Bedelli askerlik haksızlık mıdır?

6 ay yerine 1 ay gidiyorlar. Bence asıl adaletsiz olan fazla kilo alarak çürük çıkmaya çalışan kitle. Parası olup 10 kg daha alayım çürük çıkayım diye uğraşan insanlar var. Bu konuya yazacak arkadaşlarda TCK 318'i bilerek yazarsa doğru yaparlar. Askerlikten soğutmak bir suç.
İyi ki yazmışsın yoksa çok şey yazacaktım konuya da.

Çok eskiden askerlik süresi 3 yılken sonrasında sırayla 2 yıl, 20 ay, 18 ay, 15 ay, 12 ay ve 6 ay olarak kısaltılan askerlik de önceki dönemde askerliğini yapmış olanlara haksızlık sayılır ona bakarsan. :)

Parası olmayan da artık canını tehlikeye atıyor denemez, kritik ve riskli noktalardaki personel bildiğim kadarıyla profesyonel askerlerden oluşuyor bir süredir. Şu anda 6 ay gidenle 1 ay bedelli yapan arasında acemilikte pek bir fark yok, bedelli olmayan fazladan 5 ay geri hizmette askeriye içinde sürenin bitmesini bekliyor sadece. Ben de bunlardan biriydim, bedelli yapmadım ve askerlik sürecinde ne yaptın diye sorarsan hiçbir şey yapmadım.

Askerden yırtmak için kilo alıp sağlığını bozanlar ayrı bir konu. O kadar da korkulacak bir şey yok.

Son düzenleme:
Canını tehlikeye atma olayları zorunlu hizmetini yapan askerler için 90'lı yılların sonunda kalktı. Artık ordumuzun büyük bir kısmı sözleşme karşılığında silahlı görev yapan askerlerden oluşuyor. Bu sebeple zorunlu askerlerin de tehlikeye atılması durumu kalkıyor
Bedelli askerlik, devletin tanıdığı bir hak. Eğer yasadışı olsaydı yani bedelli askerlik diye bir kavram hiç olmasaydı ama askerlik çağı gelen vatandaşlar askeralma hizmetine rüşvet vb. vererek askerlik yapmasaydı evet bu haksızlık olurdu.
Zaten bugün Türkiyedeki ordu kavramı eskisi gibi değil. Ordu çok büyük oranda profesyonelleşti. Bu profesyonel kelimesi her alanda üstün kabiliyeti olan birimler anlamında değil mesleği askerlik olan anlamında. Zaten mevcut durumda da ordumuz bu duruma geldi.
Zorunlu askerlik apanlara artık nöbet kavramı, disiplin, temel silah kullanı, yanaşık düzen eğitimi dışında pek bir şey katılmıyor. Daha detaylı olmalı mı? Bana kalırsa evet. Çünkü bulunduğumuz coğrafyanın 6 ay sonrası bile garantili değilken halkın her bir bireyinin işgale karşılık verecek seviyede olması gerekir. Lakin, detaylı bir harp eğitimi devlete büyük bir yük olacaktır. Bu sebeple de zorunlu askerlikte mevcut durumda üstte saydığım kazanımlar dışında katkı olmaması bu sebeple normaldir. Zaten profesyonel askerlerin büyük bir kısmına komando temel ve komando ihtisas kursları veriliyor ve detaylı bir harp eğitimine tabi tutuluyor. Ek olarak harp okullarında her yıl yüzlerce subay mezun oluyor.
Kısaca bedelli askerlik haksızlık değildir, haktır. Ne kadar doğru veya adil bir karar olup olmadığı tartışılabilir.

Her asker olan dağda terörist avlamıyor, canını da tehlikeye atmıyor zaten. Zamanı değerli olan ve parası olan kişiler de bedelli askerlik yaparak devletin hazinesine yardımcı oluyor.

Zorunlu askerlik zaten türlü sıkıntılarla boğuşan Türk gencine büyük engel ama hamasete ve aptal duygusallığa bağımlı bi toplum olduğumuz için başımıza geliyor bu. Her neyse zorunlu askerlik yapanda artık terörle mücadele etmiyor, o hizmeti verenler mesleği askerlik olanlar, ortada haksızlık yok, biri zamanını diğeri varsa parasını veriyor, illa bir şeyler veriyorsunuz.

Herkesin hayatı farklı, sorumlulukları farklı, yaşadığı durum ortam farklı, kimin ne olduğunu bilemezsiniz. Mecburen bedelli gitmek zorunda olan milyonlar var, parasını bulan gidiyor dönünce de parayı yerine geri koymak, borç aldıysa geri ödeme stresine giriyor, illa bir bedel ödüyor. Boş hamaseti duygusallığı bırakın, başımıza ne geldiyse bundan geldi.

Gerçek hayat televizyon dizisi değil, parası olmayıp türlü sıkıntılar içinde askere gidenlere sabır diliyorum. Ama varsa paranız bedelli yapın orası ayrı.

Sağlık problemlerinden dolayı askerliğimi nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. 1 sene erteleme verdiler, sonra ne olacak bilmiyorum. Askerdeki diğer insanlar bana şaka adına türlü türlü zorbalığı yapacaklarını düşünüyorum. Sosyal fobim ve anksiyete bozukluğum olduğu için hiçbir ortama uyum sağlayamıyorum. Sessiz ve utangaç olmamla birlikte insanlar bunu fırsat bilip benimle alay ediyor, dalga geçiyor.

Okula gittiğim zamanlarda çok sıkıntı yaşadım. Askerde de aynı problemler olacak ve belki de daha kötüsü olacak. Ufak problemleri bile dert ediyorum. Sonradan minimal kasık fıtığı çıktı, küçük olduğu için ameliyatına acele edilmedi, ameliyat olmuş olsam zor ameliyat olur dediler. 1 sene sonra kontrole gideceğim. Bu süreçte ağır kaldırmamam gerek. Ayrıca varikoselim de var. Fazla ayakta durduğum zaman ağrım oluyor. Bu rahatsızlığın da ameliyatına gerek görülmedi, ağrıların olacak dediler.

Bu haldeyken askerde ben ne yapabilirim ki? Spordan muaf olmuş olsam, geri hizmette masa başında olmuş olsam bir nebze olsun rahat olurum. Anksiyete ve sosyal fobi rahatsızlıkları daha ağır basıyor, ertelemeyi de bu psikolojik rahatsızlıklardan dolayı aldım. Aşırı bir korkum var.

Sağlık problemlerinden dolayı askerliğimi nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. 1 sene erteleme verdiler, sonra ne olacak bilmiyorum. Askerdeki diğer insanlar bana şaka adına türlü türlü zorbalığı yapacaklarını düşünüyorum. Sosyal fobim ve anksiyete bozukluğum olduğu için hiçbir ortama uyum sağlayamıyorum. Sessiz ve utangaç olmamla birlikte insanlar bunu fırsat bilip benimle alay ediyor, dalga geçiyor.

Okula gittiğim zamanlarda çok sıkıntı yaşadım. Askerde de aynı problemler olacak ve belki de daha kötüsü olacak. Ufak problemleri bile dert ediyorum. Sonradan minimal kasık fıtığı çıktı, küçük olduğu için ameliyatına acele edilmedi, ameliyat olmuş olsam zor ameliyat olur dediler. 1 sene sonra kontrole gideceğim. Bu süreçte ağır kaldırmamam gerek. Ayrıca varikoselim de var. Fazla ayakta durduğum zaman ağrım oluyor. Bu rahatsızlığın da ameliyatına gerek görülmedi, ağrıların olacak dediler.

Bu haldeyken askerde ben ne yapabilirim ki? Spordan muaf olmuş olsam, geri hizmette masa başında olmuş olsam bir nebze olsun rahat olurum. Anksiyete ve sosyal fobi rahatsızlıkları daha ağır basıyor, ertelemeyi de bu psikolojik rahatsızlıklardan dolayı aldım. Aşırı bir korkum var.

Sizi anlayabiliyorum. Ansiyete büyük bir problem. Sosyal fobi genelde ezilmeye dışlanmaya yol açabiliyor. Ama bir kez sert bir şekilde karşı durursanız bu kitleye sizi ezemezler. Karşı durup kavga ederseniz bir süre sonra bu korkunuzu yenersiniz. Hiç deneyimlemediğinizden dolayı bir korku var. Ama en kolay yol vücudunuzu geliştirmek güçlü kalıplı gözükene dokunmaya bir yerleri yemez o kitlenin.

Önceden önermiştim ama sosyal fobi gördüğümde aklıma ilk spor yapma önerisi geliyor. Çok büyük ihtimalle düzgün bir vücuda ulaştıktan sonra bu sorunu atlatırsınız. Günde 5 dakika şu programa ayırın. 1 ay yerine 2 ayda yavaş yavaş artırarak yapsanızda olur. (Nizami ve düzgün yapmanızı öneririm.)

Dosya Ekleri

• 15 10 15 5.png
    15 10 15 5.png
    524 KB · Görüntüleme: 19
Şırnak hudutta,izinsiz dağda bir askerlik yapmış birisi olarak söylüyorum. Oralar çok riskli bölgeler,bir kaç taciz olayları yaşadım orada ter*ristler tarafından. Gececiydim nöbette.. En korkak insanı bile cesaretlendirir orası. Kendini koruma duygusuna giren herkes yürekli oluyor orada. Ancak yıl 2023,haksızlık mı ? değil mi? diye bana sorsalar,herkesin yolu açık olsun der geçerim. Hiçbir zaman düşünce olarak,düşünmedim neden bedelli var diye. Açıkcası yıl 2023 iken daha ileriyi düşünmemiz gerekiyor bence...

Sağlık problemlerinden dolayı askerliğimi nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. 1 sene erteleme verdiler, sonra ne olacak bilmiyorum. Askerdeki diğer insanlar bana şaka adına türlü türlü zorbalığı yapacaklarını düşünüyorum. Sosyal Fobim ve anksiyete bozukluğum olduğu için hiçbir ortama uyum sağlayamıyorum. Sessiz ve utangaç olmamla birlikte insanlar bunu fırsat bilip benimle alay ediyor, dalga geçiyor.

Okula gittiğim zamanlar da çok sıkıntı yaşadım. Askerde de aynı problemler olacak ve belki de daha kötüsü olacak. Ufak problemleri bile dert ediyorum. Sonradan minimal kasık fıtığı çıktı, küçük olduğu için ameliyatına acele edilmedi, ameliyat olmuş olsam zor ameliyat olur dediler. 1 sene sonra kontrole gideceğim. Bu süreçte ağır kaldırmamam gerek ve ayrıca Varikoselim de var. Fazla ayakta durduğum zaman ağrım oluyor. Bu rahatsızlığın da ameliyatına gerek görülmedi, ağrıların olacak dediler.

Bu haldeyken askerde ben ne yapabilirim ki? Spordan muaf olmuş olsam veya geri hizmette masa başında olmuş olsam bir nebze olsun rahat olurum. Anksiyete ve Sosyal Fobi rahatsızlıkları daha ağır basıyor, ertelemeyi de bu psikolojik rahatsızlıklardan dolayı aldım. Aşırı bir korkum var.
Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. 1 sene sonra muafiyet raporu mu alacaksınız?

Bedeli adaletli olarak yapılmalı. Ben de bedelli yaptım 5 asgari ücrete tekabül etti yani bedel herkesin erişebileceği bir miktar olmaz ise haksızlık olacaktır.

Benim şansıma 21 gün içimizden geçtiler. Adı bedelli yaptık. Zamanında 6 ay yapmadığıma pişman oldum.
Merhaba. Bu mesajınıza göre 21 gün bedelli askerlikte, 6 ay askerlik yapanlara göre daha mı çok zorladılar?

Parası olan ya gitmiyor ya rahat yapıyor, olmayan canını tehlikeye atıyor, daha uzun daha kötü şartlarda yapıyor. Özel okullara bu kadar tepki gösterilirken bedelli askerlik konusu açılınca kimsenin sesini çıkarmaması normal mi yoksa insanların iki yüzlülüğü mü?
Bu soru uzar gider parası olan daha iyi eğitim görebilme şansı var parası olan daha iyi hastanelerde sıra beklemeden tedavi oluyor parası olan metro otobüs ile uğraşmadan lüks arabasına biniyor istediği yere konforlu şekilde gidiyor parası olan lüks rezidanslarda villalarda yaşıyor parası olan üstüne güzel kıyafetler alıyor kısacası saçma bir tartışma madem öyle bunlarda haksızlık olur

Yeni konular

Geri
Yukarı