken, gemilerden dikey iniş ve kalkış yapması için tasarlanan DİHA da denizlerimizdeki gözümüz olacaktır. Çok yüksek ihtimalle karada da kullanılır ancak öncelik LHD'ler tabii ki.

Böylece uçaksız ya da helikoptersiz, daha düşük maliyet ve risklerle su üstünde havadan keşifler de yapabileceğiz.

Bayraktar DİHA - Vikipedi

Bu tip SİHA'lar artı akıllı mühimmatlar, özellikle denizlerdeki elimizi güçlendirecek diye düşünüyorum. Bunun yanında VTOL ile gençler için de çalışacak yeni bir alan çıkacak. VTOL bir SİHA, otonom sistemlerin nirvanası artık, birçok açıdan mükemmel olmak gerekiyor. Bu başarılırsa (ki inancım tam), İHA'da klasmanındaki yerimiz daha da kıymetlenmiş olacak.

Ciddi mühimmat taşıma kapasitesine sahip Aksungur'lar + bu tip, akıllı mühimmatlarla donatılmış SİHA'lar, donanmamıza oldukça faydalı olacaktır.

Beni umutlandıran bir durum da çipler üzerinden geldi. Bildiğiniz gibi dünya genelinde, yarı iletken üretim sıkıntıları var. Ben birkaç aydır alanında uzman kişileri takip ediyorum ve bu konu hakkında çarpıcı yorumları var. Türkiye'nin, doğru bir hamle ve yatırımla bu krizden kârlı çıkabileceğini düşünüyor, birçoğu. Zira bizler de hem savunma hem de sivil alanda yarı iletken çipleri aktif olarak kullanıyoruz.

Sıfırdan tasarlamak zor ancak üretim tesislerinin ortaya çıkması bile mükemmel bir yatırım olur. Umarım bunu yaparlar. 2030'larda MMU gibi iddialı projeler yapmak isteyen bir ülkenin, kendi çipini de üretebilir olması gerek bence.

Bazı haber siteleri propaganda amacıyla izleyicilerine yanlış bilgi sundu. Bir kesimi teknik olarak olmayacak şeylerle dolduralar. Onların bu projeye zarar vermesinden korkuyorum.

Kuşkusuz üzerine düşün görev tanımından ödün vermeyecektir ama bizim halkımızın iğneleyici dili heves kırıcı olabilir. Çok garip hisler içindeyim.

Halkımız oturduğu yerden eleştirmeyi sever. Bunu değiştirmenin bir yolu, eğitim dışında yok. Ancak bazen eğitimini almakta olan lise/üniversite öğrencilerinin bile böyle girişimler karşısında ileri geri konuştuğunu görüyorum. Burada bile var. Eğitim - zihniyet ve aile üçgenine yoruyorum ben bu durumu.

Geçenlerde, Demir bir aciklamada Anadolu'dan daha buyuk bir gemi alınabilir demişti.
Merakla bekliyoruz. Belki akıncı için olabilir.
Bu tip SİHA'lar artı akıllı mühimmatlar, özellikle denizlerdeki elimizi güçlendirecek diye düşünüyorum. Bunun yanında VTOL ile gençler için de çalışacak yeni bir alan çıkacak. VTOL bir SİHA, otonom sistemlerin Nirvana'sı artık, birçok açıdan mükemmel olmak gerekiyor. Bu başarılırsa (ki inancım tam), İHA'da klasmanındaki yerimiz daha da kıymetlenmiş olacak.

Ciddi mühimmat taşıma kapasitesine sahip Aksungur'lar + bu tip, akıllı mühimmatlarla donatılmış SİHA'lar, donanmamıza oldukça faydalı olacaktır.

Beni umutlandıran bir durum da çipler üzerinden geldi. Bildiğiniz gibi dünya genelinde, yarı iletken üretim sıkıntıları var. Ben birkaç aydır alanında uzman kişileri takip ediyorum ve bu konu hakkında çarpıcı yorumları var. Türkiye'nin, doğru bir hamle ve yatırımla bu krizden kârlı çıkabileceğini düşünüyor, birçoğu. Zira bizler de hem savunma hem de sivil alanda yarı iletken çipleri aktif olarak kullanıyoruz.

Sıfırdan tasarlamak zor ancak üretim tesislerinin ortaya çıkması bile mükemmel bir yatırım olur. Umarım bunu yaparlar. 2030'larda MMU gibi iddialı projeler yapmak isteyen bir ülkenin, kendi çipini de üretebilir olması gerek bence.

Halkımız oturduğu yerden eleştirmeyi sever. Bunu değiştirmenin bir yolu, eğitim dışında yok. Ancak bazen eğitimini almakta olan lise/üniversite öğrencilerinin bile böyle girişimler karşısında ileri geri konuştuğunu görüyorum. Burada bile var. Eğitim - zihniyet ve aile üçgenine yoruyorum ben bu durumu.

Bu arada sosyal tayfi hayırlı olsun, ne demek bu?

Son düzenleme:
TCG Anadolu'nun bitim süresi 1 sene ertelendi bu arada geçenlerde. Çünkü deniz kuvvetlerine örtülü yoğun bir yedek parça ambargosu var batılı ülkelerden.
LHD gemisi 50 tane civarı Siha taşıyabilecek, Türkiye hiç bir operasyonda bu kadar Siha'yı aynı anda kullandı mı bilmiyorum ama ciddi bir vuruş gücü olacağı kesin. Lakin bir Siha savaş uçağının yerini tutamaz kesinlikle en azından şimdilik. F35'lere şiddetle ihtiyaç duyuyoruz maalesef, MMU falan deniyor da onun 2030'a falan yetişmesi zor bence. Daha tank motoru bile yapamıyoruz, kaldı ki savaş uçağı bam başka bir zorluk. Belki Siha konusundaki tecrübeler MMU'yu öne çekebilir diye umuyorum.

Bu yılın sonunda bitirilecek bence.
Tank motoru yapamasak bile %100 yerli motorlar yapıldı.
Bunu biliyorum. İlk partisi 1000 beygir olacak. O başarılı olursa 1500 beygir asıl motor geliştirilmeye başlanacak. Yol uzun.

İHA, İHA ve İHA. Şu an Türkiye'nin havacılık konusunda varını yoğunu vermesi gereken proje bu. Ve en kısa zamanda seri üretim ve ihracat pozisyonuna geçmemiz lazım. Çünkü bunu hak edecek başarıya sahibiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı